Adanan Menderes Havalimanı Araç Kiralama

Adnan Menderes Havalimanı, (ADB), İzmir

Adnan Menderes Havalimanı, nüfus ve çeşitli fonksiyonlar açısından ülkenin en büyük üçüncü kenti olarak kabul edilen İzmir’de yer alır. Şehrin en fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip havalimanıdır. Adını 1950-1960 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti başbakanlığı görevini yerine getiren Adnan Menderes’ten alır. Devlete ait bir havalimanıdır, özel bir şirket tarafından işletilmektedir. Çeşitli araştırmalarda ülkenin en işlek beş havalimanı arasında kendine yer bulmuştur. Ülkenin güneybatısına olan uluslararası ve yurt içi uçuşlar çoğunlukla bu havalimanı üzerinden gerçekleştirilir. Yıllık 80000’in üzerinde uçak, 12 milyonun üzerinde yolcu trafiğini karşılayabilmektedir. 16 binin üzerinde seyreden kargo trafiğiyle de ülkenin en işlek olma limanlarından biri olma niteliğini besler. 

1987 yılında insanların kullanımına açılan havalimanı, her geçen gün geliştirilen özellikleriyle insanların ulaşım gereksinimleri yüksek ölçüde karşılamaya devam etmektedir. İç hatlar, dış hatlar, kargo ve genel havacılık olmak üzere dört terminale sahiptir. Seferlerin her biri ait olduğu terminalden gerçekleştirilir. Böylece yolcuların kafalarının karışması ve uçuşlarda yaşanabilecek aksamalar minimum düzeye indirilir. Çabukluk, güvenirlik, konfor gibi niteliklerle dolayı insanlar genellikle hava yoluyla ulaşımı tercih ederler. Ege bölgesinin gözde şehirlerinden İzmir, dünya çapında insanların seyahat için tercih ettikleri bir mekandır. Yine yurt dışına olan uçuşlar konumunun ve imkânlarının etkisiyle İzmir’den gerçekleştirilir. Havalimanı kente 14 kilometre uzaklıktadır. Uçuşların yapılabilmesi ve yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta can güvenliği için ideal olan bu uzaklık, kimi dezavantaj gibi görünen durumları ortaya çıkarabilir. Fakat havalimanında bulunan hizmetler vasıtasıyla bu görünümler birkaç adımla avantaja çevrilebilir. İzmir Havalimanı araç kiralama, otopark, restoran, cafe, alışveriş hizmetlerini sizler için çeşitlendirip iyileştirir. Birçok yönden özel bir şehir olan İzmir’e olan yolculuklarınızda pek çok farklı imkânla bu hizmetleri deneyimleyebilirsiniz.

Ulaşım

Kentin dışında yer alan havalimanına ulaşım çeşitli yollarla mümkündür. Otobüs, Havaş, taksi, özel araç gibi seçeneklerle ulaşım olanaklıdır. Bu imkânlar havalimanından kente olan yolculuklarda da birebir geçerlidir. Eğer özel aracınız varsa toplu taşıma veya taksiye göre daha avantajlı olursunuz. Toplu taşıma araçlarının çoğunlukla belirli kalkış saatleri olur. Uçuş öncesinde veya sonrasında beklemeniz gerekebilir. Eğer gerekli zamanda,gerekli kalkış noktasında olmazsanız aracı kaçırabilirsiniz. Bunun yanında araçların dolduğu ve daha fazla yolcu alamadığı durumlar da olabilir. Her iki durumda da bir sonraki seferi bekleme gibi bir fırsatınız mevcuttur ve bu da yolcuların içini rahatlatan faktörlerden biridir. Havalimanına ulaşım için beklerken çok önceden planladığınız uçuşunuzu kaçırabilir, gitmeniz gereken konuma zamanında ulaşamayabilirsiniz. Bu gibi durumlar iş, ilişki, seyahat gibi konularda aksamalara neden olur, hayatınızı çoğu zaman olumsuz yönde etkiler. Yine havalimanından kente olan gidişlerinizde de beklemek, bir hayli zor olur. Yolculuğun verdiği yorgunlukla servis beklemek epeyce sıkıcıdır. Toplu taşıma araçlarının sizin için bir dezavantajı yanınızda taşıdığınız eşyalardır. Kimi araçların kapasitesi eşyalarınızı karşılamayabilir. Yine uçuş öncesi ve sonrası eşyaları araçlara taşımak epeyce zor olabilir. Bu yönlerden bakıldığından kendinize ait veya Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama hizmeti çerçevesinde geçici bir araca sahip olmak her zaman için avantajdır. 

Özel bir araca sahip olduğunuzda hareket saatinizi istediğiniz gibi belirleyebilir, götürmek istediğiniz eşyaları dilediğiniz gibi aracın bagajına yükleyebilirsiniz. Eğer bireysel araca sahipseniz aracı havalimanına götürdüğünüzde ne olacağı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Havalimanının geniş kapasiteli, açık ve katlı otopark hizmetleri kullanımınıza açıktır. Yine vale hizmetinden de park için yararlanmanız mümkündür. Eğer park için yeterli vaktiniz yoksa aracınızın anahtarını ona teslim ettiğiniz takdirde sizin yerinize işlemi halleder. Aracınız otoparkta dilediğiniz sürece tutabilirsiniz. Böylece eğer gidiş-dönüş uçuşu yapacaksanız zorluk çekmezsiniz. Eğer kendinize has bir araca sahip değilseniz geçici süre de olsa gereksinimlerinizi birebir Adnan Menderes Havalimanı rent a car seçeneğinden yararlanarak karşılayabilirsiniz. Genellikle dönüş uçuşlarında temin edilebilmektedir. Uçuş öncesinde kiralama yapmak istiyorsanız muhtemelen havalimanına gidip görüşme yapmanız gerekir. Bundan dolayı genellikle şehre yeni gelenler veya dönüşte toplu araçlara zaman ayırmak istemeyenler için tercih edilmektedir. Havalimanının iç ve dış hat bölümlerinin her birinde İzmir Havalimanı araç kiralama şirketleri bulunmaktadır. Her bir şirketin size sunacağı imkânlar arasında farklılıklar olacaktır. Aracın modeli, kullanım tarzı, fiyatı, kiralama süresi gibi unsurlar temel farklılıkları oluşturur. Şirketler arasındaki rekabet ortamı, sizin en uygun teklifi alabilmeniz için çoğu zaman avantajdır. Standart koşullarda firmalar arası karşılaştırma yapmanız epeyce zamanınızı alabilir. Cepyol araç kiralama sayesinde kısa sürede, birkaç dokunuşlar karşılaştırmayı tamamlamanız mümkündür. İlgili alanı ziyaret edip, almak istediğiniz hizmetle ilgili detaylı bilgileri girdikten sonra, saniyeler içerisinde aradığınız kiralama seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Konum

İzmir, Türkiye’nin batı kıyısının ortalarında yer alır. Ege Denizi, kentin batısında kalır. Kent, ülkenin denize ve Avrupa’ya açılan en önemli kapılarından biridir. Konumu itibarıyla geçmiş dönemlere birçok uygarlığın uğrak noktası olmuş, kimilerineyse başkentlik yapmıştır. Ticaret yolları üzerinden yer aldığı için daha çok bir ticaret şehri olarak yüzyıllar boyunca anılmıştır. Bugün de üzerinden Avrupa, Afrika, Asya’ya doğru çeşitli yollarla ticaret sağlanabilmektedir. Gerek limanları gerekse turizm potansiyeliyle ticaret fonksiyonunu devam ettirmektedir. Konumu itibarıyla çok fazla savaşa da ev sahipliği yapan şehre nice şiirler, şarkılar yazılmıştır. Adına üretilen eserlerle şehir, düzenli olarak her yıl insanlar tarafından anılmaktadır. Kentin diğer sınırlarını kuzeyinde Balıkesir, doğusunda Manisa, güneyinde Aydın oluşturur. Bu şehirlere havalimanından yolculuk yapıyorsanız Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar araç kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Şehir merkezinden çevre kentlere olan mesafeler:

 • Balıkesir (188 kilometre)
 • Manisa (39 kilometre)
 • Aydın (179 kilometre)

İzmir, uzun yıllar bozulmayan dokusuyla turizm alanında da öne çıkan bir yerleşim yeridir. Sınırları içerisinde barındırdığı birbirinden çeşitli doğal alanlarıyla her yıl düzenli olarak turistleri ve yurt içinden ziyaretçileri ağırlar. Kente yaptığınız ziyaretlerde uğrayabileceğiniz, temiz havalarıyla içinizi açacak doğal güzellikler aşağıda sıralanmıştır.

Homeros Vadisi

Bornova içerisinde yer alan bir doğal koruma alanıdır. Adını İlyada ve Odysseia destanlarının ozanı Homeros’tan almıştır. Efsaneye göre ozan, yaşamını vadi içerisindeki bir mağarada sürdürmüştür. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli düzenlemelerle ziyarete açılan alan, hem doğa hem de tarih turizm açısından oldukça önemli yer tutar. Vadiye otobüs ve dolmuşlarla belirli saatlerde ulaşabilirsiniz. Özel aracınız veya Adnan Menderes Airport araç kiralama hizmetiyle yapacağınız yolculuklarsa her zaman özel deneyimlere daha açıktır.

İzmir Kuş Cenneti

İzmir Kuş Cenneti, Çiğli ilçesinde yer alır. Orman Genel Müdürlüğü tarafından korumaya alınmıştır. 80’li yıllardan bu yana doğal sit alanı olarak kabul edilmektedir. Barındırdığı 205 çeşit kuş türüyle dünyada sayılı noktalardan biridir. Aynı zamanda kuşların göç yaparken uğrak noktalarından biridir. Yılda 50 binden fazla kuşa ev sahipliği yapar. Yılın farklı zamanlarında alanı ziyaret ettiğinizde farklı türdeki kuşlarla karşılaşabilir, cıvıltılar eşliğinde manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. 

Agamemnon Kaplıcaları

Agammemnon Kaplıcaları, Balçova ilçesinden yer alır. Adını Yunan mitolojisinin güçlü komutanlarından birinden almaktadır. Efsaneye göre komutan, savaşta yaralanan askerlerini bu alana getirip şifalı suyla iyileşmelerini sağlamıştır. Bugün kaplıca suları, ziyaretçiler tarafından kimi hastalıkların tedavisinden kullanılmaya devam etmektedir.

Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı, Karşıyaka ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Uzun yıllar boyunca korunmuş yeşil orman ve berrak göl manzarasına sahiptir. Seyahatleriniz sırasında doğal kamp alanı arıyorsanız tercih listesinin başına ekleyebilirsiniz.

Bozdağ Yaylası

Bozdağ Yaylası, kentte kış turizmi gereksinimini karşılayan alanların başında gelir. Eğer kış aylarından kenti ziyaret etmek istiyorsanız 5 yıldızlı tesislerin bulunduğu yaylayı tercih edebilirsiniz.

Bu alanların yanında İnciraltı Kent Ormanı, Gölcük, Kaynaklar, Nebiler Şelalesi ve daha fazlasını İzmir’e olan gezilerinizde uğrak noktası olarak belirleyebilirsiniz. Akdeniz ikliminin etkisinde bulunan kent, gezileriniz sırasında uygun koşullarını çoğu zaman içinde barındırır. Yılın büyük bölümünün sıcak geçtiği kentte, her mevsimi hissedebilirsiniz. Yaz ve kış turizmleri açısında hava durumu, kente avantaj sağlar.

Lezzetler

İzmir’de denizelliğin ve karasallığın etkileriyle lezzetler çeşitlenir. Kıyı bölgelerden iç bölgelere doğru gidildikçe farklı yemekleri tadabilirsiniz. Kıyılarda Akdeniz mutfağı, ot çeşitleri ve deniz ürünleri tüketimi yaygınken, iç bölgelere doğru süt ve tahıl ürünlerine yönelim artar. Kentle özdeşleşmiş kimi yiyecek isimleri bulunur. Ülke genelinde simit olarak adlandırılan ürüne gevrek, çekirdek olarak adlandırılan ürüneyse çiğdem nitelemesi yapılmaktadır. Kente dışarıdan gelmişseniz İzmir Havalimanı araç kiralama hizmeti kullanarak pratik şekilde birçok noktaya ilerleyip tadabileceğiniz alana has tatlar:

Hamur Ürünleri: İzmir’le özdeşleşmiş geleneksel boyoz, Osmanlı mutfağında kentin meşhur ürünü olarak tanınan lokma, bölgenin orijinal tarifi ekmek dolması, Bergama’nın nohut böreği ve Tire’nin otlu böreği, pastiç.

Et Ürünleri: İzmir köfte, sütlü balık, İzmir usulü kokoreç, çöp şiş, sura, papaz yahnisi, Bergama köftesi, Tire köftesi, Şirince sultan kebabı.

Ot Yemekleri: Karışık ot kavurması, çığırtma, deniz börülcesi, arapsaçı, Girit ezme, radika salatası.

Fast Food ve Sokak Lezzeti Çeşitleri: İzmir kumrusu, İzmir kokoreci, töngül pide, midye dolma.

Tatlılar: Şehre has bomba, şambali, un kurabiyesi, kar helvası, Bergama helvası, mandalina tatlısı. 

Şehrin lezzetlerinin birçok noktada tadılabilmekle birlikte Alsancak, Çeşme, Karşıyaka, Bergama, Kordon bölümlerinde mutfak çeşitliliği daha fazladır. Bunun yanında lezzetlerle ve kentler özdeşleşen kimi işletmeler kentte öne çıkmaktadır. Kentin farklı alanlarına dağılan işletmeler arası ulaşımı Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama sayesinde oldukça çabuk şekilde sağlayabilirsiniz. Kullanıcı yorumları ve üstün tat düzeyleriyle öne çıkan işletmeler:

 • Boyoz- Alsancak Dostlar Fırını
 • İzmir köfte- Köfteci Mehmet Irmak
 • Bomba tatlısı-Çelebi Unlu Mamulleri
 • Bergama helvası- Salepçioğlu Helvaları
 • Bergama köftesi- Altın Kepçe
 • İzmir kokoreci- Kokoreççi Asım Usta
 • Sütlü balık- Restaurant Boğaziçi
 • Midye dolması- Serkan Hamza Midye
 • İzmir kumrusu- Kumrucu Ömür

İzmir’de kıyı tarafından ot ve et ürünlerinin yaygınlığında, kaynak önemli yer tutar. Çeşitli ot türleri, mandalina, incir, zeytin gibi ürünler; doğal alanlarda üretilerek yemekleri lezzetlendirir. Et ürünlerinin yaygınlığıysa balıkçılık ve hayvancılığa bağlı olarak gelişir. İç bölgelere doğru ise bozkır alanları çoğaldığı için buğday, arpa, ekin gibi ürünlerin lezzetlere etkisi daha fazla olmaktadır.

Konaklama

Her lokasyonda olduğu İzmir’e olan yolculuklarınızda da konaklama alanı bulma noktasında endişeleniyor olabilirsiniz. Havalimanına yakın merkez noktalardaki veya kentin ziyaret edilebilecek tüm alanlarındaki yakın konaklama hizmetlerinden haberdar olmanız endişelerinizi ortadan kaldıracaktır. İniş yaptıktan sonra doğruca otele yönelmek isterseniz 500 m- 5 km arası mesafedeki otellere yönelebilirsiniz. Adnan Menderes Havalimanı rent a car hizmetine başvurarak, iniş yaptığınız alanda çok beklemeden konaklama noktasına varabilirsiniz. Otellerde yiyecek, içecek, duş alma, spor gibi aktivitelerinizi pratik şekilde karşılayabilirsiniz. Sauna, spa, kapalı havuz, jakuzi gibi avantajlar da pek çok otel tarafından ziyaretçilerin konforuna hizmet amacıyla sunulmaktadır. Tek başınıza konaklayacaksınız bireysel oda; aileniz veya arkadaşlarınızla birlikteyseniz çift kişilik, aileye göre, süit odalar tercihlerinize sunulmaktadır. 5 yıldız özellikli otellerde birçok ihtiyacınızı karşılayarak dinç şekilde kente merhaba diyebilirsiniz.

Turistik alanları ziyarete gittiğinizde alanlara göre şekillenen, oldukça yakın konumlarda bulunan otellerde konaklamayı da deneyimleyebilirsiniz. Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar araç kiralama sayesinde bu alanlara doğru yola çıkabilir, eşyalarınızı kolayca konaklama noktalarına ulaştırabilirsiniz. Bergama, Konak, Karşıyaka, Bornova, gibi tarihsel ve doğal güzellikleriyle öne çıkan alanlar, konaklama için en çok tercih edilen bölgelerdir. Bu bölgelerde birçok otel hizmeti bulunabilir. Otellerde bölgeye has lezzetler; restoranlar ve kafeler aracılığıyla tadılabilir. Tercih ettiğiniz odanın konumuna göre doğal güzellikleri konakladığınız alanda izleme fırsatı sunan otelleri de bölgede bulabilirsiniz. Deniz turizmi açısından kenti ayakta tutan Alsancak, Çeşme, Urla gibi bölgelerdeyse otellerin sayısı daha da artmaktadır. Yaz aylarında özellikle yurt dışından epeyce göç almasının etkisiyle talebe bağlı olarak sayı, hizmet çeşitliliği artırılır. İş, tatil, seyahat veya başka bir amaç fark etmeksizin her daim ilgi alanınızı besleyecek çeşitliliği, hareket ettiğiniz birçok noktada bulabilirsiniz.

Görülmesi Gerekenler

Antik dönemden bu yana pek çok uygarlıktan izler taşıyan İzmir; birçok tarihi ve kültürel mirası sınırları içerisinde barındırır. İsmi Homeros anlatılarına değin dayanan şehir; İyonlar, Persler, Romalılar, Helenler ve Osmanlı İmparatorluğu gibi medeniyetlerden yapısal mirasları bugüne taşır. Miraslar, kentin farklı noktalarına dağılmış durumdadır. Adnan Menderes Havalimanı kiralık araç hizmetini şehre girdiğinizde tercih ederek, miraslara yapacağınız ziyaretleri pratik şekilde tamamlayabilirsiniz. Şehirde mutlaka görmeniz gereken tarihi yapı ve alanlar:

Efes Antik Kenti

Selçuk ilçesinde yer alır. Kuruluşu M.Ö 6000 yılına değin dayanmaktadır. Geçmiş dönemde Doğu ve Batı dünyası arasında köprü niteliğinde, önemli bir liman şehri fonksiyonuna sahiptir. Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı; St, Jean Kilisesi, Meryem Kilisesi, Yedi Uyuyanlar, Ayasuluk Kalesi, Büyük Tiyatro, Odeon ve çok daha fazla yapı antik şehrin içerisinde sizleri beklemektedir.

Agora Açık Hava Müzesi

Namazgah semtinde konumlanan Agora; Türkçe olarak çarşı, sahne, pazar anlamlarını karşılar. Geçmiş dönemde sanat, felsefe, ticaret, din ve siyaset gibi işlevlerde aktif olarak kullanılmıştır. Kökeni M.S Marcus Aurelius dönemine değin uzanır. Roma İmparatorluğu’na ait grafitiler, antik cadde ve kendine has yapısıyla her vakit ziyaretçilerin ilgi odağı olur.

Saat Kulesi

Konak ilçesinde yer alır. Osmanlı İmparatorluğu padişahlarından II. Abdülhamid tarafından 1901 yılında meydana inşa ettirilmiştir. 25 metre yüksekliğe sahip kule, kendine has mimarisi ve sanatsal görünümüyle size hoş bir izlenim verir. Aynı zamanda insanların çoğunlukla buluşma noktası olma, filmlerde mekân olarak kullanılma gibi işlevleri de başarıyla üstlenir.

Klaros

Menderes’in sınırları içerisinde yer alır. M.Ö 7. yüzyıla ait olduğu düşünülen yapı, sanat tanrısı Apollon adına dikilmiştir. Suların ve ormanın bulunduğu doğal bir ortam içerisinde bulunur. Daha çok kutsal, dini fonksiyonlar yüklenerek tapınak görevinde kullanılmıştır.

Kordon Boyu

Cumhuriyet Meydanı ve İzmir Limanı yer alan boy; rahatlamak ve İzmir manzarasının tadını çıkarmak isteyenler için sık tercih edilen bir alandır. Yakınlarında nostaljik tramvay hizmeti verilmektedir. Ayrıca boy, şehrin lezzetlerin birçoğunun bir arada tadılabildiği için gastronomi alanında fonksiyona sahiptir.

İzmir Etnografya Müzesi

Konak ilçesinde yer alır. 19. yüzyılda inşa edilen yapı, tarih boyunca farklı işlevlerde kullanılmış, 1978 yılından itibaren etnografya müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Tenekecilik, dokumacılık, çömlekçilik, tahta baskıcılık gibi önemli zanaat ve sanat ürünleri müze içerisinde görülebilir.