Antalya Havalimanı Araç Kiralama

Antalya Havalimanı (AYT), Antalya

Antalya Havalimanı 1998 yılından bu yana hizmet veren, Türkiye’nin en işlek havalimanlarından biridir. Uçuşların en yoğun olduğu yerlerden biri olarak kabul edilir. Avrupa kıtasında da en işlek limanlar arasında çoğu listede ilk 20’de kendine yer bulur. Ülkenin güney sahillerinde yaz turizm oldukça canlıdır. Turizmin ekonomiye olan katkısı çok büyüktür. Özellik yaz aylarında Akdeniz sahilleri dünya üzerinde en çok tercih edilen mekânların başında gelir. Bu noktada Antalya Havalimanı oldukça önemli bir yer tutar. Yurt dışından gelen turistlerin sahillere ulaşımı bu hava yolu üzerinden olur. Bunun yanında yurt içi yolculuklarda da sıklıkla tercih edilir. Turistleri ve tatilcileri ülkeye, şehre geldiklerinde ilk olarak o misafir eder. Çok sayıda uçak firması havalimanında hizmet verir. Araştırmalara göre yıllık 191.000 uçak trafiğine ulaşabilir Yolcu trafiği ise 31 milyona değin çıkabilmektedir. Bu veriler, şehrin nüfusundan çok daha fazlasına yıl boyunca ev sahipliği yaptığını göstermektedir. 

Havalimanının ülke ekonomisine katkısının yanında özellikle Antalya şehrine olan katkısı da çok büyüktür. İnsanlar hızlı ve güvenli olduğu için seyahatlerde daha çok hava yolunu tercih ederler. Plaj turizmin yanında spor ve tarih turizmi için de şehre dönemsel göçler olmaktadır.  Ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Antalya; gelişimini büyük oranda turizme, dolayısıyla havalimanına borçludur. Onlarca havayolu firması, limana girebilmektedir. Firmalar dünyanın dört bir tarafına yolcu alıp götürebilmektedir. Liman içerisinde 2 terminal bulunmaktadır. Bu sayede uçuşlarda aksaklıklar ve karışıklıkların önüne geçilmektedir. Limanın kent merkezine olan uzaklığı 10 kilometredir. Sağlık, konaklama, ibadet gibi pek çok hizmetin yanında Antalya Havalimanı araç kiralama, otopark, topu taşıma gibi hizmetleri de sunarak merkeze ve kentin başka notlarına ulaşmanızı sağlar. Bu hizmetleri almak için havalimanında birebir görüşmeler yapabileceğiniz gibi Cepyol sayesinde dijital olarak kontrol etmeniz de olanaklıdır.

Ulaşım

Antalya Havalimanı, şehrin kuzeydoğu tarafında kalır. D400 karayolu, limanı kent merkezini bağlama görevin üstlenir. Herhangi bir araçla standart hızda ilerlediğinizde yaklaşık 20 dakikada ulaşım noktasına varabilirsiniz. Havalimanında dış uçuşlar için hizmet veren 2 terminal bulunmaktadır. İlk olarak 1. terminale ulaşırsınız. Aynı zamanda 1. terminal iç hatlarla da bağlantılıdır.  İkinci terminalle arasında 5 dakikalık mesafe bulunmaktadır. Terminaller arası ulaşım için araç temin edebilmektesiniz. Havalimanına toplu taşıma, havabus, servis otobüsleri, taksi vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Fakat kendi aracınızla alana ilerlemeniz sizi her daim daha rahat hissettirebilir. Ayrıca varış sürenizi de kendi hızınızın ölçüsünde ayarlayabilirsiniz. Bunun yanında bir yakınınızı ulaşım noktasına bırakmak için kendinize has aracınızla hareket etmeyi, yaygın olarak tercih edebilirsiniz. Kendi aracınızla alana ilerlediğinizde park yeri bulamayacağınız konusunda endişelenmemelisiniz. Havalimanının 2000’den fazla araç barındırma kapasiteli devasa otoparkı hizmetinizdedir. Aracınızı otoparka park edip 3 dakikada yürüyerek terminal binalarına ulaşabilirsiniz. Park ücreti özel durumlara göre değişmekle beraber araç türü, park süresi göz önünde bulundurularak hesaplanır. Eğer gidiş dönüş yapıp aracınızı havalimanında bulundurmak isterseniz otopark biletinizi dönüş tarihine göre belirleyebilirsiniz. Dönüşlerde kullanılabileceğiniz bir diğer yöntemse Antalya Havalimanı rent a car hizmetidir.

Kişisel araca sahip olmayabilirsiniz veya yakınlarınız sizi araçla karşılamaya gelemeyecek kadar meşgul olabilirler. Yurt dışından kente ilk defa geliyor da olabilirsiniz. Belirli ücret karşılığında dilediğiniz aracı ödünç alarak yolculuk sonrası beklemeden şehir merkezine, dilediğiniz tatil alanına veya şehre yakın konumlara hareket etmeniz mümkündür.  Tatil sırasında özellikle sıklıkla konum değiştiriyorsanız veya belirli günler içerisinde kentin tümünü dolaşmak istiyorsanız, istediğiniz gibi hareket etme özgürlüğü tanıdığı için bireysel araç her daim iyidir. Kendinizi özel aracınızda hissederek sürüş deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz. Antalya Havalimanı araç kiralama şirketleri sizinle görüşme yapmak için bürolarını alanın içinde barındırmaktadırlar.  Dilediğiniz modelde, aradığınız özelliklere sahip aracı bürolarla görüşme yaparak elde edebilirsiniz. Kiralama işlemini gerçekleştirirken firmalar çeşitli güvence belgeleri isteyebilirler. Belgeleri tamamladıktan sonra kiralama sürecinizi, iade lokasyonunu ve saatini belirterek kiralama işlemini tamamlayabilirsiniz. Firmalar genellikle şehre yakın havalimanlarından veya belirledikleri uzak alanlardan da iade kabul edebilmektedir. Eğer gideceğiniz konum yakınsa içiniz rahat şekilde tercih edebilirsiniz. Antalya Havalimanı araç kiralama fiyatları süreye, markaya ve şirketlerin stratejilerine göre değişebilmektedir. Yapacağınız görüşmelerle en uygun teklifi alabilirsiniz.  Bunun yanında dijitalleşmeyle birlikte bürolarla birebir görüşmeden, birkaç dokunuşla araç kiralama işleminin üstesinden gelmeniz mümkündür. Yer ve zaman fark etmeksizin Cepyol araç kiralama hizmetine yönelebilirsiniz. Kiralama işlemini tamamlamanız için yapmanız gereken; lokasyon ve tarih bilgilerini girmektir. Bu bilgiler ışığında karşınıza onlarca araç seçeneği çıkacaktır. Bütçenize ve gereksinimlerinize en uygun aracı belirleyip, havalimanından teslim alıp, güneyin gözdesi Antalya’da seyahatin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. 

Konum

Antalya Havalimanı, Antalya’nın merkez ilçesi Muratpaşa’da yer alır. Limanın kent merkezine olan uzaklığı 17 kilometredir. Diğer ilçelere göre konumu göz önüne alındığında kentin tam ortasında yer aldığı söylenebilir. Kentteki tüm turizm bölgelerine havalimanından ulaşım sağlanabilir. Antalya şehriyse ülkenin güney uçlarından birisini oluşturur. Batı uca da oldukça yakın olan kent, ülkenin en uzun sahil şeritlerinden birisine sahiptir. Batısında Muğla, kuzeyinde Burdur, Isparta ve Konya; doğusunda Karaman ve Mersin, güneyinde ise engin Akdeniz suları yer alır. Merkez noktasından komşulara uzaklıklar:

  • Muğla (317)
  • Burdur (127)
  • Isparta (126)
  • Konya (303)
  • Karaman (326)
  • Mersin (475)

Antalya, doğal güzellikler açısından oldukça zengin bir şehirdir.  Dağları, şelaleleri, adaları, plajlarıyla her daim ziyaretçileri çeker. Barındırdığı zenginlikler, onu doğa turizmi için vazgeçilmez alanlardan birisi yapar. Antalya Havalimanı iç hatlar araç kiralama hizmetinden yararlanarak kenti dolaşmaya başlayabilirsiniz. Kenti ziyaret ettiğinizde sizi etkileyebilecek, öne çıkan doğal alanlar:

Düden Şelalesi

Merkez ilçe Muratpaşa’nın Çağlayan mahallesinde yer alır. Düden Çayı’ndan kaynağını alan şelalenin yüksekliği 40 metredir. Düden, havalimanına oldukça yakın mesafededir. Suyu dalgaların kıyıda oluşturdukları falezden aşağıya, direkt denize, dökülür. Şelaleye yakın alanlara kurulan teraslardan bir taraftan şelalenin coşkusunu hissedebilirken diğer taraftan engin Akdeniz’i seyre dalabilirsiniz. 

Manavgat Şelalesi

Antalya kent merkezine 76 kilometre uzaklıktaki şelale, Manavgat ilçesinin sınırları içerisinde yer alır. Ülkenin en ünlü şelalesinden birisidir. Kaynağını Managat Çayı’ndan alıp gürül gürül akar.  Antalya kent merkezine 76 kilometre uzaklıktaki şelaleye, Antalya Havalimanı lüks araç kiralama hizmetinden yararlanıp ulaşabilirsiniz.

Gizli Cennet Şelalesi

Manavgat’ta yer alan bir diğer doğal güzelliktir. Halitağlar köyünde yer alır. İçinde su olukları ve doğal havuzlar barındırır. Yakınında ise bir mağara vardır. Çevresinde yeşil alanlar yoğunluktadır.  

Saklıkent Kanyonu

Muğla ve Antalya’nın sınırları içerisinde yer alan kanyon iki şehir için ortak güzelliktir. Saklıkent Milli Parkı’nın içinde yer alan kanyon merkeze 200 km uzaklıktadır. Kanyon özel kıyafetler kiralanarak ziyaret edilebilmektedir.

İncekum Tabiat Parkı

Alanya ilçesinin sınırları içerisinde yer alan park deniz ve orman manzaralarının, temiz havanın derinden hissedilebildiği sayılı alanlardan biridir. Karaçam, zakkum, defne, sandal gibi bölgeye has ender bitkiler alanda görülebilmektedir.

Dim Çayı

Alanya’nın sınırları içerisinde yer alan bir diğer doğal güzellik, Dim Çayı. Doğal rengiyle dikkat çeken gölün etrafından tesisler kuruludur. Oldukça temiz olan gölde yüzerek seyahatinize renk katabilirsiniz.

Bu alanların dışında kentte daha birçok kanyon, mağara, şelale, ada gibi birçok doğal güzelliğe rastlayabilirsiniz. Kentin hava durumu çoğunlukla belirlidir, seyahatleriniz sırasında size engel olmaz. Ekstrem olaylar olmadıkça genellikle sıcak hava hissedilir. Akdeniz iklimi bölgesinde yer alan kentte, yaz ayları sıcak ve kurak geçer. Güneyden gelen sıcak hava akımları kenti besler. Kış aylarında belirli miktarda yağış alsa da ülkenin diğer bölgelerine oranla çok daha az yağış alır. Bu özelliği kentin daha çok yaz turizminde öne çıkmasına olanak sağlar.

Lezzetler

Antalya, turizm yönünden canlı olmasının yanında, yöresel lezzetler açısından oldukça zengin bir şehirdir. Pek çok alanda olduğu gibi Akdeniz mutfağında da zirvede kendine yer bulur. Yüzyıllardır süregelen kültürel yemeklerde Arap ve Afrika kültürlerinin de etkisi hissedilir. Türkiye’nin en büyük kıyı kentlerinden biri olduğu için deniz ürünlerinin de mutfaktaki payı büyüktür. Kategorilere göre yöresel lezzetler şu şekildedir:

Et yemekleri: Enginarlı Girit kebabı, laba dolması, göleviz, kırmızı tavuk, yörük kebabı, taratorlu tekir tava.

Sebze yemekleri: Taze bakla yemeği, ilibada sarması, taze ülübü yemeği, kabak çiçeği dolması, Frigya biber dolması

Pilav ve hamur ürünleri: Cive yemeği, Gökçesu pilavı, Alanya bohçası, haluşka.

Salatalar: Taratorlu piyaz, Antalya piyazı, Toros salatası.

Çorbalar: Hülüklü çorba, kulak çorbası, bağ salatası çorbası, gilikli çorbası, sütlü buğday çorbası, sedik aşı, kelle paça çorbası, arabaşı çorbası

Tatlılar: Arap kadayıfı, Finike muz tatlısı, incir kak, cillincop, öksüz helvası, bağaca, şilofta, portakal reçeli.

Mezeler: Nohutlu hibeş, tahinli patlıcan közlemesi.

Lezzetler, turizm alanlarına dengeli dağılmış şekildedir. Herhangi bir turizm noktasına gittiğinizde elbet bölgeye has bir lezzet tadabilirseniz. Toplu taşımayla lezzet noktalarına ilerleyebileceğiniz gibi kişisel oto veya Antalya Havalimanı araç kiralama hizmetinden yana tercihte bulunmanız az zamanda sayısız lezzet tatmanızı kolaylaştıracaktır. Kentte öne çıkan lezzet noktaları:

Yöresel Yemek Restoranları: Piyazcı Ahmet, Topçu Kebap, Şişçi Ramazan’ın Yeri, Kısmetim Balık Evi, Dönerci Hakkı Baba, Urcan Balık, Akdeniz Dondurma.

Deniz Mahsülleri Restoranları: Yemenli Restaurant, Kaleiçi Meyhanesi Konyaaltı, Ayar Meyhanesi, Kokoyakı Sushi.

Fast Food Mekanları: Tavvuk Antalya, Kumrucu İso, Tezgâh Sokak Lezzetleri

Kafeler: Filab Coffee, Mia Dolce Vita, Kaş Türk Kahvecisi, Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi.

Antalya, tarım ürünlerinin doğal lezzetlere katkı sağlaması yönünden de oldukça zengin bir şehirdir. İklimin etkisiyle dört mevsim seracılık faaliyetleri yapılabilmektedir. Mandalina, portakal, greyfurt gibi turunçgiller familyasına ait olan ürünlerin üretimi oldukça fazladır. Arpa, buğday, yulaf gibi tahıl ürünleri de yaygın olarak yetiştirilebilir. Ülkede muz üretiminin yapılabildiği sayılı alanlardan biri olmasının yanı sıra elma, şeftali, kayısı, üzüm gibi ürünler yetiştirilebilir. Yetiştirilen ürünler lezzetlere yansır ve bambaşka tatları deneyimlemeniz bu şekilde mümkün olur.

Konaklama

Seyahatlerde en çok kafa yorulan konuların başında konaklama yeridir. Uygun barınma alanlarını kontrol edip, seçim yapmak olmazsa olmazdır. Eğer doğru seçimi yapmazsanız gezilerinizin, tatilinizin kötü etkileneceğini düşünmeniz oldukça normaldir. Neyse ki Antalya’ya seyahat ediyorsanız endişelenmenize gerek yok. Çünkü turizm şehri olmasından dolayı konaklama imkanları bakımından epeyce zengindir. Gerek havalimanına yakın alanlarda gerekse çeşitli ilçelerdeki turizm alanlarında konaklama imkanları çeşitlenir. Havalimanına en yakın otel 800 metre uzaklıktadır. Uçuş alanına 20 dakika uzaklığındaki kent merkezindeyse çok daha fazla otel hizmetine rastlayabilirsiniz. Şehre geldiğinizde ilk ihtiyacınız olan şey, rahat bir uyku çekmek olabilir. Özellikle ilk defa geliyorsanız aradığınız oteli bulmanız epeyce zor olabilir. Antalya Havalimanı şoförlü araç kiralama hizmetinden yararlanarak dilediğiniz koşullardaki otele en çabuk şekilde ulaşırsınız. Böylece kentte geçireceğiniz günler boyunca gereksinim duyacağınız enerjiyi bir an önce toparlamaya başlayabilirsiniz. Ulaşım alanına yakın otelde konaklamak, ilk zamanlar için avantajdır. Geçici ve sürekli yerleşim sağlayarak otellerin sunduğu birbirinden farklı hizmetlerden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Otellerin çoğu yeme-içme hizmetlerini fiyat skalalarına dahil ederler. İçlerinde barındırdıkları restoran, kafe, bar gibi işletmelerde birbirinden çeşitli yiyecek ve içecekleri sizlere sunarlar. Yöresel lezzetleri, dünya lezzetlerini, Türkiye’nin genel lezzetlerini, kahve ve içki çeşitlerini damak tadınıza göre otellerde deneyimlemeniz mümkündür. Oda imkanları, oteller arasında farklılık gösterebilmektedir. Tek, çift, aile, süit gibi oda seçeneklerini çeşitli avantajlarla deneyimlemeniz mümkündür. Televizyon, kablosuz internet, saç kurutma makinesi, temizlik ürünleri, mini bar, banyo gibi avantajlı hizmetler çoğu odada otomatikman yer alır. Kalabalık bir grupla, iş grubu gibi, şehre gelmişseniz ve organizasyon düzenlemek istiyorsanız pek çok otel size imkân tanıyacaktır. Düğün, toplantı, seminer gibi organizasyonları büyük kapasiteli otellerde düzenleyebilirsiniz. Otellerde sauna, havuz, jakuzi, spa, fitness gibi ayrıcalıklar da sunulmaktadır. Eğer Kaş, Kemer, Manavgat, Alanya gibi farklı güzellikler barındıran alanlara yönelirseniz de alacağınız hizmetler ve ayrıcalıklar aynı doğrultuda olacaktır. Antalya Havalimanı rent a car hizmetinden yararlanarak, bu noktalara ilerleyip otelleri inceleyebilir; kentin doğası ve imkanlarıyla birleştirilmiş hizmetlerin tadını çıkarabilirsiniz. 

Görülmesi Gerekenler

Güneyin gözde şehri, doğal güzelliklerinin yanında görülmeye değer tarihi alan ve yapılarıyla zengin bir kenttir. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Antalya toprakları üzerinde zamana meydan okumuş bu değerleri ziyaretleriniz sırasında mutlaka görmelisiniz:

Aspendos Antik Tiyatrosu

Kökeni M.S ilk yıllara dayanan tiyatro alanı, Serik ilçesinde bulunmaktadır. Roma İmparatorluğu’nun Helenistik döneminden izler taşır. Kökeni Yunan medeniyetine dayanan tiyatro sahnelerinin en başarılı örneklerinden verildiği dönemden bugüne kalan sayılı alanlardan biridir. Mimar Zenon tarafından inşa edilen yapı, çağlara meydana okumuş sanatsal gücüyle selam durur. UNESCO tarafından 2015 yılında Geçici Miras Listesi’ne dahil edilmiştir.

Perge Antik Kenti

Şehir merkezine ve havalimanına oldukça yakın bir bölgede, Aksu’da yer alır. Kökeninin tunç çağına değin dayandığı tahmin edilmektedir. Helenistik dönemin en güzel kentlerinden biri olarak kabul görmektedir. UNESCO bu tarihi alanı 2009 yılında Dünya Geçici Miras Listesi’ne dahil etmiştir. 

Xanthos Antik Kenti

Antalya’nın en gözde ilçelerinden biri olan Kaş’ta yer alır. Antik Çağ’da Likya Uygarlığının başkentliğini uzun süre yapmıştır. UNESCO Miras Listesi’ne 1988 yılında dahil edilen alan, başkent fonksiyonun etkisiyle pek çok savaşın meydanı olmuştur. Bundan dolayı bugüne değin tam olarak korunamasa da görülmeye değer miras olarak varlığını kimi bölümleriyle sürdürmektedir.

Apollon Tapınağı 

Şelalesiyle ünlü Manavgat’ın bir diğer güzelliği, Apollon Tapınağı’dır. Side mahallesinde bulunan yapı, mitolojik Yunan sanat tanrısı Apollan’a adanmıştır. Süreç içerisinde kimi bölümlerinde yıpranmalar meydana gelmesine rağmen uzun ve estetik yapısı gün batımıyla birleştiğinde güzel bir harmoni ortaya çıkarmaktadır.

Alanya Kalesi

Pek çok imparatorluğa çağlar boyunca hizmet eden Alanya Kalesi, kentin simgeleri arasındadır. İlk temelinin ne zaman atıldığı tam olarak saptanamasa da yapısında Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinden izler barındırır. Farklı dönemlerde liman, tersane, tophane işlevleri gören yapı; bugün tarihi bir miras olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Tarihi Kaleiçi Evleri

Kökeni Orta Çağa dayanan Kaleiçi kentinden bugüne ahşap evler miras kalmıştır. Bizans, Roma, Osmanlı medeniyetlerinden izler taşıyan bu evler; Antalya içinde tarihi kent ruhunu sizlere hissettirir. Çoğunlukla üç katlı olan yapılarda barınma, beslenme ve alışveriş gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz.