Atatürk Havalimanı Araç Kiralama

Atatürk Havalimanı (IST), İstanbul

İstanbul Havalimanı, kıtaların kesişim noktası İstanbul’da yer alan en yeni ve en büyük havalimanıdır. Turizm, sanat, sanayi, din ve daha birçok fonksiyonuyla çok fazla ziyaretçi alan kent, dünyada bu alanda sayılı yerleşim yerlerinden biridir. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından geçici, sürekli göçler almaya her sene artırarak devam eder. Şehre yolculuklar için genellikle hava yolu tercih edilir. Ülkenin kuzeybatı ucunda yer aldığından dolayı Anadolu’dan yapılan yolculuklar uzun sürdüğü için insanlar bu yolla ulaşım sağlar. Uluslararası trafikte de dünyanın ve Türkiye’nin sayılı havalimanlarından biridir. Bu durumda şehrin Avrupa Yakası’nda yer almasının payı büyüktür. Özellikle dışarıdan gelen ziyaretçiler, tarihi mekânlar ve doğal güzellikler daha çok bu yakada yer aldığı için doğrudan bu havalimanına yönelirler. 

Trafiğinin yoğun olmasındaki bir diğer erken Türkiye’nin ilk havayolu ulaşım noktası olarak kabul edilen, kullanıma kapatılmadan evvel ülkenin en işlek limanı olma özelliği Atatürk Havalimanı’nın uçuşlarının aktarılmış buraya olmasıdır. 2018 yılında Arnavutköy’de 76 kilometre karelik alana kurulan liman, bu etkenlerle birlikte hızla trafiğini artırmıştır. Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi planlanan limanda ortalama yolcu trafiği 50 milyonun üzerine çıkmaktadır. Kargo trafiğiyse yıllık 800000’in üzerinde olabilmektedir. 2 yolcu terminaline ve 6 uçuş pistiyle gün içinden pek çok uçuşun sık olarak gerçekleştirilmesine olanak tanır. Uçuş alanından camii, müze, konuk evi gibi yapılar çeşitli gereksinimlere cevap verebilmek için bulunmaktadır. Aynı zamanda İstanbul Havalimanı araç kiralama, otopark, barınma alanı, yeme-içme, alışveriş gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz noktaları da tesis içerisinde bulabilirsiniz. Dünyanın birçok noktasından havalimanı sayesinde ihtişamıyla yüzyıllara meydan okuyan kente ulaşabilir; aynı zamanda üzerinden dünyanın diğer ihtişamlı şehirlerine çabuk şekilde ulaşma fırsatına erişebilirsiniz.

Ulaşım

İstanbul Havalimanı şehir merkezinin 54 kilometre uzağındadır. Sınırları içerisinde yer aldığı Arnavutköy’e uzaklığıysa 14 kilometredir. Yine çeşitli fonksiyonlarıyla odak noktası olan ilçelerle arasında belirli mesafeler bulunmaktadır:

 • Beyoğlu (42 kilometre)
 • Beşiktaş (43 kilometre)
 • Eyüp (40 kilometre)
 • Fatih (46 kilometre)
 • Kadıköy (56 kilometre)
 • Üsküdar (51 kilometre)

Şehrin her noktasından havalimanına çabuk ulaşım için araç kullanmak şarttır. Toplu taşıma ve taksi seçenekleri tercih edilebilmektedir. Demiryolu, İETT, havaist gibi toplu taşıma araçları sizi götürebilir. Belirli sürelerde hareket eden hatların süresini kaçırmamanız önemlidir. Aksi takdirde havalimanına geç varma, uçuşu kaçırma ihtimaliniz doğar. Aynı zamanda hatlara ulaşmak için epeyce aktarma yapmanız gerekebilir. Eğer yanınızda çok fazla bavul veya eşya bulunduruyorsanız aktarmalar sırasında kentin içinde hareket etmeniz zorlaşabilir. Taksi seçenekleri de bulunmakla beraber şehrin kalabalığında istediğiniz zamanda bulmanız zor olabilir. Bu açılardan bakıldığında özel araçla alana ilerlemek çoğu zaman daha avantajlı olabilir. Özellikle havalimanına gidişlerinizde eşyalarınızı dilediğiniz gibi bagaja koyma, evden dilediğiniz vakitte ayrılıp kendi hızınıza göre uçuş alanına ulaşma avantajlarını yakalayabilirsiniz. Aracınızı dönüşte de havalimanında bulmak isteyebilirsiniz. Bu noktada yüksek kapasiteli otoparka arabanızı yerleştirerek dönüş tarihinizde ulaşım sıkıntısı çekmenin önüne geçebilirsiniz. Eğer kendinize has bir aracınız yoksa veya sizi havalimanına götürebilecek yakınlarınızın araçları meşgulse İstanbul Havaalanından araç kiralama yoluna başvurabilirsiniz. 

İstanbul milyonlarca insana ev sahipliği yapan kalabalık bir kent olduğu için toplu taşıma yerine kiralık araçla kentin ruhunu hissetmeniz çok daha kolay olur. Kiralama eylemi dilediğiniz aracı belirli ücretler karşısında bir süreliğine kullanmanızı sağlar. Bu sayede genellikle yolculuklardan sonra, kimi durumlardaysa önce beklemenin önüne geçerken ulaşmak istediğiniz noktaya en kısa sürede varmanın yolunu açarsınız. Aradığınız konfordaki aracı bu hizmet sayesinde kendi aracınızmış gibi deneyimlemeniz mümkündür. Alan içerisinde büroları bulunan İstanbul Havalimanı araç kiralama firmaları 7/24 sizlere hizmet eder. İç hatlar terminalinin içerisinde yer alan bürolardan kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ondan fazla firma; farklı marka, model, model yılı, kullanım tarzı özelliklere sahip araçları sizlere sunar. Araç tercihiniz renge, kullanım amacınıza, yolcu sayısına, bagaj yüküne veya size has etkenlere göre değişebilir. Çeşitlilik arasından size göre olanı bulmanız olasıdır. Kiralama sürenizi, iade lokasyonunuzu ve saatinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. İşlemi gerçekleştirdiğiniz firmalar çoğunlukla 7/24 iletişime açıklardır. İletişim bilgilerine erişerek desteğe ihtiyacınız olduğu noktada etkileşime geçebilirsiniz. 

Sayının oldukça çok olması İstanbul Ataturk Havalimani araba kiralama şirketleri arasında seçim yapmanızı zorlaştırabilir. Her firmanın kendine has stratejisi bulunduğundan dolayı benzer araçlar için farklı teklifler alabilirsiniz. Eğer zamanınız kısıtlıysa bunlar arasından karşılaştırma yapmakta zorlanabilirsiniz. Cepyol’un dijital araç kiralama hizmeti sayesinde bu durumu pratik şekilde aşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilgili alana ilerleyip lokasyon, tarih ve saat bilgilerini girmektir. Ardından onlarca firmanın sizin için sunduğu teklifler karşınıza çıkar. Bu yolla zaman, mekân fark etmeksizin kiralama işlemini birkaç tıkla halledebilirsiniz.

Konum

İstanbul, Doğu’yla Batı’yı birleştirme işlevini üstlenen, iki medeniyetinden izlerini topraklarında barındıran özel bir kenttir. Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası olmak üzere ikiye ayrılır. Ayrımı Marmara Denizi ve Karadeniz arasında bağlantıyı sağlayan İstanbul Boğazı belirler. Boğaz, her daim stratejik öneme sahip olmuştur. Bugün de özellikle ticari yönden önemli konumda bulunmaya devam etmektedir. Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan izler taşıyan kentte etkiler, daha çok Avrupa Yakası’nda görülür. Bu durumda medeniyetlerin daha çok bu yakayı benimsemelerinin etkisi büyüktür. Bunun yanında her geçen Anadolu’ya doğru genişleme devam etmektedir. Kentte yakalar içinde ve arasında çabuk hareket etmek için İstanbul Havalimanı lüks araç kiralama hizmetinden içiniz rahat şekilde yararlanabilirsiniz. Kentin en yakın komşularıyla arasında mesafeler:

 • Sakarya (154 kilometre)
 • Kocaeli (115 kilometre)
 • Tekirdağ (180 kilometre)

Her daim imparatorlukların beşiği, uğruna savaşlar düzenlenmiş şehrin cazibesinde doğal güzelliklerinin payı oldukça fazladır. Şehrin baktığınızda sizi iyi hissettiren, ilham verecek güzellikleri birçok noktaya dağılmıştır. Birer parça niteliğindeki güzellikler birleştiklerinde İstanbul’un cazibesini tamamlarlar. Kente geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken önemli doğal alanlar:

Emirgan Korusu

Sarıyer ilçesinde yer alır. Tarihin birçok döneminden güzelliğiyle çeşitli kişilere armağan edilmiştir. İçerisinde köşkler, park alanları barındırır. Boğaz’ın kıyısında yer aldığından dolayı Boğaz manzarasını izleme fırsatı sunar. Her nisan ayında lale festivaline sahne olan koruyu özellikle bahar aylarında ziyaret ederseniz rengarenk lalelerle bezenmiş korunun cazibesine kapılabilirsiniz.

Adalar

İstanbul sınırları içerisinde, doğal yapıları korunmuş, çok sayıda ada bulunmaktadır. Büyükada, Burgazada, Heybeliada en öne çıkan adalardan birkaçıdır. Farklı milletlerden insanlara ev sahipliği yapan mini yaşam alanlarında ormanlardaki temiz havanın ve dört yanı saran deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Belgrad Ormanı

Avrupa Yakası’nda, Çatalca sınırları içerisinde yer alır. Engin Karadeniz ve Boğaz’ın mavi suları ormanın doğal sınırlarını oluşturur. İsmini Kanuni Sultan Dönemi’nde bir sefer dönüşü bu ormana yerleştirilen Sırplardan alır. Barındırdığı bitki çeşitliliği, gür ağaçları ve temiz havasıyla dikkat çeken orman; şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğaya yönelmek isteyenler için her daim çekici bir doğal alandır.

Çamlıca Tepesi

Yedi tepeli İstanbul’un en dikkat çekici tepelerinden biridir. İstanbul’u bütün olarak görmek istiyorsanız her daim tercih edebileceğiniz bir alan. Tepe üzerinde doğal yaşamla uygun olarak kurulan tesisler, parklar bulunmaktadır. Bir taraftan manzaranın tadını çıkarırken diğer taraftan seyahatleriniz sırasında soluk olabileceğiniz bu tepe, vazgeçilmez bir uğrak alanı.

Doğal alanlarının korunmasında şehrin hava durumlarının etkisi büyüktür. Geçiş iklimi özelliklerini barındıran kent, dört mevsimi belirgin olarak yaşar. Kış ve güz mevsimleri yağışlı, soğuk geçerken ilkbahar ve yaz mevsimleri görece daha sıcak geçer. Bu durum doğal alanlardaki dengenin korunmasına yol açar. Yer yer gün içerisinde durumun değiştiği zamanlar da olabilir. Seyahat zamanınıza göre hava durumunu kontrol etmeniz gezileriniz sırasından rahat etmeniz için fayda sağlar. Özellikle kentte yeniyseniz İstanbul Havalimanı araç kiralama hizmeti değişebilecek hava durumuna göre işinizi kolaylaştırır.  Böylece önlem alabilir, sağlıklı şekilde gezilerinizi tamamlayabilirsiniz. 

Lezzetler

İstanbul aynı zamanda bir gastronomi şehridir. Birçok medeniyetin geçmişten günümüze lezzetlerinin barındırdığı gibi ülkenin dört bir yanındaki yöresel lezzetleri bir arada sunar. Seyahatleriniz sırasında tadabileceğiniz kent lezzetleri:

Et yemekleri: Döner çeşitleri, kebap çeşitleri, Çerkez tavuğu, Sultanahmet köftesi, uykuluk.

Deniz ürünleri: Levrek, kalkan. 

Sokak lezzetleri: Eminönü balık ekmek, midye dolma, Ortaköy kumpiri, kokoreç, kestane, ıslak hamburger.

Bitki yemekleri: Zeytinyağlı yaprak sarma, Süleymaniye kuru fasulyesi.

Tatlılar: Beyoğlu çikolatası, baklava, sütlaç.

İçecekler: Vefa bozası, Pierre Loti kahvesi.

Diğer: Kanlıca yoğurdu.

İstanbul’a özgü bu lezzetler kentin farklı noktalarına dağılmış durumdalardır. Kimileri belirli ilçe ve semtlerle özdeşleşmiş, hatta adını yapıldığı yerden almıştır. Kente yeni inmişseniz tatları yerinde ziyaret etmek istiyorsanız İstanbul Havaalanından araç kiralama işlemini tamamlayarak yola çıkabilirsiniz. İşte lezzetlerin özünü bulabileceğiniz semtlerdeki meşhur yemek alanları:

 • Sultan Ahmet köftesi- Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta
 • Eminönü balık ekmek- Tarihi Eminönü Balıkçı Tekneleri
 • Süleymaniye kuru fasulyesi- Mimar Sinan Tarihi Süleymaniye Kuru Fasulyecisi
 • Ortaköy kumpir- Ortaköy Destan Kafe
 • Pierre Loti kahvesi- Pierre Loti Tarihi Kahve
 • Beyoğlu çikolatası- Tarihi Meşhur Beyoğlu Çikolatacısı

Eğer döner, kebap, sokak lezzetlerinden yana tercih yapacaksanız Eminönü, Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu başta olmak üzere merkezi noktalarının çoğundan, adım başı, mekân bulabilirsiniz. Eğer tercihiniz dünya lezzetlerinden yanaysa özellikle merkezi alanlarda çok sayıda işletme bulabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz dünya lezzetlerini sunan mekânlar:

 • Rus ve Gürcü lezzetler- Galata House, Beyoğlu
 • İran mutfağı- Asuman, Fatih
 • Boşnak yemekleri- Boşnjak Mutfak, Beyoğlu
 • Meksika tatları- Ranchero, Şişli
 • Hint mutfağı- Musafir, Beyoğlu
 • Japon mutfağı- Hori, Elmadağ
 • Fransız tatları- Le Fumoir, Beyoğlu

İstanbul’un kimi lezzetleri birebir topraklarında yetişen ürünlerden de etkilenir. Geçiş ikliminin ve verimli toprakların etkisiyle pek çok tarım ürünü yılın belli vakitler hasat edilip yemeklerde kullanılır. Yulaf, buğday ve arpa tahıl ürünlerinde; mısır, bakla ve nohut bakliyatlarda; ayçiçeği ise yağ üretiminde öne çıkmaktadır.

Konaklama

Yıllık oldukça yüksek sayıda ziyaretçi ağırlayan kentte konaklama imkanları bir hayli fazladır. İnsanlar başlıca gereksinimlerinden biri olan barınmaya her noktada ihtiyaç duydukları için oteller şehrin farklı noktalarına dengeli olarak dağılmış vaziyettedir. Şehir dışında, havalimanından indiğiniz anda kalacak bir yer arıyorsanız bu da mümkündür. İstanbul havalimanı sizlere otel hizmeti sunar. 451 oda sayısıyla havalimanı otelleri arasında dünyada zirvede yer alanlardan birisi konumundadır. Uluslararası yolculuk edenlerin kullanımına ve iç uçuş yapacak olanlara farklı şekillerde açıktır. Yurt dışı gidiş-geliş yapacak olanlar pasaport kontrolünün ardından konaklamaya hak kazanabilir. İç hatlarda uçuş yapacak olanlarsa biletlerini göstererek otelden oda kiralayabilir. Uçuş firmanız fark etmeksizin konaklayabileceğiniz odalar, çağa uygun hizmetlerle sizleri karşılar. Akıllı yatak ve TV’ler, kablosuz internet, dinamik aydınlatmalar, hızlı duş seçenekleri, mini bar ve dolaplar sunulanlardan sadece birkaçıdır. Konaklama süreniz boyunca yararlanabileceğiniz restoran, bar ve kafeler 7/24 açıktır. Uzun yolculuklardan önce ve sonra dinlenmek istiyorsanız kentin gürültüsünden uzak, sessiz barınma fırsatıdır. 

Kente gelişlerde tercihiniz bir süre burada konaklayıp veya doğrudan konaklamak için kente gitmekse firmalarla görüşerek İstanbul Havalimanı araç kiralama fiyatları arasından bütçenize uygun olanı seçerek yola çıkabilirsiniz. Kentin orta noktalarında otellerin sayısı diğer yerlere nazaran daha fazladır. Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Beyoğlu, Fatih, Beşiktaş, Mecidiyeköy gibi noktalar, konaklama fırsatlarında öne çıkar. Bu alanlarda fırsatların daha fazla olmasının nedeni; tarihi, turizm, sanat gibi fonksiyonlarda öne çıkmalarıdır. Kalacağınız yeri bu noktalardan seçmeniz seyahatlerinizde size kolaylık sağlar. Bu alanların tek dezavantajı gürültüyü sevmiyorsanız ortaya çıkabilir. Yoğun nüfuslu alanlar olduğu için 7/24 sokaklar canlı olabilir. Bu gibi sebeplerden ötürü merkez noktaların dışından konaklama alanı seçerseniz İstanbul Havalimanı lüks araç kiralama hizmetinden yararlanarak dilediğiniz noktaya hareket edebilir, dezavantajı ortadan kaldırabilirsiniz. Otellerin yapısı birbirinden farklılık göstermekle birlikte birçoğunda temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek alanlar mevcuttur. Bunun yanında iş dünyanızı kolaylaştıracak toplantı salonu, rahatlamanıza olanak sağlayacak spa merkezleri, sportif düzeninize yardımcı olarak spor salonları ve yüzme havuzları birçok şirket tarafından ekstra avantaj olarak sizlere sunulur. 

Görülmesi Gerekenler

Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluğuna uzun yıllar merkezlik yapmış kentte birçok tarihi ve kültürel miras korunmakta, turistik ziyaretlere açılmaktadır. Avrupa Yakası’nın Boğaz’a yakın bölümlerinde yoğunlukta olmak üzere kentin farklı noktalarında birbirinden farklı yapılar, bütün ihtişamlarıyla sizleri bekler. Şehir oldukça yoğun olduğu için aktarmalı toplu taşıma seferleri yapılara ilerlemenizi zorlaştırabilir. Kendinize has araçla veya İstanbul Atatürk Havalimanı araç kiralama seçeneğinden yararlanarak kentin ruhunu taşıyan mekanları dilediğiniz vakitte ziyaret edebilirsiniz. İstanbul’da gezi planına eklemeniz gereken tarihi alanlar:

Galata Kulesi 

Beyoğlu ilçesinde yer alır. Kentin simgelerinden biridir, kent tanıtımlarında sıklıkla tercih edilir. Geçmiş dönemde gözetleme işlevinde kullanılmak üzere inşa edilen kule, bugün müze olarak hizmet vermektedir. Kuleye tırmanarak şehri bütün olarak gözleyebilir, dijital gözlüklerle kent turuna çıkabilirsiniz.

Kapalıçarşı

Dünyanın en eski çarşı örneklerinden biri olan Kapalıçarşı, Fatih ilçesindedir. İçerisinde 4000 civarı dükkân barındıran mekân, bugün faal olarak işletilmektedir. İçerisinde kentin dokusuna uygun çeşit çeşit ürün bulunan çarşı, dünyada yıllık en çok turist trafiği yakalayan alanlardan biridir.

Kız Kulesi

Anadolu Yakası’ndaki nadir tarihi yapılardan biridir. Üsküdar sahiline yakın, denize ortasına konumlandırılmıştır. Şehrin simge yapısının tarihini M.Ö 24 yılında değin uzandığı sanılmaktadır.

Ayasofya Camii

 1. yüzyılda inşa edilen camii, Fatih ilçesinde yer almaktadır. Kentin en önemli yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Tarihsel süreçte kilise ve müze olarak hizmet veren yapı, bugün camii olarak hizmet vermektedir.

Yerebatan Sarnıcı

Fatih ilçesinde yer alan Yerebatan Sarnıcı gizemli atmosferiyle dikkat çeker. Geçmiş dönemde kentin su gereksinimini karşılamak için inşa edilen yapı; mermer sütunları, sulu zeminiyle ziyaretçilerin odak noktası olur.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Ressam Osman Hamdi Bey tarafından inşa ettirilen, kökeni 19. yüzyıla dayanan müze; Fatih’te yer alır. Türkiye’nin ilk müzesi olarak kabul edilen yapı; birçok heykel, resim ve tarihi belgeye ev sahipliği yapar.

Masumiyet Müzesi

Dünyada kurmaca bir eserden yola çıkılarak oluşturulan ilk müze olma özelliğini taşıyan yapı, Beyoğlu’nda yer alır. Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk, 2008 yılında yayımladığı aynı eserden yola çıkarak müzeyi oluşturmuştur. Kentin ve romanın ruhunu hissetmek isteyen ziyaretçileri beklemektedir.