İzmir Araç Kiralama

Konum

İzmir, gerek tarihi açıdan gerekse doğası açısından gezilmesi görülmesi gereken şehirlerden biridir. Otobüs biletleri ve İzmir araç kiralama fiyatları uygun olduğundan oldukça ekonomik bir tatil de olduğu söylenebilir. İzmir’de gezilecek birçok yer, tatmanız gereken birçok lezzet vardır. Hiç unutmayacağınız bir seyahate hazır mısınız? İzmir, Ege’nin en güzel ve en bilindik şehirlerinden biridir. Kuzeyinde Madra Dağları, Batısında Çeşme Yarımadası, Güneyinde Kuşadası Körfezi ile gezilecek görülecek birçok mekana ev sahipliği yapıyor. Gevreğiyle, çiğdemiyle yemeklere özgün isimler vermekle de meşhur olan İzmir, kültürün ve yeşilin anavatanı. İzmir’e gitmeden önce bazı detayları öğrenmeniz gerekebilir. İzmir araç kiralama şirketleri, İzmir araç kiralama uygulaması ve İzmire gittiğinizde işinize yarayacak tüm bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. İzmir tatiline gitmeden önce İzmir hakkında öğrenmeniz gerekenleri okumalısınız. Böylece İzmir için valiz hazırlarken, İzmir’de gezerken, İzmir otobüsleri ve İzmir araç kiralama günlük fiyatlarını önceden öğrenmek tatilinizi daha güzel kılacak.

 

İzmir’e Gitmeden Önce Yapmanız Gerekenler

İzmir’e gitmeden önce valizinizi ve evinizi hazırlamanız gerekiyor. Evinizi hazırlamadan önce İzmir’de kaç gün kalacağınıza karar vermelisiniz. Eğer birkaç günden fazla kalacaksanız eviniz için yapmanız gerekenler ve almanız gereken önlemler olabilir. Bunların başında elektrik, su ve doğalgazın kapatılması yer alıyor. Siz evde yokken evde meydana gelebilecek kazaları önlemek için kapatmanız daha doğru bir tercih olacaktır. Siz İzmir’de iken su tesisatı ile ilgili çıkabilecek herhangi bir sorunu önlemek için seyahate çıkmadan önce su vanasını kapatabilirsiniz. Elektrikle ile ilgili bir sorun çıkmaması için ise şalterleri indirebilir, gaz kaçması olmasın diye doğalgaz vanasını kapatabilirsiniz. Eğer evinizde çiçekleriniz var ise seyahate çıkmadan önce çiçeklerinizi bol bol sulamayı unutmayın. Uzun süre susuz kalan çiçekler solabilir. Eğer evcil hayvanınız varsa ve seyahate evcil hayvanınızla gitmeyecekseniz eşyalarını hazırlayıp bir yakınınıza emanet edebilirsiniz. Evcil hayvanlar tek başına, sahipsiz bir şekilde uzun süre yaşayamazlar. Evden çıkmadan önce tüm camları ve kapıları da kapamayı unutmayın. Seyahate çıkmadan önce yakın bir komşunuza haber vermek isteyebilirsiniz. Böylece komşunuz evde olmadığınızı bilir ve kapıdan eve girmeye çalışan kişileri ya da hırsızlık durumlarına göz kulak olabilir.  İzmir’e gitmeden önce valiz hazırlamanız gerekiyor. İşte İzmir valizi hazırlarken dikkat edilmesi gereken unsurlar;

 • İzmir’de kaç gün kalacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Kalacağınız gün sayısını belirlerseniz yanınıza almanız gereken şeylerin zarureti konusunda daha kolay fikir sahibi olursunuz. 
 • Kaç gün kalacak olursanız olun bakım eşyalarınızı valizinize koymayı unutmayın.Seyahat için ufak bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Örneğin seyahat diş fırçası, seyahat diş macunu veya minik şampuan ve sabunlar. Böylece yanınızda taşımanız daha kolay olacaktır. 
 • İzmir’e hangi mevsimde gideceğiniz de kıyafetlerinizi belirlemede bir ölçek. İzmir, genel bağlamda sıcak bir şehir olsa da kış aylarında elbette soğuk. Eğer yaz aylarında gidecekseniz havanın aşırı sıcak ve nemli olduğunu unutmamalısınız. İnce badiler, tişörtler, etekler, şort ve kapriler tercih edilebilir. Kış aylarında gittiğinizde ise daha kalın kıyafetler tercih edebilirsiniz. Kalın giysi seçme konusunda çok da abartıya mahal yok. İzmir kış aylarında çok soğuk bir hava durumuna sahip bir şehir değil. Bu nedenle ince kazaklar, trençkotlar ve rahat spor ayakkabılar kış seyahatinizde yanınıza alabileceğiniz giysilerden. 
 • Fotoğraf makinesi almadan İzmir seyahatine çıkmayın. İzmir’de gezilecek, görülecek o kadar kıymetli yerler var ki, fotoğraf makinesiyle kaydetmezseniz o seyahat biraz eksik kalabilir. Fotoğraf makinesiyle çektiğiniz İzmir fotoğrafları, anı olarak fotoğraf albümünün en güzel yerinde ön plana çıkıyor. 
 • İzmir otobüs yolculuğu boyunca yanınıza yiyecek atıştırmalıklar alabilirsiniz. Otobüsler mola verse de pek de hazır gıda tüketmeyi seven biri değilseniz evde hazırlayacağınız atıştırmalıklar gün kurtarıcı olacaktır. Özellikle sağlıklı sandviçler, meyve suları ve atıştırmalıklar yol boyunca acıkmamanızı sağlar. Hem de mola yerlerindeki sağlıksız yiyeceklere para harcamaktan kurtulursunuz. Su tüketimi bir insan için çok önemli olduğundan yanınıza su da almayı unutmayın.
 • Otobüste vakit geçirmek için ise konusunu seveceğinizi düşündüğünüz hikaye veya romanları yanınıza alabilirsiniz. Otobüs seyahati genellikle sessiz, sakin geçer. Yolculuk boyunca kafanızı dinleyerek kitap okuyabilirsiniz. 
 • Eğer İzmir’e yaz tatili için gidiyorsanız İzmir’de bulunan plajlara muhakkak uğrarsınız. Plaj için ise bikini, mayo, deniz şortu veya haşema gibi deniz giysilerini yanınıza alabilirsiniz. Bunun yanı sıra deniz simidi, güneş kremi, bronzlaştırıcı kremler, deniz terliği, güneş gözlüğü ve benzeri şeyleri de yanınıza almayı unutmayın. Keyifli bir yaz tatili için bu parçalar olmazsa olmazdır.

 

Ulaşım

İzmir’e otobüsle ya da uçakla gittiğinizde haliyle İzmir’i gezebilmek için araca ihtiyacınız olacak. Bu nedenle İzmir’i keyifli ve konforlu gezmek için İzmir araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz. İzmir’e uçakla geldiyseniz İzmir araç kiralama havalimanı ya da İzmir havalimanı araç kiralama şirketleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Böylece havalimanında indikten sonra aracınızı kiralayıp İzmir’i rahat ve konforlu bir şekilde gezebilirsiniz. Eğer otobüsle geldiyseniz, hangi ilçeye kadar geldiğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer Bornovo’da iseniz İzmir araç kiralama Bornova hizmetleri, Alsancak’da indiyseniz İzmir araç kiralama Alsancak hizmetleri, Karşıyaka’da indiyseniz İzmir araç kiralama Karşıyaka hizmetleri hakkında araştırma yapabilirsiniz. Araç kiralarken depozito ödemek istemiyorsanız İzmir araç kiralama depozitosuz fırsatlarını kovalayabilirsiniz. Bazı araç kiralama şirketleri depozito istemeyebiliyor. İzmir’de aracınızı kiraladıktan sonra İzmir’i karış karış gezip, birçok anı biriktirebilirsiniz. Araç kiralama, konforlu bir seyahati de beraberinde getirir. Gideceğiniz yerlere otobüs, metro derdi olmadan istediğiniz gibi gider ve konforlu bir seyahat geçirirsiniz. 

 

Görülmesi Gereken Yerler

İzmir, büyük şehirlerden biri. Aynı zamanda modern ve gelenekselin harmanlandığı bir şehir. İzmir’de gezerken kendinizi hem tarihin içinde hem modernizmin çizgisinde bulabilirsiniz. İşte İzmir’de gezebileceğiniz tarihi yerler;

 • Tarihi Kemeraltı Çarşısı, eski zamanlarda büyük bir ticaret ağının parçasıydı. Ülkedeki farklı ürünler İzmir’e getirilip İzmir limanı ile yurtdışına gönderiliyordu. İzmir Kemeraltı, günümüzde de birçok şeyi bulabileceğiniz bir çarşı. Tarihi öyküsü olması onu diğer çarşılardan ayıran ilk unsur. Aynı zamanda bu çarşıda yok, yok. İzmir seyahatinden hatıra kalması için sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. 

 

 • İzmir Saat Kulesi, İzmir’in çok bilindik sembollerinden ve tarihi mekanlarından biri. İzmir Saat Kulesi II. Abdülhamid’in tahta çıkışının yirmi beşinci yılına ithafen Sadrazam Mehmet Said Paşa emriyle yaptırılmıştır. Kulenin meşhur saati ise zamanında  Alman imparatoru olan  II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir.  1901 yılında inşa edilen İzmir Saat Kulesi, o günden bu yana hiç bozulmadan çalışıyor. 

 

 • İzmir Efes Antik Kenti, muhakkak ziyaret etmeniz gereken muhteşem bir tarihi şehir. Kuruluş, varoluş tarihi net olarak bilinmese de M.Ö. 6000’li yıllarda yapıldığı söyleniliyor. Ege’nin Helenistik geçmişinden dolayı Helenistik mimarisine sahip olduğu her zaman bilinen bir gerçektir. Bu kent de Helenistik dönemden bu güne kadar ayakta kalmış muazzam bir yapılardan oluşuyor.  Efes Antik Kentin kadın savaşçılar tarafından kurulduğu rivayet ediliyor. Antik kentte ön plana çıkan birkaç yapı var. En çok ön plana çıkan ve bilineni ise Artemis Tapınağı. Artemis Tapınağı, Dünya’nın yedi harikasından biri. Kentin önemini vurgulayan bir diğer yapı ise Celsus kütüphanesi. Roma İmparatorluğunun hakim olduğu 110-135 yılları arasında inşa edildiği söyleniyor. İki katlı olarak tasarlanan tarihi kütüphane, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. En görkemli açık hava tiyatrosu da bu kentte ön plana çıkıyor. Bugün ziyaret ettiğinizde sinemanın bazı yerlerinin tahrip olduğunu görseniz de çoğunlukla sapasağlam bir şekilde ayakta kaldığını gözlemleyebilirsiniz. Bunların dışında kentin içinde Yamaş Evler bulunuyor. Yamaç evler, dönemin zenginlerinin yaşadığı öne sürülen evler olarak ön plana çıkıyor. Bunun sebebi ise evlerin döneme göre üst düzey bir lükslüğe sahip olması.
 • Tarihi asansör, Yahudi bir iş adamı tarafından inşa edilmiş. İki ayrı kule üzerinde bulunan asansörlerden sağdaki elektrikli olarak, soldaki ise buharlı bir sisteme sahip olarak üretilmiştir. 1985’den bu yana iki asansör de elektrikle çalışıyor. Asansörün mimari dokusu oldukça ilgi çekici. İzmir’e gittiğinizde ziyaret etmeniz gereken yapılardan. 
 • Smyrna Antik Kent, tarihin eski zamanlarında oldukça kıymetli ve önemli bir konumdaymış. Zamanında Roma İmparatorluğu’na bağlı olan bu kent, imparator adına tapınak yapma durumundan üç kez nasiplenmiş. Smyrna Antik Kent, görkemli antik tiyatroya ve stadyuma ev sahipliği yapıyor.
 • Kadifekale, İzmir’in ihtişamlı İzmir Körfezi’ni gördüğü bir tepede yer alıyor. Büyük İskender tarafından yaptırılan kalenin tarihi Milattan Önce üçüncü yüzyıla dayanıyor. Birçok uygarlığı gören kale, sınırları içinde yer aldığı tüm uygarlıkların izini taşıyor. Farklı uygarlıklar tarafından zaman içinde onarım yapılmış ve bu sayede bu güne kadar ayakta kalabilmiş. Kale, Helenistik ve Roma döneminin izlerini surlar ile belli ediyor. Aynı zamanda Bizans dönemine ait sarnıç ve mescit kalıntısı ile de ön plana çıkıyor. Kadifekaleyi ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. 

Lezzetler

İzmir, yüzyıllarca birçok medeniyetin göbeğinde yer almıştır. Bu nedenle hem tarihi açıdan hem de mutfak açısından üst düzey bir zenginliğe sahiptir. Bir Ege şehri olduğundan ve tarıma elverişli topraklarından dolayı İzmir mutfağına baktığınızda daha çok sebze ve ot ağırlıklı bir mutfak görürsünüz. Ama ne sebze! Envai çeşit sebzelerin harmanlandığı bir mutfak damaklarda kalıcı olmaz mı? İzmir’de zeytin ağaçları da çoktur. Bu nedenle zeytinyağlı yemekler ön plandadır. Zeytinyağı ile pişirilen sebze ve otlar, hem hafif hem de lezzetli yemekler ortaya çıkarır. Zeytinyağı, bir İzmir yemeği için olmazsa olmazdır. Etli, baharatlı yemekleri İzmir mutfağında pek bulamazsınız. İzmir mutfağı; hafif, taze ve zeytinyağlı yemeklerin merkezidir. Zeytinyağlı yemekler haricinde deniz ürünleri ile de meşhurdur. İzmir, denize kıyısı olan önemli bir liman kentidir. Buna bağlı olarak balık ve deniz ürünlerinde geniş bir çeşitlilik olduğunu söylemek mümkün. Balık ve diğer deniz mahsüllerinin yanı sıra ortaya konulan mezeler de oldukça lezzetlidir. Coğrafi koşullarına bağlı olarak gelişen mutfak kültürü, İzmir’in denize kıyısı olması, verimli topraklara sahip olması ve genellikle sıcak bir havanın hakimiyeti nedeniyle hafif yemeklerle ön plana çıkıyor. İzmir’e gittiğinizde tadacağınız birçok lezzet var. 

Meşhur İzmir Yemekleri 

Simide gevrek, çekirdeğe çiğdem diyenlerin şehri İzmir’in geniş seçeneklerle dolu bir mutfağı vardır. Geniş çeşitliliği sayesinde her damağa hitap eder. İşte meşhur İzmir yemekleri;

 • Kumru, bir çeşit fast food denilebilir. İçinde özel İzmir peyniri, domates, sosis ve salam bulunur. İzmir’in kumrusu çok övülür. İzmir’e gittiğinizde hemen deneyimleyebileceğiniz biz lezzet.
 • Boyoz, Seferadlardan bu güne uzanan bir lezzettir. Genellikle kahvaltılarda tüketilen bir hamur işidir. Yağın içerisinde çok bekletildiğinden biraz ağır bir hamur işi olsa da çok lezzetli olduğundan zamanla herkesin vazgeçilmezi olmuştur. İzmir’e gittiğiniz ilk gün kahvaltısında masanızda bulundurabileceğiniz, tadabileceğiniz bir lezzet. 
 • Zeytinyağlı enginar, İzmir’in meşhur yemeklerinden biri. İzmir’de düzenli olarak enginar festivalleri düzenlendiği vurgulandığında bu yemeğin neden meşhur olduğunu anlayabilirsiniz. İzmir’in verimli topraklarında enginar hasatı çok yapılıyor. Bu nedenle birbirinden lezzetli enginarlarla yapılan zeytinyağlı enginar yemeği damaklara unutulmaz bir iz bırakıyor. Akşam yemeğinde ara sıcak olarak tercih edebilirsiniz. 
 • Kelle söğüş, sebzeyle pek arası olmayan, et seven kişiler için. Sakatattan yapılan ve ekmek ya da dürüm arasında verilen kelle söğüş, İzmir’e has yemeklerden biri. Sakatat seviyorsanız muhakkak denemelisiniz.
 • Sura dolması, yine et sevenlerin damağına hitap eden bir lezzet. Tavukla ya da kuzuyla yapılan dolma, bildiğiniz sarma veya biber dolmalarından farklı. Tavuk ya da kuzu içi, özel hazırlanan pilavla doldurulup fırınlanıyor. Ortaya çıkan yemeğe de sura dolması deniliyor. Eğer et seviyorsanız mutlaka denemeniz gereken İzmir’e özel yemeklerden biri. 
 • İzmir köfte, İzmir’in adını taşıyan yöresel bir lezzet. Hatta İzmir köfteyi duymayan, tatmayan yoktur denilebilir. İzmir köfte, sebzeli bir şekilde sunulan fırın yemeğidir. Akşam yemeklerinde tercih edebilirsiniz.
 • Şambali, bol şerbetli bir irmik tatlısıdır. Sokak tatlısı olarak da bilinir çünkü İzmir caddelerinde sokak satıcıları tarafından çokça satılır. Meşhur İzmir lezzetlerinden biridir. 
 • Kabak çiçeği dolması, kabak çiçeklerinden yapılan bir dolma türüdür. Çok hafif ve lezzetli bir yemektir. Özellikle İzmir’de çok fazla yapılır. Kabak çiçekleri hemen içine kapanabilen bir çiçek türü bu nedenle sabahın erken saatlerinde toplanılması gerekiyor. Erkenden toplanılan kabak çiçekleri, özel dolma harcıyla dolduruluyor. Zeytinyağı ile pişirilen bu yemeği bir defa yenildikten sonra unutulamayacak bir lezzet. 
 • Midye dolma, İzmir’in denize yakın bölgelerinde oldukça popüler bir yemek. Deniz kıyılarından toplanılan midyelerin içine özel baharatlı pilav harcı hazırlanıyor. Midyeyi yerken limon da bu lezzete eşlik ediyor. Özellikle sokak satıcılarından alabileceğiniz midye dolmalar, İzmir’de çok meşhur. 
 • Çıntar mantarı, İzmir’de meşhur lezzetlerden biridir. Eylül, Ekim ayları gibi bulabileceğiniz çıntar mantarı, kızartılarak servis edilir. Yağmurların başlamasıyla beraber İzmirliler çıntar mantarı toplayıp kızartma olarak sofralarına eklerler. Bu lezzeti tatmanız için sonbahar aylarında İzmir’e gitmiş olmanız gerekir. 
 • Bomba, İzmir’in öne çıkan tatlılarından biri. Özellikle son zamanlarda Türkiye genelinde adı çokça duyuldu ve meşhur bir tatlı haline geldi. Bomba, İzmir mutfağından çıkıp tüm Türkiye’ye yayılsa da İzmirliler kadar lezzetli yapabilen henüz çıkmadı. Bomba, yoğun, akışkan bir çikolata topu esasında. İnce hamurunun içinde akışkan bir çikolata var. İzmir fırınlarında satılıyor ve sıcak sıcak tüketiliyor. İzmir’e gittiğinizde herhangi bir fırına uğrayıp hayatınızda yiyebileceğiniz en güzel bomba tatlısını yiyebilirsiniz. 
 • Badem ezmesi, Türkiye’nin bazı yerlerinde de olsa İzmir tatlısı olarak meşhur olmuş bir lezzet. En güzel badem ezmelerinin de İzmir’de yapıldığına şüphe yok. Küçük dükkanlarda satılan badem ezmesi özellikle Kemeraltı Çarşısı’nda ön plana çıkan bir tatlı. Kemeraltı Çarşısını gezdikten sonra tatlıcı dükkanına oturup badem ezmesi ile beraber bol köpüklü bir türk kahvesini içebilirsiniz. Türk kahvesi, badem ezmesi tatlısının yanında en çok tercih edilen içeceklerden biri. 
 • Damla sakızlı kurabiye, Çeşme’de yetişen damla sakızlarından yapılıyor. Yenilince ağızda dağılan damla sakızı kurabiye, Türkiye’nin her yerinde bulunabilecek bir lezzet  olsa da Çeşme’nin damla sakızlarıyla beraber en iyi damla sakızı kurabiyesini İzmir’de yiyebilirsiniz.