Muğla Araç Kiralama

Ege’nin Cenneti: Muğla

Muğla, Ege bölgesindeki en çok sevilen, gezilip görülmek istenilen şehirlerden biridir. Hatta en çok yaz aylarında tatil için gidilmek istenir.  Muğla için tam anlamıyla bir cennet olduğu söylenilebilir. Nedenine gelinecek olursa hem doğasıyla hem deniziyle hem de kültürel birikimiyle dikkat çekiyor. Bu nedenle eğer tatile gitmek istiyorsanız Muğla’yı ön sıralara çekebilirsiniz. Muğla seyahatine çıkmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler olabilir. Muğla’ya gitmeden önce yapılması gerekenler, valiz hazırlama, konforlu bir tatil için Muğla araç kiralama hizmetleri ve Muğla araba kiralama, Muğla’da gezilecek yerler bilmeniz gerekenlerden bazılarıdır. Konforlu, rahat ve güzel bir Muğla seyahati için yapılması gerekenlere bu metinden ulaşabilirsiniz. 

 

Konum

Muğla şehri, Ege bölgesinde yer alır. Denize ve Akdeniz bölgesine yakın olduğu için sıcak iklime sahiptir. Muğla’nın%77’si dağlardan, %12’si platolardan, %11’i ovalardan oluşuyor. Dağlık bir şehir denilebilir. Sıcak olsa da kurak bir şehir olduğu söylenilemez. Denize kıyısı olduğu için nem çok yüksek bu nedenle şehre yeşil renk ve ormanlar hakim. Yeşilin ve mavinin buluştuğu yer denilebilir. Gür ve verimli ormanları, gölleri, akarsuları, kıyıları, koyları ve Ege Denizi ile Türkiye’nin incisidir. Birçok medeniyete de ev sahipliği yaptığı için kültürel bağlamda da köklüdür. Özellikle Helenistik ve Roma kültürünü, tarihini yansıtır. Bunun yanı sıra Dünya’da ilk yerleşilen şehirlerden biri olduğu için köklü bir tarihi vardır. Muğla’ya gittiğinizde hiç durmadan günlerce gezebilirsiniz. Muğla’da rahat rahat gezebilmek için Muğla araç kiralama şirketleri ile ilgili araştırma yapabilirsiniz. Muğla’nın hangi ilçesinde olursanız olun, o ilçede araç kiralama hizmeti verilmektedir. Örneğin Muğla’nın Fethiye ilçesini gezmek istiyorsunuz ya da oradasınız Muğla Fethiye araç kiralama hizmetinden, merkezdeyseniz Muğla merkez araç kiralama hizmetinden, Dalaman’da iseniz Muğla Dalaman araç kiralama hizmetinden ayrı ayrı faydalanabilirsiniz. Muğla’da araç kiralama ile ilgili detayları yazının devamında bulacaksınız. 

 

Ulaşım 

Araç kiralama hizmeti, kişiye birçok avantaj sağlar. Bu avantajları göz önünde bulundurursanız daha konforlu, rahat ve avantajlı bir seyahat ya da tatil geçirebilirsiniz. Bu avantajlar maddelenecek olursa:

 • Araba satın almak yüksek meblağlara karşılık geliyor. Günümüzde ortalama bir araba için 400-500 bin Türk Lirası harcamanız gerekiyor. Her zaman kullanmadığınız bir araba için bu kadar para vermektense araç kiralamak bütçenize daha uygun olacaktır.
 • Araba satın aldıktan sonra kullanmasanız bile yıllık ödemeler yapmak zorundasınız. Vergi masrafları, bakım masrafları ve benzeri tüm masraflar sizin bütçenize olumsuz yansır fakat araç kiraladığınızda böyle bir olumsuz etkiden kurtulmuş olursunuz. Araç kiraladığınızda yalnızca kira bedelini öder, keyfinize bakarsınız. 
 • Seyahate çıkarken araç kiralamak da ekstra bir avantajdır. Muğla’ya giderken hızlı gitmek istiyorsanız uçak yolculuğunu tercih edebilme imkanı doğar. Eğer arabanız varsa uçak yolculuğunu tercih etmeyip saatlerce araba sürmek zorunda kalabilirsiniz. Bunun yerine uçakla Muğla’ya gidip, Muğla havalimanı araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Uçaktan iner inmez kiraladığınız araçla istediğiniz yere çok yorulmadan gidebilirsiniz. 
 • Özellikle seyahat ve tatillerde konforlu hissetmenizi sağlar. Araba alacak maddiyatınız yoksa bile araç kiralayacak maddiyatı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Özellikle Muğla’yı gezerken birçok yere uğrayacağınız için size tahsis edilmiş bir araçla geziyor olmak sizi daha az yoracak, daha fazla konforlu hissettirecektir. Aynı zamanda istediğiniz zaman uçakla seyahatinizden geri dönebilirsiniz çünkü kiraladığınız arabanın sorumluluğu size ait değildir. 
 • İstediğiniz yerden araç kiralayabilirsiniz. Muğla’nın Milas ilçesine gittiyseniz Muğla Milas araç kiralama hizmetinden, Menteşe ilçesindeyseniz Muğla Menteşe araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Hangi ilçede olursanız olun aracınızı kolaylıkla kiralarsınız.
 • Kiralayacağınız ve kullanacağınız vakitte özgürsünüz. Dilerseniz günlük dilerseniz aylık araç kiralama yapabilirsiniz. Seyahatinizin ya da günlük işlerinizin gelişen sürecine göre araç kiralaması yapabilirsiniz. 
 • Kiralayacağınız arabanın kalitesine de siz karar verirsiniz. Muğla vip araç kiralama ve Muğla lüks araç kiralama hizmetleri de bulunmaktadır. Daha kaliteli ve konforlu bir yolculuk için lüks araçları kiralamayı tercih edebilirsiniz. 
 • Muğla’ya seyahate gitmeden önce Muğla araç kiralama fiyatları konusunda ufak bir araştırma yapıp genel fiyatlar, araç kullanım kuralları ve benzeri konularla ilgili bilgi edinebilirsiniz. 

 

Muğla’ya Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Muğla’ya gitmeden önce evinizi, valizinizi, eşyalarınızı ve diğer şeyleri hazırlamanız gerekiyor. Bu hazırlanma sürecinin ilk adımı seyahatin ne kadar süreceğini belirlemek. Seyahatin süresi ne kadar uzarsa hazırlıklarınızın da o kadar kapsamlı ve detaylı olması gerekir. Evinizi hazırlamadan önce Muğla’da kaç gün kalacağınıza karar vermelisiniz. Eğer Muğla seyahati birkaç günden daha fazla sürecekse ev içi, ev dışı için almanız gereken bazı önlemler olabilir. Ev içi önlemlerin başında tesisatı sağlama almak geliyor. Tesisatı sağlama almak derken kastedilen; elektrik, su ve doğalgaz. Evden çıkmadan önce elektrik şalterlerini indirmeyi, doğalgaz ve su vanasını kapatmayı unutmayın. Böylece siz evde olmadığınız süre zarfında elektrik problemleri, tesisat sorunu veya doğalgaz sorunu ile karşılaşmamış olursunuz. Eğer evcil hayvan sahibi iseniz ve evcil hayvanınızı seyahate götürmek istiyorsanız, seyahatten önce veterinere uğramalısınız. Uçak ve otobüs seyahatlerinde evcil hayvanlarla ilgili kurallar olabiliyor. Bu kuralların evcil hayvanınıza ne denli uyduğu hakkında gerekli tespit ve kontrolleri veteriner aracılığı ile sağlayabilirsiniz. Evcil hayvanınızı seyahate götürmeyecekseniz yakın bir arkadaşınıza ya da komşunuza emanet edebilirsiniz. Aynı zamanda evde çiçek, bitki bulunduruyorsanız bu canlıların da düzenli su alabilmesi çok önemlidir. Seyahate çıkmadan önce serum sistemini bitkilerinize uygulayabilirsiniz. Çiçek sulamada serum sistemi hakkında ufak bir araştırma yapmanız halinde çok kolay bir şekilde uygulanabilir olduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra komşu ya da arkadaşlarınızdan da çiçeklerinizi sulamalarını isteyebilirsiniz. Evden çıkmadan önce tüm kapı ve camları kapatmak, oluşabilecek hırsızlık vakalarına karşı alınan bir önlemdir.  Muğla’ya  gitmeden önce valiz hazırlamanız gerekiyor. İşte Muğla valizi hazırlarken takip edebileceğiniz adımlar;

 • Muğla seyahatinizin ne kadar süreceğini belirlemelisiniz. Kalacağınız gün sayısını belirlerseniz yanınıza almanız gereken şeylerin zarureti konusunda daha kolay fikir sahibi olursunuz. 
 • Valiz hazırlarken öncelikli şey hangi mevsimde olduğunuzdur. Muğla seyahatinizi kışın gerçekleştiriyorsanız hafif kalın giysileri yanınıza alabilirsiniz. Çok kalın giysileri tercih etmeyin çünkü Muğla, soğuk bir iklime pek müsait değildir. Kış aylarında soğuk olsa da bu soğukluk İç Anadolu ya da Doğu Anadolu soğukluğuna benzemez. Yanınıza ince kazaklar, trençkotlar, pantolonlar alabilirsiniz. Eğer yaz mevsiminde gidiyorsanız -ki eğer rotanız Muğla ise yaz ayları tercih edilir- çok ince, kısa giysilerle valizinizi doldurmaya hazır olun. Muğla, yazları çok sıcak ve nemli bir şehirdir. Bu nedenle ince elbiseler, şortlar, kapri ve tişörtler tercih edilmelidir. Özellikle denizi, koyları ile meşhur olduğundan yanınıza çeşit çeşit mayo, şort ve bikini almayı unutmayın. 
 • Muğla, tam anlamıyla yazlık tatil yeri olduğundan yanınıza alacağınız güneş kremi, sizi güneşin zararlı ışınlarından koruyacaktır. Buna ek olarak şapka, güneş gözlüğü, terlik ve sandalet çeşitleri de muhakkak yanınızda bulundurmanız gereken parçalardan. 
 • Bir seyahate çıktığınız için bakım ürünleri valizinizin baş köşesinde bulunmalı. Valizinizde çok yer kaplamaması için mini boy şampuan, saç kremi, diş fırçası, tıraş köpüğü ve benzeri bakım ürünlerini bulundurabilirsiniz. Mini boy bakım ürünleri seyahatiniz boyunca yanınızda bulundurabileceğiniz ekonomik bir boyuta sahiptir. 
 • Fotoğraf makinesi almadan Muğla seyahatine çıkmayın. Muğla gerek doğası gerek kültürüyle ön plana çıkan bir şehir. Çekeceğiniz çok fotoğraf, biriktireceğiniz çok anı var. Muğla’da gezilecek, görülecek yer çok olduğundan bu mekanları fotoğraflamak anı severler için güzel olabilir. Muğla’nın anısı kalsın diyeceğiniz çok yer var! Kelebekler vadisi, Yunan krallarının mezarları, terkedilmiş köyler, koylar… 
 • Muğla yolculuğunda otobüste ya da uçakta yol boyunca tüketmek için yanınıza yiyecek atıştırmalıklar alabilirsiniz. Özellikle yolculuk esnasında hazır gıda ya da dışarıdan tüketimi pek tasvip etmiyorsanız bu atıştırmalıklar kurtarıcınız olabilir. Otobüs ve uçak seyahatleri yorucu ve uzun olabileceğinden illaki acıkacak, susayacaksınız. Yolculuğa çıkmadan önce kendiniz için hazırladığınız aperatif yiyecekler, yolculuğunuza eşlik edebilir. Yolculuk esnasında yemek için sandviç, tost, meyve veya gözleme tarzı şeyler hazırlayabilirsiniz. Ek olarak yanınıza su almayı da unutmayın. 

 

Görülmesi Gereken Yerler

Muğla, hem kültürel hem de doğa açısından oldukça zengindir. Muğla’da gezebileceğiniz birçok müze, gölet, koy, orman ve mekan bulunmaktadır. İşte Muğla’da gezebileceğiniz müzeler;

 • Muğla Müzesi, arkeolojik kalıntılarla beraber Muğla’nın farklı farklı yörelerine ait yöresel kıyafetler sergileniyor. Müze eskiden cezaevi binasıymış. Müze içerisinde; bitki ve hayvan fosilleri, gladyatörlere ait mezar taşları, Etnografya ve Arkeolji salonları yer alıyor.
 • Zeki Müren Sanat Müzesi, esasında Bodrum’da yaşayan Zeki Müren’in evi. Tıpkı diğer ünlü sanatçıların, şairlerin evlerinin müzeye dönüştürülmesi gibi Zeki Müren’in Bodrum’daki iki katlı evi de müzeye dönüştürülmüş. Müzede, Zeki Müren’e ait sahne kıyafetleri, eserleri, fotoğraflar kısacası hayatı sergileniyor. Müzede hayranlardan gelen mektuplara bile yer verilmiş. Muhakkak ziyaret edilmesi gerekenler listesinde yerini almalı. 
 • Marmaris Müzesi, 1991 yılında açılmış.  Marmaris Kalesi içerisinde yer alıyor. İki ayrı bölümü bulunuyor; Etnografya ve Arkeoloji. Arkeoloji kısmında Bizans, Helenistik ve Roma dönemine ait eserler, kalıntılar sergilenirken Etnografya kısmında Osmanlı dönemini yansıtan, Osmanlı dönemine ait eşyalar sergileniyor.  Müzenin bahçesi ve müzenin mimarisi çok dikkat çekiyor. Bahçesinde bulunan Osmanlı dönemine ait mezar taşları, Osmanlı savaş topları, sunaklar oldukça ihtişamlı.
 • Fethiye Müzesi, Muğla’nın ne denli köklü bir şehir olduğunu vurguluyor adeta. Fethiye Müzesi, yalnızca Fethiye ve çevresindeki kazılardan çıkan kalıntıların sergilendiği bir müze. Bu müze de Marmaris Müzesi gibi iki ana bölümden oluşmakta; Etnografya ve Arkeoloji.
 • Osman Hamdi Bey Konağı, esasında ünlü arkeolog ve ressam Osman Hamdi Bey’in iki yıl yaşadığı evdir. Bu müze de Osman Hamdi Bey’in hayatını ve eserlerini yansıtıyor. Muğla’ya gidildiğinde muhakkak gezilmesi gerekenler yerlerden biri. Muğla’nın Eşsiz Doğasında Adım Adım

Muğla köklü tarihi kadar mavisi ve yeşiliyle de bilinir. Gezebileceğiniz tarihi mekanlar şöyle dursun, yeşil ve maviye Muğla’da doyacaksınız. İşte Muğla’da gezebileceğiniz, huzur bulacağınız doğanın içinden mekanlar;

 • Sarıgerme Plajı, temizliği, ılıklığı ve berraklığıyla ön plana çıkıyor. Plajın altın sarısı kumu ise epey meşhur. Sarıgerme Plajı, Türkiye’nin en güzel plajlarından biri. Aynı zamanda çok sakin ve derin olmayan bir deniz. Bu nedenle denizin üzerinde birçok sporu ve eğlenceyi düzenleyebilirsiniz. Özellikle deniz voleybolu için Sergerme Plajı, paha biçilemez bir nimet. Ne kadar gidilirse gidilsin su derinleşmediğinden çocuklarınız için endişelenmenize gerek yok. Rüzgarlı havalarda sörf deneyimi de yaşayabilirsin. Sergerme plajı, deniz ile ilgili atılabileceğin tüm maceralara kapı aralar. 
 • Zeytinkuğu Plajı, Muğla’nın ünlü ilçelerinden Milas’da bulunuyor. Muğla’ya giden herkesten duyabileceğiniz adıyla ve sanıyla meşhur bir plaj. Geniş bir plaj olduğu için sakin ve sessizlik arayanların aradıklarını bulabildikleri bir yer. Ormanlık bir alanda olması hasebiyle yeşilin ve mavinin buluşma noktası denilebilir. Doğayla iç içe bir tatili deneyimlemek istiyorsanız Zettinkuğu Plajı, uğramanız gereken ilk yer. Aynı zamanda plajın etrafında bulunan kafe ve büfeler yiyece, içecek ihtiyacınızı karşılamanızda iyi bir seçenek. Güneşin, yeşilin ve mavinin tadını çıkarabilirsiniz. 
 • Kızkumu Plajı, Muğla’nın Orhaniye ilçesinde yer alıyor. Yine yeşille mavinin harmanlandığı bir mekan. Muğla denilince zaten akla başka bir şey gelmemeli. Kızkumu Plajı’nın en dikkat çeken özelliği denizin ortasında bulunan patika gibi uzanan yol. Bu yol, kumdan oluşuyor. Denizin ortasına doğru uzanan yolda yürüyüş yapabilir ve oradan da denize atlayarak yüzmenin keyfine varabilirsiniz.
 • Uyku Vadisi, Muğla’nın meşhur ilçesi Milas’da Gökçeler köyünde yer alıyor. Issız ve yeşil bir görünüme sahip bu vadi, doğal park olarak turizme açılmış. Vadinin içerisinde kırk adet mağara ve manzarasıyla hayran bırakan bir şelale mevcut. Doğa ile başbaşa kalmak isteyenlerin ziyaret edebileceği Uyku Vadisi, yeşilliğin içinde yürüyüş yapmak, huzura doymak ve anda kalmak isteyenlerin muhakkak ziyaret etmesi gereken yerlerden biri. Aynı zamanda muhteşem bir manzarası olduğu için harika fotoğraflar çekebileceğiniz bir yer. 
 • Çubucak Tabiat Parkı, Türkiye’nin en büyük çadır kampı olma ünvanını taşıyor. Muğla’nın Marmaris ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Kendi çadırınızla, karavanınızla ya da kiraladığınız çadırla burada huzur dolu günler geçirebilirsiniz. Kampta piknik yapabilir, voleybol, basketbol, langırt oynayabilir ve doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda Çubucak Tabiat Parkı’nda birçok aktivite de düzenleniyor. Tekne turu, safari ve doğa yürüyüşü gibi etkinliklere katılarak yeşilin ve huzurun tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.
 • Usuluk Koyu Tabiat Parkı, Bodrum ilçesinde yer alıyor. Usuluk Koyu Tabiat parkı, berrak ve temiz denizi, altın sarısı kumsalı ile ön plana çıkıyor. Yine yeşil ağaçların, ormanların çevrelediği deniz size huzur ve sakinlik sunuyor. Yoğun iş ve şehir hayatının kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin tercih edebileceği bir park. Burada denize girebilir, yürüyüşler yapabilir, muhteşem manzaranın karşısında kitap okuyabilirsiniz.
 • Ömer Eşen Tabiat Parkı, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlıdır. Muğla’nın yeşilliğinden ve geniş ağaç çeşitliliğinden nasibini almış bir park. Sakinlik, yeşillik, deniz, güneş ve doğa arayanların uğrayacağı ilk durak olabilir. Ömer Eşen Tabiat Parkı’nın içinde restoran ve konaklama hizmetleri veriliyor. Burada birçok farklı türden ağaç ve hayvan çeşitliliğine rastlayabilirsiniz. Park içinde yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, denize girebilir veya doğanın içinde kafanızı dinleyebilirsiniz. Birçok aktiviteye açık bir park. Aynı zamanda fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Burada yakalayabileceğiniz harika karelerle karşılacaksınız.
 • Bodrum Tuzla Kuş Cenneti, Muğla Bodrum merkezinde yer alıyor. Parkın içerisinde 125 farklı kuş türü bulunuyor. Bahar aylarında gitmeniz halinde kuşların çiftleşme dönemi olduğu için üremeye özel danslarına ve göç hareketlerine şahit olabilirsiniz. Burada flamingo, meke, yaban kazı gibi birçok kuş türünü seyredebilirsiniz. Fotoğraf makinenizi yanınıza alırsanız birçok kuş çeşidini fotoğraflayabilmeniz mümkün. 

 

Muğla’da bulunan birçok parka, plaja ve tarihi mekana araç kiralayarak konforlu bir şekilde gidebilirsiniz. Muğla merkez kiralık araç fiyatlarını araştırıp, kalacağınız gün sayısında araç kiralama yaparak konforlu bir seyahati sağlamış olursunuz. Muğla’da gezilecek, görülecek ve keşfedilecek çok fazla yer var. Tüm yerleri rahat, yorulmadan gezmek ise Muğla araç kiralama hizmetleri ile mümkün.