5 Dakikada Kolay Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

5 Dakikada Kolay Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Modern dünyada şehirler ve ülkeler arasında etkileşim küreselleşmeyle beraber oldukça gelişmiştir. Bu durumda uçakla yapılan yolculukların payı büyüktür. Uçak yolculuğu sayesinde diğer ulaşım yollarına nazara yolculuğunuzu çok daha çabuk tamamlamanız mümkündür. Bugün Türkiye’de veya global çapta birçok noktaya uçak vasıtasıyla ulaşım sağlamanız mümkündür. Yolculuğunuzu garanti altına almanız ise uçak bileti rezervasyonu sayesinde gerçekleşir. Rezervasyon sayesinde günler öncesinden rota, saat, koltuk seçimi yapmanız mümkün hale gelir. Dijitalleşmenin sağladığı avantajla Cepyol sizlere online rezervasyon yapma imkânı sunar. 

Online Uçak Bileti Rezervasyonu için İlk Adım

Online bilet hizmetine ulaşmak için öncelikle site içerisinde uçak bileti için ilgili alana ilerlemelisiniz. Alanda karşınıza pratik şekilde doldurmanız gereken noktalar çıkar. Uçak bileti rezervasyon nasıl yapılır konusunda bilgileri doldurmaya başlamadan evvel ilk olarak yolculuk tipinize karar vermenizde fayda vardır. İki tür seçim imkânı sizlere sunulur. Bunlardan ilki tek yönlü yapılan yolculuklardır. Bu tür yolculuklar bir konumdan diğerine yapılan, genellikle uzun süreli ve kalıcı amaçlı seferleri ifade eder. Diğer seçenek ise gidiş-dönüş seçeneğidir. Bu seçenekte bir lokasyona varmak ve kısa süre sonra yolculuğa başladığınız lokasyona geri dönmek için rezervasyon yapmanız mümkündür. Yolculuk türüne dair seçim yaptıktan sonra nereden nereye yolculuk yapacağınıza dair gerekli bilgileri girmeniz gerekir. Uçak yolculuğu yapılabilen tüm yurt içi ve yurt dışı noktalar arasından size uygun olan kalkış ve varış lokasyon bilgilerini girerek uçak bileti ön rezervasyon işlemine devam edebilirsiniz.

Rezervasyonu tamamlamak amacıyla doldurulması gereken bir diğer adım tarih bilgileridir. Eğer tek yönlü sefer gerçekleştirecekseniz yalnızca gidiş tarihinizi girmeniz yeterlidir. Gidiş-dönüş seferleri içinse dönüş tarihinizi seçerek rezervasyon yapmanız mümkündür. Uçak bileti rezervasyon ücretsiz hizmetinde yakın veya uzak geleceğe dair seçim yapma şansı sizlere sunulur. Bu noktada tarihe göre rezervasyonunuzun başarıyla tamamlanabilmesinde tek şart lokasyonlar arasında o tarihte seferin düzenlenip düzenlenmediğidir. Tarih seçiminden sonra doldurulması gereken bir diğer ve son alana yolcu bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bu noktada ilk olarak işe tercihinize göre koltuk sınıfını seçerek başlayabilirsiniz. Ekonomi, business, comfort ve first class seçenekleri arasından seçim yapma imkânı sizlere tanınır. Uçak bileti rezervasyonu yapmak için sınıf seçiminin ardından yaş grubu ve yolcu sayısı seçim imkânı sizlere sunulmaktadır. Yetişkin, çocuk, bebek, öğrenci ve 65 yaş üzeri seçenekleri arasından kendiniz ve yakınlarınız için uygun olanı işaretleyebilirsiniz. Kaç kişi için rezervasyon yaptıracağınızı netleştirdikten sonra bilgileriniz ışığında uçuş seçimi ekranına geçiş yapabilirsiniz.

Online Uçak Bileti Rezervasyonu Netleştirme

Bilgileriniz ışığında düzenlenen uçak seferleri uçuş seçimi sayfasında liste halinde sıralanır. İlk kriter aktarmalı veya direkt uçuş yapmaya yöneliktir. Bir diğer seçenek rezervasyonunuzu iptal etmeniz durumunda iade alıp alamayacağınıza yöneliktir. Eğer iadeli bilet alırsanız uçak bileti rezervasyon iptali sonrası iade talep edebilirsiniz. Bu seçimler doğrultusunda Cepyol üzerinde uçak bileti hizmeti veren firmaların uygun seferleri sıralanır. Uçuş tercihinde firma, yolculuk süresi, kalkış ve varış sürelerine göre pratik olarak filtreleme yapabilirsiniz. Filtreleme sonucunda sizin için en uygun yurt içi veya yurt dışı uçak bileti rezervasyon işlemini tamamlamak için yolcu bilgileri adımına geçebilirsiniz.

Bu aşamada iletişim ve kimlik bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Ardından yolcu bilgilerini girmeniz gerekmektedir. İsim soyisim, cinsiyet, T.C. kimlik numarası bu noktada sizden istenilen temel bilgilerdir. Eğer birden fazla yolcu için bilet alıyorsanız yolcuların her biri için ilgili alanları doldurmanız gereklidir. Bu bilgileri tamamladıktan sonra ödemeyi tamamlamak amacıyla son aşamaya geçebilirsiniz. Bu aşamada öncelikle fatura sahibi, şehir ve adres bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgilere ek olarak eğer bireysel işlem gerçekleştiriyorsanız T.C. kimlik no, kurumsal işlem gerçekleştiriyorsanız vergi numarasını girmeniz gerekmektedir. Sözleşmeyi onayladıktan sonra kart bilgilerini de eksiksiz girerek uçak bileti rezervasyon numarası elde edebilirsiniz.

Online Uçak Bileti Rezervasyonu Tamamlama

Pratik olarak doldurduğunuz bilgiler ışığından bileti yolculuğa hazır hale getirmenin yolu check in işleminden geçer. Check in sonucunda bilet rezervasyonunuz resmileşir. Havalimanındaki yoğunluktan dolayı bu işlem kimi zaman oldukça uzun sürebilir. Bu noktada rezervasyon kodunun işlevselliği devreye girer. Online rezervasyon sonucu elde edilen uçak bileti rezervasyon kodu nedir sorusunu yanıt olarak check-in sürecine hızlandırma amaçlı yolculara sunulan bir kolaylık olarak verilebilir. Site üzerinde yer alan online check in işlemi noktasına ilerleyerek bu kod yardımıyla biletinizi onaylatabilirsiniz. İşlemi en erken uçak seferinden iki gün önce, en geç ise seferden 45 dakika önce gerçekleştirilebilir. Uçak bileti rezervasyon numarası nerede yazar sorusuna yanıt olarak numaraya iletişim yollarınıza iletilen biletin sağ alt tarafından ulaşabilirsiniz. Rezervasyon koduyla yapabilecekleriniz check-in işlemi ile sınırlı kalmaz. Biletinizi online olarak iptal ettirmek isterseniz de kod gereklidir. Ayrıca biletinizi herhangi bir nedenden ötürü kaybolması durumunda numara sayesinde site üzerinden online yenileme talep edebilirsiniz.
Sıfır komisyon mottosuyla yola çıkan hizmet, rezervasyonunuz sırasında bilet ücretine ek olarak sizden hiçbir bedel talep etmez. Rezervasyonunuzu herhangi bir sebepten ötürü iptal etmek isterseniz, bilet türünüz elverişli ise, online iptal etme imkanını sizlere tanır. 7/24 sizin destek taleplerinize açık müşteri hizmetleri sayesinde rezervasyonunuzu Cepyol ile sıkıntısız şekilde tamamlayabilirsiniz.