Adana Otobüs Bileti

Adana

Adana, tarihi uygarlıklara ev sahipliği yapmış olup günümüzde Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehridir. Dillere destan, enfes bir mutfak ve şehrin içinden geçen Seyhan ve Ceyhan nehirleriyle modern bir görünüme sahiptir. Türkiye’nin plaka numara sıralamasında 01 numarası ile birinci sırada yer alan Adana, hem sanayisi hem tarımı ile gelişmişlik endeksinde ön sıralarda yer alır. Adana, gelişmiş imkânlarından dolayı yoğun bir sirkülasyona sahip olup, şehre gelen turist sayısı oldukça yüksektir. Bu anlamda otobüs, kiralık araç gibi ulaşım imkânları sıklıkla tercih edilir. Ulaşım araçları içerisinde uçak ile seyahat en popüler ulaşım biçimidir. Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinin başında gelen Adana Havalimanı, yoğun insan sirkülasyonu nedeniyle, Türkiye havalimanları sıralamasın en yoğun yedinci havalimanıdır.

Eşsiz mutfağı ve doğa güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin seyahat listelerinin başında Adana gelir. Adana Şakirpaşa havalimanı gerek yurt içi gerek yurt dışı ulaşım imkânlarına sahiptir.

 

Ulaşım ve Şakirpaşa Havalimanı

1937 yılından itibaren hizmet veren Adana Havalimanı, Türkiye’nin en eski havalimanlarından biridir. Türkiye’nin her noktasına Adana’dan uçakla erişim imkânı mevcuttur. Yurt dışı uçuş seçenekleri ise daha çok Almanya ağırlıklı noktalardır.

Şehir merkezine 4 kilometre uzaklıkta yer alan Şakirpaşa Havalimanı ulaşım imkânları açısından zengin bir içeriğe sahiptir.

 • Taksi
 • Havaş Servisleri
 • Araç Kiralama
 • Belediye Otobüsü

Belediye otobüs hatları, şehir merkezine ulaşım açısından en uygun fiyatlı seçenektir. 3.50 TL karşılığında belediye otobüse binip, havalimanından şehir merkezine kolaylıkla ulaşılabilir. Havalimanından, şehir merkezine giden 4 hat mevcuttur; 125, 135, 159 ve 251 nolu hatlar ile Şakirpaşa Havalimanı üzerinden şehir merkezine ulaşım mümkündür.

 

Şakirpaşa Havalimanı Otopark

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olan Adana’da ulaşım imkânları oldukça geniş bir yelpazede seyrediyor.  Taksi ve Şakirpaşa havalimanı araç kiralama seçenekleri en sık tercih edilen yöntemlerdir.

Araç kiralama seçenekleri, havalimanı içerisinde bulunan ofislerden halledilebilir. İnternetten ucuza uçak bileti bulmak için kullanılan uygulamalar üzerinden araç kiralama işlemlerini halletmek daha uygundur. Böylece hem kiralanacak olan araç hakkında daha detaylı bilgi edinilir, hem de geniş bir zamanda farklı araç kiralama seçeneklerini kıyaslama şansı elde edilmiş olur. Şakirpaşa havalimanına iniş yaptıktan sonra, daha önceden ayarlanan araç kiralama şirketinin aracını binilir. Adana’nın eşsiz lezzetlerinin tadına bakmak için kimseyi beklemeden kendi başınıza doğruca restoranların olduğu alanlara arabayla gidebilirsiniz. Hızlı hareket etmeyi seven ve bağımsız olmak isteyenler için araç kiralama faydalı bir alternatiftir.

Şakirpaşa Havalimanı Adana- dış hatlar yoğun bir departmandır. Dış hatlar üzerinden gidilen istikametlerin çoğunluğu Almanya sınırları içerisinde kalır. Almanya’ya giderken havalimanında aracınız park etmek durumunda kalırsınız. Bu açıdan Şakirpaşa havaalanı otopark ücreti konusu incelmek ve araştırmak gerekir.

Otopark saatlik ücreti otomobiller için 12.75 TL’den başlar. Arabalarını günlük olarak havalimanı otoparkına bırakmak isteyenler 40.75 TL ödemek zorundadır. Eğer araç tipi otomobil değil de otobüs tarzı bir araç ise o zaman ödenmesi gerek tutar değişiklik gösterir. 

 

Adana ve Konumu

Adana, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde yer alır. Konum olarak, güney kıyılarına yakın olması Adana’ya has sebze ve meyvelerin yetiştirilmesine olanak sağlar. Akdeniz İklimi ve bereketli toprakların varlığı Adana’yı Adana yapan zengin ve lezzetli yöresel mutfağın temel yapı taşlarıdır.

Adana’nın özgün mutfağı nasıl oluştu sorusuna cevap olarak ise; öncelikle Akdeniz ikliminin ılıman etkisi, çeşitli sebze, meyve üretimine neden oldu.

 • Narenciye konusunda Türkiye’nin en önemli üretim noktaların biridir
 • Karpuz, bölgedeki bir başka favori üründür
 • Soya 
 • Mısır 
 • Buğday
 • Pamuk
 • Ayçiçeği

Adana’nın verimli toprakarı ve uygun iklim koşullarının birleşimi neticesinde ortaya sayısız çeşitlilikte bir ürün yelpazesi çıkıyor. Adana’nın iki önemli nehri; Seyhan Ceyhan, şehrin modern görünümüne katkı sağladığı gibi Çukurova gibi müthiş verimli bir tarım sahasının da oluşmasına neden oluyor. Çukurova zengin alüvyon içeriği ile tarım konusunda Türkiye’nin en verimli topraklarından biri olmayı başarıyor.

Şehir nüfusunun önemli bir bölümü geleneksel tarım ile uğraşıyor. Geleneksel tarımın yanı sıra son zamanlarda gelişen organik tarım ve iyi tarım gibi güncel modeller sayesinde Adana’da sebze ve meyve yetiştirildiği tavan yaptı. Tarım sanayisi anlamında Türkiye’nin en önde gelen şehri olmayı başaran Adana, pamuk gibi bazı başat ürünleri üreterek tüm Türkiye’ye dağıtıyor. Son yıllarda gelişmeye başlayan Organik Tarım gibi modeller sayesinde de tarım sektöründe salt Türkiye değil yurt dışı üretim noktasında da giderek artan hasılat rakamlarına erişiyor. Türkiye ihracatın önemli bir bölümü Adana’nın tarımsal ürünlerinden oluşur.

 

Adana’da Konaklama İmkânları

Hava bahar ve sıcaklar gayet normal seviyede seyrediyor ise Adana’yı gezmek için ideal şartlar oluşmuş demektir. İnternetten hızlıca bir araştırma yapılır ve en uygun uçak biletlerinin bulunabileceği kaliteli bir uygulama bulunur. Uygulama üzerinden Adana’ya en yakın tarihli ve uygun fiyata bir bilet bulunur. Uçak yolculuğunun konforu ve zaman tasarrufu ile mutlu bir şekilde Adana Şakirpaşa Havalimanı iç hatlar geliş departmanına inilir. Türkiye’nin altyapısı en çok gelişmiş illerinden biri olan Adana’nın ulaşım imkânlarından faydalanılır.

Şehir merkezine geldikten sonra şehrin konaklama imkânlarında faydalanılabilir. Şehir merkezinde lüks oteller bulunduğu gibi günü birlik kalınacak uygun fiyata pansiyonlar da bulunabilir. Önemli olan nasıl bir konaklama ihtiyacı içerisinde olduğunuzdur. Dünya çapında hizmet sunan otel zincirlerinin Adana’da bulunan şubelerinde konforlu bir tatil geçirebilirsiniz. Öte yandan Adana’nın kendi yerel marka değeri bulunan otellerinde güler yüzlü bir hizmet yaşamak da mümkündür.

 

Adana’ya Özgü Lezzetler

Adana, tarihsel olarak her daim uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan bereketli topraklara sahiptir. Buradaki kültürel miras, elbette Adana’nın dünya çapında meşhur mutfağına da sirayet etmiş ve mutfağı zenginleştirmiştir. Adana mutfağının oluşumunda coğrafi etkenler de söz konusudur.

 • Akdeniz ikliminin ılıman özellikleri
 • Denizin tarımsal faaliyetleri mümkün kılması
 • Torosların iklime katkıları

Bu tarz faktörlerin bir araya gelerek oluşturdukları harmoni neticesinde dünyanın en özgün mutfaklarından bir olan Adana mutfağı yeşermiştir. Adana’nın özgün lezzetleri, tüm Türkiye’de bilinir ve farklı şehirlerde Adana Kebabı gibi ürünler üretilir. Ancak bu yemeklerin hiçbir Adana’da olduğu kadar lezzetli olamaz. Çünkü mutfağın eşsiz lezzetlerini oluşturan coğrafi ve kültürel etkiler Adana’ya hastır. Bu özgün mutfağın lezzetli içeriklerini tüketmek için Adana’ya birkaç kez gelmek gerekebilir.

 • Adana Kebabı
 • Adana Şalgamı
 • Adana Bici Bici
 • Adana İçli Köfte
 • Adana Analı Kızlı
 • Adana Şırdanı

Bu eşsiz lezzetler, eşsizliklerini gerekli kurumlarda ispat etmiştir. Bundan dolayı, coğrafi işaret tescili almaya hak kazanmışlardır.

 

Adana’da Görülmesi Gereken Yerler

Çukurova’nın verimli topraklarında yetişen ürünler sayesinde gelişen Adana, salt tarım sanayisi değil aynı zamanda, tarihsel ve kültürel mirası ile de öne çıkan bir kenttir. Bu gelişmiş modern şehrin pek çok gezilecek noktası bulunur.

 • Adana Taş Köprü: Geçmişi 4. yüzyıla kadar dayanan bu köprü, Adana’nın köklü tarihinin simgesi
 • Misis Mozaik Müzesi: Şehrin Roma Döneminden kalma mistik bir güzellik
 • Merkez Park: Şehrin modern yapısı içerisinde yeşillik ve ferah bir nefes imkânı
 • Karataş Tabiat Parkı: Kamp yapmak isteyenlere özel bir alan
 • Kazancılar Çarşısı: Eskiden bakırcıların bulunduğu çarşı, günümüzde turistlik bir mekân

Adana şehir içi ulaşım imkânlarından faydalanarak şehrin içi rahatlıkla gezilebilir. Şehir merkezine uzak olan bazı bölgelere gidebilmek adına araç kiralama seçeneğinden faydalanmak mümkündür. 

Adana’ya uygun bir uçak bileti bulup gelmek için Adana’nın eşsiz lezzetlerinin tadına bakmak başlı başına yeterli bir neden. Yemek turizmi dışında bu tarihsel şehrin kültürel mirasından kalan izleri görmek de eşsiz bir deneyim sunuyor.