Ankara - Mersin Otobüs Bileti

Ankara – Mersin 

Eski adı İçel olan Mersin, Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Mersin bir liman şehri olarak bilinir ve Mersin Limanı, Türkiye’nin en büyük limanlarından biridir. Ayrıca ülkenin en kalabalık 11. şehridir. Mersin bölgesinde yapılan kazı çalışmaları ve araştırmalar, ilk yerleşimin Cilalı Taş Devri’nde olduğunu göstermektedir. Liman ticareti sayesinde Türkiye’nin yurtdışına açılan kapısı olan bu şehirde, tarihi kalıntılar ve eserler gibi birçok turistik yapı bulunmaktadır. Bununla beraber kültür ve sanat alanında yoğun çalışmaları olan bir şehirdir. Şimdi sizin için en uygun Ankara Mersin otobüs seferleri inceleyebilir ve biletinizi alabilirsiniz.

 

Ankara – Mersin Otobüs Rotası

Ankara - Mersin arasındaki mesafe yaklaşık olarak 589 kilometredir. Ankara Mersin otobüsleri bu mesafeyi 6 saat gibi bir sürede tamamlamaktadır. Yol şartları, hava durumu gibi etkenler yolculuk süresini etkileyebilir. Ankara Mersin otobüs güzergahı çoğunlukla Aksaray – Tarsus – Mersin olarak belirlenmiştir. Otobüsler bu şehir otogarlarında yeni yolcu almak veya indirmek için duraklar, bu duraklama noktalarında ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.  

Ankara iklimsel olarak İç Anadolu bölgesinde bulunması sebebiyle daha soğuk ve kuru bir havaya sahiptir. Bununla beraber Mersin ise Akdeniz iklimine bağlı yazları sıcak ve nemli, kışları ise yağışlı ve Ankara’ya kıyasla daha ılıktır. 

 

Ankara’dan Yola Çıkarken

Ankara Mersin otobüs fiyatları firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir. Cepyol’dan farklı firmaların sefer detaylarını karşılaştırabilir ve biletinizi temin edebilirsiniz. Otobüse bineceğiniz sırada kağıt veya elektronik biletlerinizi otobüs görevlisine göstermek için kolay ve ulaşılır bir yerde tutmalısınız. Ankara otogarına gitmek için eğer Ankaray, belediye otobüsleri vb. toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız otobüs kartınızı yanınızda bulundurmalısınız. 

AŞTİ içerisinde yemek yiyebileceğiniz kafeler, büfeler, ATM’ler ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır. Daha öncesinde hazırlık yapmak için vaktiniz olmamışsa ihtiyaçlarınızı AŞTİ’de karşılayabilirsiniz. 

 

Ulaşım

Ankara otogara ulaşım için birçok seçenek bulunmaktadır. Belediye otobüsleri, dolmuşlar, taksiler gibi ulaşım araçları mevcuttur. Bununla beraber kullanacağınız Ankara Mersin otobüs firmaları kendine ait servis hizmeti verebilmektedir. Servislerin hareket saatlerini öğrenerek bu hizmetten de faydalanabilirsiniz. Ankara otogara giden bazı otobüs numaraları;

 • 230-3 Hacettepe–Beytepe-Aşti 
 • 419 Aktepe–Emniyet Sarayı–Aşti 
 • 479 Uyanış – Pınarbaşı – Emniyet Sarayı–Aşti 
 • 545 Eryaman–Güzelkent–Aşti  

şeklinde sıralanabilir.

 

Şehrin en işlek yerlerinden biri olan Kızılay’dan otogara ulaşım için birçok imkan vardır. Ankaray’ı kullanarak 8 dakika içerisinde otogara varabilirsiniz. Ankaray’a binmek için Ankarakart kullanmanız gerekmektedir. Eğer kartınız yoksa büfe ve gişelerden tek kullanımlık bilet alabilirsiniz.  Aynı zamanda AŞTİ’nin ücretsiz servis hizmeti de Kızılay’dan otogara ulaşım sağlamaktadır.

 

Mersin otogardan şehir içine gitmek için taksi, otobüs firmalarının servislerini ve belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Otogardan şehir merkezine kalkan otobüslerle gitmek istediğiniz noktaya tek seferde ulaşamayabilirsiniz. Bu gibi durumlar için aktarma kullanarak iki vesait yapabilirsiniz. 

 

Varınca 

Ankara’dan Mersin’e vardığınızda Üçocak/Akdeniz mahallesinde olacaksınız. Öncelikle konaklama yapacağınız noktaya karar vermeniz, ulaşım rotanızı belirlemekte size fayda sağlayacaktır. Konaklama yerine karar verirken, görmek istediğiniz yerlere yakın bir yeri seçmeniz zaman kazanmak açısından size avantaj sağlayacaktır. Bu şekilde büyükşehir olan bir kentte, trafikte geçireceğiniz zamanı minimuma düşürebilirsiniz. Yerleşik yaşam başlangıcının çok eski tarihlere dayanması sebebiyle Mersin’de gezip görebileceğiniz eşsiz yerler vardır. Tarihi yapısı, mağaraları, antik kentleri ile eski çağların esintilerini hala hissettirmektedir. Gezebileceğiniz yerlerden bazıları;

 • Kız Kalesi
 • Yerköprü Şelalesi Milli Parkı
 • Cennet Cehennem Obrukları
 • Astım Mağarası
 • Aynalı Göl Mağarası
 • Anamurium Antik Kenti
 • Alahan Manastırı
 • Kanlı Divane Ören Yeri 

olarak gösterilebilir.

 

Dönüş biletinizi Ankara-Mersin’e giden otobüs firmaları ile Cepyol üzerinden temin edebilirsiniz.