Diyarbakır Otobüs Bileti

Diyarbakır

Diyarbakır, 9 bin yıllık tarihi ve iki milyonu aşan nüfusu ile kadim bir kent merkezidir. Diyarbakır’a ulaşım imkanları bir hayli zengin. Bu kültür şehrini görmek için otobüs, özel araç veya uçak ile seyahat imkanları mevcuttur. Dileyen istediği ulaşım seçeneğini tercih ederek kolaylıkla Diyarbakır’a ulaşabilir. İnternetten yapılacak ufak bir araştırma ile bu güzide şehre uygun fiyatlı bir uçak bileti bulanabilir. Uçak yolculuğunun konforu yaşamak isteyenler uçak bileti bulunan uygulamalar üzerinden ilerleyebilir. Türkiye’nin doğusundaki bu çekici ve gizemli kent, gerek tarihsel kimliği gerekse yöresel lezzetleri ile turistlere muhteşem bir serüven vaat ediyor. Bu serüvene çıkarken konforlu bir uçak yolculuğu tercih edilebilir. İzmir ve İstanbul’dan iki saat süren uçak yolculuğu,  Ankara’dan ise bir buçuk saat süren bir uçak yolculuğu ile Güney Doğu’nun muhteşem güzellikteki şehrine ulaşılır. Uçak yolculuğu, hem güvenli hem konforlu en önemlisi de zamandan tasarruf demektir. Bütün bu avantajları yaşayıp Diyarbakır Havalimanı’na iniş yapar ve şehrin keyfini sürmeye başlayabilirsiniz.

 

Diyarbakır Havalimanı ve Ulaşım

Şehir merkezine 11 kilometre mesafede bulunan havalimanı, 1952 yılında açılmıştır. Türkiye’nin en kalabalık şehirleri sıralamasında ilk on içerisinde bulunan Diyarbakır, yerli ve yabancı turistin ilgisi çeken bir noktadır. Diyarbakır havalimanı araç kiralama seçeneği ile şehir merkezine kolaylıkla ulaşılabilir.

Diyarbakır havalimanı, yıl içerisinde bir milyondan fazla kişiyi ağırlar. Bu yoğun havalimanı, gelişmiş altyapı sistemlerine sahiptir. Diyarbakır havalimanı iç hatlar geliş departmanından geçildikten sonra, farklı ulaşım imkânlarından uygun olan bir tanesini seçebilirsiniz.

 

 • Diyarbakır Havalimanı Otobüs
 • Diyarbakır Havalimanı Taksi
 • Diyarbakır Havalimanı Araç Kiralama Şirketleri

 

Bu seçenekler farklı fiyat ve varış sürelerine sahiptir. Önemli olan, bu seçenekler arasından hangisi size uyuyor ise onu seçip, bir an önce Diyarbakır’ın eşsiz güzelliklerini gezmeye başlamaktır. En uygun ulaşım seçeneği, belediye otobüsleridir. Yarım saatte bir kalkan Z2 ve Z3 isimli hatlar ile havalimanından şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Diyarbakır’dan Türkiye’nin Bursa, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerine uçak ile seyahat etmek mümkündür. Diyarbakır’dan ayrılmadan evvel aracınızı, Diyarbakır havalimanı otopark konumuna park edebilirsiniz.

Otomobilinizi, bir saatliğine otoparka bırakmanız halinde 9.25 TL’den başlayan bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Eğer otomobil bir gün boyunca kalacak ise, Diyarbakır havalimanı otopark ücreti olarak 26.50 TL’den başlayan ücretler ödemeniz gerekir. Araç tipi büyüdükçe otopark ücreti artar.

 

Diyarbakır’ın Lokasyon Bilgileri

Adıyaman, Şanlıurfa, Muş, Batman ve Mardin gibi şehirler ile komşu sınırına sahip olan Diyarbakır, yazın gelişiyle artan sıcakları ile meşhurdur. Sert bir karasal iklimin hâkim olduğu bölgede, kışlar oldukça soğuk geçer. Diyarbakır havalimanı, keyifli bir uçak yolculuğu sonrası misafirlerine Diyarbakır’ın güzelliklerini daha perona iner inmez sunuyor.  Türkiye’nin güneydoğusuna gelenleri tarihin derin dehlizlerine çeken Diyarbakır, içerisinde barındırdığı yoğun tarihi dokusu ve kültürel atmosferi ile unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. 

Ergani, Kulp, Dicle ve Lice gibi ilçeler başta olmak üzere 17 adet ilçesi bulunan Diyarbakır, farklı kültür sanat festivallerine ev sahipliği yapıyor. Dicle Nehri’nin bereketli kıldığı topraklarda, 9 bin yıllık kadim bir bilgeliği içinde barındırıyor. Şehri turistik amaçla gezmeye gelenler, bu kadim bilgeliğin izlerine şehrin gizemli köşelerinde şahit olabilirler. Dünyanın en büyük surlarından birine ev sahipliği yapan Suriçi bölgesi gibi, pek çok tarihsel anıt bulunuyor. Şehri gezerken, Diyarbakır havalimanı araç kiralama şirketleri aracılığıyla kiralanan araç ile Diyarbakır’ın gizemli köşeleri keşfedilebilir.

 

Diyarbakır’ın Yöresel Lezzetleri

Tarihin akışının değiştiği, uygarlıkların kurulmasına vesile olan devrimlerin yaşandığı Bereketli Hilal bölgesinde bulunan Diyarbakır, bu büyük geleneğin oluşturduğu benzersiz bir mutfağa sahiptir. Koşan Su anlamına gelen Dicle Nehri’nin coşkun akan sularının yeşerttiği tarımsal ürünler ile Diyarbakır mutfağı benzersiz bir lezzete sahiptir. 

Diyarbakır havalimanı oto kiralama fırsatlarından yararlanarak, şehrin her bir köşesi gezilebilir. Bu gezi sürecinde, Diyarbakır mutfağının benzersiz lezzetlerinin tadına doyulabilir. 

 • Meftune: Sarımsak soslu etli ve sulu bir yemektir.
 • Pıçık: Salça soslu bol baharatlı bu yemek, bulgur ile yoğurdun birleşiminden oluşuyor.
 • Nardanaşı: İri köfteler, nar, nohut ve maydanoz ile bir araya geliyor.

Diyarbakır, içinde bulunduğu coğrafyanın ona sunduğu özün ürünleri, muhteşem bir şekilde lezzetli yiyeceklere döndürür. Bu yiyecekleri yemek, bu lezzetlerden tatmak için basitçe bir uçak bileti alıp Diyarbakır’a uçmak yeterlidir. Türkiye’nin ulaşım imkanları çerçevesinde, Güneydoğu'nun lezzetli mutfağına erişmek çok kolaydır.

 • Paçacı Fazıl Usta: Paça çorbası ile dikkat çeken bir mekan.
 • Umut Ciğercisi: Diyarbakır’a gelmişken, ciğer yemeden olmaz. 
 • Kadayıfçı Saim Usta: Peynirli kadayıf tüketmek isteyenlere lezzetli bir seçenek.
 • Hasan Paşa Hanı: Diyarbakır’ın kahvaltı merkezi, lezzet serüveni başlangıç noktası.

 

Diyarbakır Konaklama Olanakları

Diyarbakır, tarihi bir kenttir. Bu tarihin kentin, Çin surlarından sonra dünyadaki en uzun surların bulunduğu kısmı Suriçi olarak adlandırılır. Suriçi, şehrin tarihi, geleneksel kent merkezidir. Surların dışında kalan kısım ise yeni şehir olarak adlandırılır. Diyarbakır havalimanı taksi opsiyonu değerlendirilerek, havalimanından hem sur içine hem de yeni şehre rahatlıkla gidilebilir.

Diyarbakır konaklama imkânları açısından oldukça gelişmiş bir kenttir. Hem yeni şehirde hem de sur içinde şehri gezmeye gelmiş turistlerin kalabileceği çok sayıda otel mevcuttur. Yeni şehirde, surlara yakın pek çok 5 yıldızlı otel vardır. Bu otelleri tercih edenlerin avantajı, yürüyerek şehir merkezini gezebilecek kadar şehrin merkezine yakın olmalarıdır. Yeni şehirde tercih edilen otellerin büyük bir kısmı misafirlerine çeşitli imkânları garanti ediyor.

 • Diyarbakır kent merkezine kuş bakışı seyir imkânı
 • Tarihi mekânlara yürüme mesafesinde ulaşım imkânı
 • Şık restoranlarda, yöresel lezzetleri tadım imkânı
 • SPA ve Fitness 
 • Hamam 

Yeni şehirdeki otellerin standart özellikleri olarak bahsedilebilir. Bu tarihi kentin tarihi merkezlerini görmeden Diyarbakır gezilmiş sayılamayacağından yeni şehirde bulunan oteller lokasyon olarak avantajlı bir pozisyona sahipler. 

Sur içinde konaklama imkânları mevcut olup, tarihin esrarengiz havası ile içi içe geçmiş bir şekilde konaklamak oldukça ilgi çekicidir. 9 bin yıllık bir tarihin tam ortasında olmak başlı başına unutulmaz bir deneyimdir.

Eşsiz bir deyimi konforlu bir şekilde yaşamak için Diyarbakır’ın konaklama imkânlarından yararlanılır. Suriçi ve Yeni şehir dışında, şehrin biraz dışında kalan Urfa yolu üzerinde bulunan otellerden de yararlanılabilir. Araba ile ortalama 20 dakika kadar bir uzaklıkta bulunan bu oteller de şehrin içindeki otellerin özellikleri barındırır. Buradaki tek fark, merkeze araç ile gidilmesi gerekliliğidir. 

 

Diyarbakır’ın Tarihi Mekânları

Türkiye coğrafyası, uygarlık tarihi boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan bir coğrafyadır. İstanbul, Bursa, Konya, Antalya, Trabzon ve İzmir gibi kentler birden fazla uygarlığa ev sahipliği yapmış tarihi kentlerdir. Diyarbakır bu kadim coğrafyanın içinde yer almakla beraber, insanlığın ve uygarlığın başlangıç noktası olarak kabul gören Bereketli Hilal’in de sınırları içerisindedir. Bu anlamda Diyarbakır tarihin ve uygarlığın başlangıç noktalarından biridir.

Bu kalabalık şehirde gezilmesi gereken yerler çoğunlukla tarihle iç içe geçmiş yerlerdir.

 • Diyarbakır Ulu Camii: Anadolu topraklarının en eski camisidir. İlk yapıldığında bir kilise olarak inşa edilmiş olmasına rağmen yaklaşık olarak 1.400 yıldır bir camii olarak kullanıyor olması Diyarbakır şehir tarihinin derinliğini simgeliyor.
 • İçkale: Tarihi şehrin bir başka tarihi noktası, kalenin içinde bir de kilise mevcuttur.
 • Hevsel Bahçeleri: Bu yemyeşil alan eşsizliği sayesinde UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almayı başardı.
 • Malabadi Köprüsü: 12.yüzyıldan kalma, Artuklulara ait tarihi bir eser.
 • Surlar: Diyarbakır’ın en önemli simgesidir. Surları oluşturan duvarlarda şehrin 9 bin yıllık tarihinin izlerine rastlanır.