İzmir - Ankara Otobüs Bileti

İzmir – Ankara

Türkiye’nin başkenti olan Ankara, ülkemizin İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Genel olarak bakanlıkların bulunması, memur nüfusunun yüksek olmasından dolayı ciddi bir şehir olarak adlandırılmasına rağmen birçok yeşil alanı ve gezilecek yerleriyle güzide şehirlerden biridir. Başkent olması sebebiyle birçok anlamda gelişmiş bir şehirdir. İş imkanlarının fazla olması neticesinde farklı şehirlerden göç alması sebebiyle birçok kültürü içinde barındırır. Her ne kadar kasvetli bir şehir olduğu söylense de ünlü Ankara müziklerinden anlaşılacağı gibi dans etmek ve eğlenmek için ideal bir şehirdir. Eğer siz de başkenti gezip görmek isterseniz hiç zaman kaybetmeden  İzmir - Ankara otobüs bileti edinebilirsiniz.

 

İzmir – Ankara Otobüs Rotası

İzmir Ankara otobüs kaç saat ortalama 8 saat sürmektedir. İki şehrin arasındaki mesafe 588 kilometre civarındadır. Kullanılan otoyola bağlı olarak değişim göstermektedir. Otobüsle yaptığınız yolculuğun uzun olması sebebiyle yolculuk esnasında belirlenmiş dinlenme tesisleri ve şehir otogarlarında mola verip, bu esnada ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. İzmir Ankara otobüs saatleri firmalara göre değişkenlik göstermektedir ancak Ankara’nın uğrak ve yol üstü bir şehir olmasından kaynaklı olarak sık sefer düzenlenmektedir. Cepyol üzerinden farklı firma ve fiyat seçenekleri ile biletinizi temin edebilirsiniz. 

 

Yola Çıkarken

İzmir’den yola çıkmadan önce Ankara hava durumunu mutlaka kontrol etmelisiniz. İzmir’e kıyasla Ankara çok daha soğuk bir şehir olduğu için İzmir’de giydiğiniz kıyafetler ısınmak için yeterli olmayabilir. Aynı zamanda valizinizi de bu kriteri göz önünde bulundurarak hazırlamanızda fayda vardır. İzmir Ankara arası otobüs yolculuğu sırasında hava giderek serinleyebilir bu sebeple yanınızda ceket hırka gibi kıyafetler bulundurabilirsiniz. Ankara’ya indiğinizde hava değişimini hissedeceksiniz. İzmir Ankara otobüs güzergahı 8 saat sürdüğü için yolculuk esnasında keyifli vakit geçirmek için yanınıza dergi, gazete gibi şeyler alabilirsiniz. Yolculuk esnasında uyumak isterseniz, kolay taşınabilen şişme yastıklardan satın alabilirsiniz.

 

Ulaşım 

İzmir’de otogara ulaşmak için birçok seçenek mevcuttur. Taksi, belediye otobüsü gibi araçlarla  ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir’de trafiğin yoğun olması sebebiyle normal vaktinden önce yola çıkmak daha garantili bir tercih olacaktır. Zamanında yetişemediğiniz durumda size ait İzmir - Ankara otobüs bileti yanmış olacaktır. Bulunduğunuz konumu göz önünde bulundurarak tercihinizi yapabilirsiniz. Kısıtlı bir vaktiniz varsa duraksamadan gideceği için taksiyi tercih edebilirsiniz.

Ankara şehirler arası yolculukta sık kullanılan yollar üzerinde olduğu için İzmir Ankara otobüs seferleri sık düzenlenmektedir. 8 saatlik bir yolculuğun ardından Ankara’ya vardıktan sonra şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz. Ankara’da merkezin geniş bölgeye yayılmış olması sebebiyle otogardan şehrin birçok bölgesine ulaşım sağlanabilmektedir. Belediye otobüsleri, dolmuşlar, taksi gibi seçeneklerinin yanında otobüs firmalarının kendine ait servis hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Şehrin en uğrak yerlerinden biri olan Kızılay’a Ankaray ile 7-8 dakika içinde varabilirsiniz. Ankaray ile aynı zamanda tren garına da ulaşım sağlanabilir.

 

Varınca

İzmir Ankara arası otobüs yolculuğunuz sona erdiğinde, şehir merkezine ulaşım sağlamak için gezi rotanızı baz alarak hareket etmelisiniz. Gezmek istediğiniz noktalara yakın bir yerde konaklamak zaman açısından size avantaj sağlayacaktır. Bununla beraber belediye otobüsleri, metro gibi ulaşıma araçlarını kullanmak için geçici bir otobüs kartı çıkartmanız gerekebilir. Gezinizin bitiş tarihi belliyse Cepyol’dan İzmir Ankara otobüs fiyatları karşılaştırarak biletinizi satın alabilirsiniz. Dönüş biletinizi aldığınız için rahat bir gezi geçirebilirsiniz. Ankara’da gezebileceğiniz bazı yerler; 

  • Anıtkabir
  • Ankara Kalesi
  • Anadolu Medeniyetler Müzesi
  • Ulucanlar Cezaevi Müzesi
  • Kızılay
  • Eymir Gölü 
  • 1. TMBB Kurtuluş Savaşı Müzesi   olarak örnek verilebilir.

 

Keyifli bir gezi geçirmeniz dileğiyle!