Mersin - Ankara Otobüs Bileti

Mersin – Ankara

Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara, ülkemizin başkentidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bakanlıklar Ankara’da bulunur. Başkent olması sebebiyle Ankara çok gelişmiş bir şehirdir. Bu sebeple şehir merkezi farklı farklı alanlara yayılmıştır. Her semtte ayrı bir canlılık ve işleyişle karşılaşmanız mümkündür. Ülkemizin çeşitli bölgelerinden göç alan Ankara, insan çeşitliliğinden dolayı harika bir kültür mozaiğidir. Bu mozaik sayesinde farklı tatları deneyebilir, farklı kültürleri anlayabilirsiniz. Aynı zamanda sanat anlamında da birçok etkinliğe olanak sağlar. Özel tiyatrolar, devlet tiyatroları, opera, konser gibi çeşitli olanaklarını gezinizin bir parçasına ekleyebilirsiniz. Siz de başkenti ziyaret etmek için Cepyol ile size en uygun Mersin Ankara otobüs saatleri belirleyerek biletinizi alabilirsiniz.

 

Mersin – Ankara Otobüs Rotası

Mersin Ankara otobüs bileti fiyatları firmadan firmaya değişkenlik göstermektedir. Mersin – Ankara arasındaki mesafe yaklaşık 510 kilometredir. Otobüs yolculuğu ise ortalama olarak 6 saat 30 dakika sürer. Ulaşım süresi duraklama noktaları, kullanılan otoyola göre değişkenlik gösterebilir. Yolculuğun nispeten uzun sürmesi nedeniyle Mersin Ankara otobüs firmaları yol üstünde belirlenmiş noktalarda ihtiyaçlarınızı karşılamanız için mola verir. 

Mersin Akdeniz bölgesinde bulunur ve denize kıyısı olan bir şehirdir. Buna bağlı olarak nem oranı ve sıcaklık çoğu ile kıyasla daha fazladır. Ankara ise İç Anadolu bölgesinde bulunmasından dolayı daha kuru ve soğuk bir iklime sahiptir.

 

Yola Çıkarken

 Mersin ve Ankara birbirinden farklı iki iklime sahip şehirlerdir. Yola çıkmadan önce, Ankara’da bulunacağınız tarihler arasındaki hava durumunu kontrol etmelisiniz. Hava daha soğuk olacağı için valizinizi hazırlarken aradaki sıcaklık farkını dikkate almalısınız. Mersin Ankara otobüs seferleri diğer seferlere kıyasla daha seyrektir. Bu sebeple otobüsü kaçırmamak için zamanında evden çıkmalısınız. Yolculuk sırasında vaktinizi değerlendirmek adına yanınızda okumaktan zevk aldığınız bir kitap bulundurabilir veya sevdiğiniz şarkılardan bir oynatma listesi oluşturabilirsiniz. Eğer siz de yolculuk sırasında uyumaktan hoşlanıyorsanız yanınıza şişirilebilen boyun destekli yastıklardan alabilirsiniz.

 

Ulaşım

Mersin’de otogara gitmek için birçok seçenek bulunmaktadır. Taksi ve toplu taşıma araçlarını kullanarak otogara ulaşım sağlayabilirsiniz. Evden çıkmadan önce otogarla aranızdaki mesafeyi hesaplamalı ve çıkış saatinizi buna göre ayarlamalısınız. Mersin otogarı Üçocak/Akdeniz’dedir. Otobüsü kaçırmanız durumunda size ait Mersin Ankara otobüs bileti yanmış olacaktır. Mersin otogara giden bazı belediye otobüsleri;

6 saat 30 dakikalık yolculuğun ardından Ankara otogarına varacaksınız. AŞTİ üzerinden şehrin birçok yerine gitmek mümkündür. Gitmek istediğiniz noktaya ulaşmak için belediye otobüsleri, dolmuşlar, taksiler ve Ankaray’ı kullanabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız otobüs firmasına ait şehir içi servislerini tercih edebilirsiniz. Ankara trafiğinden en az etkilenen ulaşım aracı olan Ankaray, varmak istediğiniz noktaya sizi hızlı bir şekilde ulaştırabilir. Ankaray ile Kızılay’a ve Ankara Tren Garı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.  

 

Varınca 

Size ait Mersin Ankara otobüs bileti ile Ankara’ya vardığınızda gezinize başlamadan önce konaklayacağınız yere karar vermek faydalı olacaktır. Ankara’da konaklama için otel, pansiyon, günlük kiralık evler gibi seçenekler mevcuttur. Bütçenize ve gezi rotanıza bağlı olarak konaklayacağınız yeri seçebilirsiniz. Bu aşamada genelde vakit geçireceğiniz bölgede konaklamak mesafeyi kısaltıp, trafiği azaltacağı için size vakit kazandıracaktır. Özellikle Ankara’ya varışınız sabah saatlerinde olacaksa kahvaltı için ünlü Ankara simidini deneyebilirsiniz. Havanın tam anlamıyla ısınmadığı sabah saatlerinde simidinizle beraber çay yudumlayarak içinizi ısıtabilir, yorgunluğunuzu giderebilirsiniz. Ankara’da gezebileceğiniz bazı yerler;

  • Kızılay
  • Anıtkabir
  • Bahçelievler
  • Eymir Gölü
  • Göksu Parkı
  • 1. TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi
  • AnkaMall
  • Ulucanlar Cezaevi Müzesi  olarak sıralanabilir.

Keyifli ve sıcak bir gezi geçirmeniz dileğiyle!