İstanbul Uçak Bileti

İstanbul

İstanbul, Türkiye’de Marmara bölgesinde konumlanmakta olan, oldukça gelişmiş bir şehirdir. Ülke çapında bakıldığında en kalabalık ve en çok göç almakta olan illerin başında yer alır. Bu nedenle de il içeriğinde birçok alan gibi İstanbul havalimanı imkanları da gelişim göstermektedir. Genel olarak ülke bazında hava limanı imkanlarının gelişmesi bir yerden başka bir yere gidilecek olduğunda sürenin kısalmasını ve bu sayede gündelik ziyaretlerin yapılmasını mümkün hale getirmiştir. Ekonomik olarak ileri gelen şehirler arasında bulunan İstanbul şehri dünya genelinde bakıldığında büyüklük olarak 34. sırada yer almaktadır. Yoğunluk bakımından oldukça yoğun bir şehir olarak bilinmekte olan İstanbul şehri hava limanı bakımından da gelişmiş bir şehir olarak bilinmektedir. Bu nedenle de İstanbul ulaşım imkanları bakımından gelişmiş şehir tanımlamasına uygun bir şehirdir. İstanbul’u ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da turistler dilediği yolculuk imkanı ile İstanbul’a ulaşım sağlayabilme imkanına sahiptir. Hava yolculuğu tercih edecek kişiler nazarında özel imkanlar tanınmakta ve İstanbul’a ulaşım sağlandığında İstanbul hava limanı araç kiralama yöntemlerinden yararlanma imkanı oluşturulmaktadır. Bu sayede hava taşımacılığı ile birlikte İstanbul’a seyahat edecek kişilerin şehir merkezi ya da gidip gezilebilecek olan yerlerini kolayca gezmelerine imkan sağlanmış olmaktadır.

İstanbul’un Merkezi Lokasyonu

Dünya çapında en önemli konumlardan birine sahip olan İstanbul, aynı zamanda uygarlığın doğmuş olduğu konumlardan biri olarak bilinmektedir. Çok sayıda lider tarafından ismi anılmış olan şehir bulunduğu alan ile iki farklı kıtaya sınır vazifesi üstlenmiştir. En çok dikkat çeken özellikleri arasında yer alan Asya ve Avrupa yakalarının birleştiği alanda yer alışı şehre farklı bir hava katmakla birlikte iki kıta arasında resmen köprü görevi yüklemektedir. Bulunduğu önemli konumundan kaynaklı olarak eski tarihlerde birçok uygarlığın ev sahipliğini yapan İstanbul aynı zamanda geçmiş tarihi ile gezilip görülecek tarihi alanlarına eklemeler yapmıştır. Merkezi konumu sayesinde bütün İstanbul keşfinin mümkün olduğu bir seyahat sunmaktadır. İki farklı yakayı birbirine eklemekte olan bu şehir üzerinde gezilecek tarihi mekanlar ve tam ortasından geçen boğaz ile huzur bulmak hiç zor değildir.

Sadece halkı ya da sadece turistler bakımından değil de tüm insanlık adına özel bir yere sahip olan İstanbul herkesin ilgisini çekmeyi başarmış bir şehirdir. Harika bir doğası ve tarih ile ilgili sunmuş olduğu miras ile göz kamaştırıcı bir güzellik vaat etmektedir. Özellikle turistik amaç ile gelmek isteyen kişilerin Sabiha Gökçen havalimanı üzerinden İstanbul’a gelmeleri gayet kolay bir yol ile mümkündür. İstanbul içerisinde gezmek, dolaşmak, yeni bir yerler görmek isteyenler için ulaşım konusunda son derece rahat edilmesi mümkündür. Hava limanı içerisinde rahatça ulaşılabilecek olan araç kiralama firmaları ile güzel bir uçak yolculuğu ardından bir araç kiralayarak kendi kontrolünüzde bulunan araç ile şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Ya da çeşitli toplu taşıma araçları üzerinden de yararlanarak dilediğiniz yere gidebilirsiniz. İstanbul imkan sınırlarının aşıldığı gezilmesi gereken yerlerle dolu ve her dönemde ayrı bir kalabalığa ev sahipliği yapmakta olan büyük bir metropol olarak ismini duyurmuştur. Büyük bir ulaşım ağına sahip İstanbul hava yolu imkanlarının yanı sıra geniş bir karayolu, toplu taşıma imkanı, metro ve deniz yolculuğu ile seyahat etmek isteyenler adına kolaylık sağlamaktadır. İstanbul’un en bilinen özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Dünyanın en önemli yarımadalarından birisi oluşu,
 • Şehri iki kıtaya ayırmakta olan stratejik bir boğaza sahip oluşu,
 • İş ve ekonominin kalbi olarak bilinmesi,
 • Geniş ve gelişmiş ulaşım ağına sahip oluşu.

İstanbul şehrinin ziyaret ve seyahat edilebilir bir şehir olmasının yanı sıra yaşanması eğlenceli ve mümkün bir hale getirmektedir.

İstanbul’da Ulaşım İmkânları Zenginliği

Ulaşım açısından bulunduğu lokasyon nedeniyle ülke ve dünya çapından bir seyahat imkanı sunmaktadır. İstanbul şehri bünyesinde iki adet hava limanı bulunduran büyük bir şehirdir. Yeni dizayn edilerek kullanıma başlanmış olan İstanbul hava limanı ulaşım bakımından da rahatça ulaşıma müsait bir yolculuk hizmeti sunmaktadır. Bunun yanı sıra yakınlık durumuna ve uçuş durumuna göre kullanılabilecek bir diğer havalimanı da Sabiha Gökçen havalimanı ismi ile hizmet vermektedir. Gerçekleştirilen uçak yolculukları ardından ziyaretçilerin kullanım sağlayabileceği çok sayıda ulaşım yolu bulunmaktadır. Bu ulaşım yollarından bir tanesi otobüs ile ulaşımdır. Ortalama olarak yapılacak trafiğin yoğunluğuna balı olarak bir saat ya da bir buçuk saat içerisinde şehrin tam olarak merkezine ulaşmak mümkündür. Tabi ki daha kısa sürmesi adına taksi kullanımı da gerçekleştirilebilecek olan yolculuklara dahildir. Son dönemlerin en popüler işlemlerinden birisi olan havalimanlarında araç kiralama işlemi sayesinde ziyaretçilerin kendi kontrollerinde kiralık araçlar ile ulaşım sağlayabilmelerine imkan sunulmuştur. İstanbul şehrinin Avrupa Yakasında bilinen en eski otogarı olarak hizmet sağlamakta olan Esenler Otogarı ve hemen akabinde Alibeyköy Otogarı Avrupa yakasındaki şehirler arası yolculuğa elverişli bir ulaşım hizmeti sağlamaktadırlar. Tabi ki İstanbul şehri Anadolu Yakasında da eski hizmet tarihi ile bilinen Harem Otogarı, Dudullu ve Ataşehir otogarları gibi şehirler arası yolculuk imkanı tanımakta olan otobüs terminalleri yer almaktadır. Bu terminaller aracılığı sayesinde İstanbul şehrine kara yolu ile gelmek isteyen kişilere hizmet sağlanmaktadır. Aynı zamanda otobüs ile yolculuk etmek isteyen kişilerce kullanım sağlanarak İstanbul merkezli önemli noktalara ulaşmakta mümkündür.

Ülke içerisinde seyahat etmekte olan kişilerce İstanbul’a özel araçla gelmek ve gezmek isteyenler olabilmektedir. Tam olarak bu dönemde de kullanıma uygun çeşitli ücret karşılığı kullanılabilen ya da ücretsiz olarak kullanılabilen otoyollar bulunmaktadır. Yeni oluşturulmuş İstanbul İzmir otobanı sayesinde belirlenen ücret ödenerek hızlı ve kısa süreli bir yolculuk yapılabilmektedir. İzmir güzergahından gelecek olan kişiler tarafında 454 km’lik bir mesafe kat etmeleri gerekecektir. Bu mesafe içerisinde Manisa, Balıkesir, Bursa, Yalova ve İzmit illeri üzerinden geçilmektedir. İzmit sonrasında İstanbul’a ulaşılmaktadır. Ankara bölgesinden yapılacak olan yolculuklarda ise kullanıma en uygun otoyol Anadolu ve Kuzey Marmara otoyolu bulunmaktadır. Bu otoyol üzerinden İstanbul’a ulaşmak için 444 km’lik bir yol ile karşılaşılmaktadır. Ulaşım konusunda gelişmiş bir şehir olarak bilinen İstanbul şehri merkezi konumundan sebep her bölgeden kolay ve hızlı bir ulaşım için gereken otoyollara sahiptir. Araç kullanımı sağlamadan İstanbul’a en kısa zamanda ulaşmak ve rahat bir yolculuk yapmak adına İstanbul havalimanı ulaşım yolunu kullanmak mantıklı olacaktır. Hava yolculuğu fiyatları uçuş gerçekleştirilecek olan yer ile alakalı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle gerekli araştırma ve kıyaslamalar yapılarak karar verilmesi gerekmektedir. Uçuş planlaması ve saatleri hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olmak için İstanbul havalimanı uçuş bilgileri incelemesi sağlanabilir. Bu sayede yapılacak olan yolculuk hakkında detaylı bir güzergâh oluşturularak kolay bir yolculuk imkanı sağlanabilecektir.

İstanbul’un Eşsiz Coğrafyası

İstanbul şehrinin en önemli özelliklerinden bir tanesi içerisinde son derece kritik bir nokta olan boğaz bulundurmasıdır. İçinde bulunan bu boğaz ile birlikte aynı zamanda Asya ve Avrupa’yı birbiriyle buluşturan köprü ve sınırları oluşturmaktadır. İstanbul deniz yolculukları üzerinde Marmara denizi ve Karadeniz’in bağlandığı alanı da oluşturmaktadır. Bu sebeple önemli bir coğrafyaya sahip şehirler arasında bulunmaktadır. Uluslararası bir ticaret geçiş yolu oluşturmakta olan İstanbul denizlerle çevrili olan üç yanı ile büyük bir yarımada niteliği taşımaktadır. Ulaşım konusunda gelişmiş bir düzene ev sahipliği yapmakta olan bu metropol deniz trafiği olarak da yoğun bir hareketliliğe sahiptir. Her alanda önemli varlıkları ile ismini duyuran şehir İstanbul bunların yanı sıra şehir genelinde büyük bir öneme sahip olan üç tane göle ev sahipliği yapmaktadır. Bu gölleri şöyle sıralamak mümkündür;

 • Terkoz gölü
 • Büyükçekmece gölü
 • Küçükçekmece gölü

Bulunduğu bölge ve sahip olduğu yarımada unvanının da katmış olduğu özellikleri ile farklılıklar gözlenmekte olan hava koşulları oluşabilmektedir. Her ne kadar doğu illerine nazaran daha ılıman iklim şartlarına sahip olsa da kış ayları bir miktar sert ve yağışlı geçmektedir. Ancak bu iklimsel değişimler İstanbul havalimanı uçuşlar konusunda herhangi bir değişikliğe sebebiyet vermemektedir. Yılın her döneminde hava yolculuğu ile İstanbul şehrine uçuş sağlamak mümkündür. İstanbul seyahati sırasında uçak yolculuğu sonrası eğer araç kullanımı sağlanacaksa kış aylarında buzlanma riskine karşı dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle kış aylarında sorun yaşanmaması adına İstanbul’da yaşamakta olan ve İstanbul’u iyi tanıyan şoförler ile seyahat etmek en mantıklı işlem olacaktır. Bunun için havalimanına indikten sonra İstanbul havalimanı taksi hizmetlerinden faydalanılabilir ve bu sayede gidilmek istenen yere rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilir.

İstanbul’a Özgü Lezzetler

Farklı uygarlıkların yüzyıllarca yaşamış olduğu bu şehir aynı zamanda coğrafi konumu dolayısıyla farklı iklimler yaşanmakta olan geniş özelliklerle dolu bir lokasyonda bulunmaktadır. Coğrafi konumu ve çeşitli bitki örtüsü gereğince farklı bir mutfak sitilini de gözler önüne sermektedir. Mutfak olarak kazanmış olduğu isim İstanbul mutfağı dünyaca bilinen geniş bir mutfak kültürünü oluşturmaktadır. Çeşitli insan topluluğundan oluşan kalabalık bir şehir olmasından kaynaklı olarak mutfak lezzetleri olarak da geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu nedenle ziyaretçiler İstanbul lezzetlerini mutlaka denemelidirler. Sabiha Gökçen havalimanı araç kiralama şirketlerinden faydalanarak hem İstanbul lezzetleriyle buluşma hem de güzel bir İstanbul turu gerçekleştirilebilir. Turizm bakımından dünya çapında büyük bir önem kazanmış olan İstanbul çok sayıda gezilecek yere sahip olduğu gibi her noktada farklı bir lezzet hizmeti ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

İstanbul havalimanı otobüs imkanı ile her yere kolayca ulaşım sağlanabilmektedir. Bu sayede İstanbul bünyesinde oluşan lezzet duraklarını aksatmadan ziyaret edebilir birbirinden güzel tat ve lezzetler ile tanışa bilirsiniz. Küçük bir gezi planı oluşturmak için öncelikli olarak şehrin en güzel yerleri ve bu yerlere özel olarak sunulmakta olan lezzetlerini bilmek bu kısa seyahatin daha güzel bir hal almasında yardımcı olacaktır. İstanbul’a seyahat amaçlı gelmiş olan kişilerin İstanbul’dan ayrılmadan mutlaka gitmeleri gereken yerleri şöyle sıralamak mümkündür;

 • Fatih Vefa Caddesi: Semt olarak meşhur bir üne sahip olan semtler arasında bulunmaktadır. Gerek ziyaretçilerine sunmuş olduğu boza ile gerekse tarihi yapısı ile hem lezzet hem kültürün bir arada bulunduğu eşsiz semtlerden bir tanesidir.
 • Sarıyer: İstanbul’da börek denilince akla gelen ilk semttir. Sarıyer böreği bir ziyaretçi tarafından mutlaka tadılması gereken bir lezzettir. Ve bu böreğin en lezzetli olarak servis edildiği yer ana vatanı olan İstanbul’dur.
 • Ortaköy: Deniz kenarında patatesin anlamlandığı bir konumda yer almakta olan bu semt kumpir lezzetinin var oluşunda büyük bir role sahiptir. İstanbul ziyareti sırasında mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.
 • Kanlıca: Kanlıcaya ününü kazandıran lezzetli yoğurttur. Eğer İstanbul’da var olan güzelliklerle beraber yoğurtta tadımı yapılmak isteniyorsa kesinlikle Kanlıca yoğurdu tercih edilmelidir.
 • Eminönü: Çok eski bir geçmişi bulunmakta olan yine denize nazır konumu ile ziyaretçilerini mest edecek bir yerdir. Özellikle de akılları baştan alan Eminönü balık ekmeği İstanbul’da yenebilecek en güzel yemek olacaktır.
 • Eyüp Sultan: İstanbul’da bulunan tarihi yapıların en değerlilerinden bir tanesinin de bulunduğu bu semt büyük bir keyif ile kahve içilecek bir mekanı da bünyesinde bulundurmaktadır. İstanbul’un lezzetlerini tattıktan sonra kahve molası verilmesi gereken yer Pierre Loti kahvecisidir.

Fatih’ten Kanlıca’ya kadar uzanan bir gezi planı ile İstanbul’da gezilecek yerler tükenmez. Tüm bu yerlerin yanı sıra Galata Kulesi ve Galata Köprüsü de ziyaret edilmelidir. Elbette eski İstanbul tabiri ile anılmakta olan Kadıköy ve Beşiktaş semtlerini de unutmamak gerekir. İstanbul havalimanı metrosu üzerinden faydalanarak tüm bu gezilmesi gerekenler listesinde bulunan semtlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul Konaklama Seçenekleri

Ziyaret sebebi her ne olursa olsun seyahatler sırasında konaklama büyük ölçüde önemlidir. Bu durum hem kalacak yerin önemi açısından hem de kısa ya da uzun fark etmeksizin kalınacak süre boyunca rahat edebilmek açısından önemlidir. İstanbul konaklama seçenekleri sayesinde ziyaretçilerin amaçlarına uygun lokasyonlar da son derece kullanışlı adeta evinizde hissedeceksiniz tabirine uygun konaklama imkanları sunmaktadır. Aranılan özellik ve yapılmak istenen aktiviteler kalacak yer üzerinde seçim yaparken etkili olacak durumlar arasında yer alırlar. Durum böyle olunca öncelikle İstanbul’da hangi yakada konaklaması sizler için uygun olacak öncelikli olarak buna karar verilmesi gerekir. Avrupa yakası ya da Asya yakası fark etmeksizin kolay ulaşım sağlamak mümkündür. Üsküdar, Kadıköy gibi konumlarda kalmak denize yakın olmak isteyen ziyaretçiler için biçilmez kaftandır. Ancak daha bir şehir havası olsun isteyen ziyaretçiler için Beşiktaş hareketli bir deniz kenarı imkanı oluşturmaktadır ve tabii bununla birlikte Avrupa yakasının tarihi dokusu ve gezilecek yerlerine de yakın bir konumda konaklamış olursunuz. Taksim ve yakınlarında bulunan Eminönü, Karaköy gibi mekanlarda da rahatlığın ön planda tutulduğu konaklama alanlarıyla karşılaşılması olağandır. İstanbul gibi bir metropol içerisinde bütünüyle her bütçeye hitap eden konaklama imkanları oluşturulmuştur. Şehrin her köşesinde konaklama alanları bulmak kolay ve mümkündür. Konaklama bütçeniz ne olursa olsun o bütçeye hitap eden yerler mevcuttur. Lüks otellerden tutunda günlük olarak konaklayabileceğiniz dairelere kadar geniş bir seçenek yelpazesiyle karşılaşabilirsiniz.

İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

İstanbul’da seyahat etmek müthiş bir keyif sunmaktadır. İstanbul dış hatlar geliş üzerinden İstanbul’a iniş sağlanmasının ardından hava limanından sağlanmakta olan otobüs veya taksi ulaşım hizmetlerini kullanarak her yere ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. İstanbul’a gelip gezilmesi ve görülmesi gereken yerlere gitmeden İstanbul’dan ayrılmak hiç hoş olmayacaktır. Tarihi yapıları görsel anlamda huzur katan mekanları ya da İstanbul’un doğası ziyaret için uygun bir şehir olarak ziyaretçilerini karşılamaktadır. Geniş bir ulaşım ağına sahip oluşu ile birlikte İstanbul’da görülmesi gereken yerler şu şekilde özetlenebilir:

 • Geçmiş yıllarda tasarlanarak oluşturulmuş olan ve günümüzde hala bir mimari şaheseri olan Ayasofya kesin olarak gidilip görülmesi gereken mekanlarındandır.
 • Osmanlı döneminde Ayasofya karşısında konumlandırılarak Osmanlının kudretini yansıtmakta olan Sultan Ahmet Camii tarihi mekanlar arasında gelmektedir. Tarihi yapıtlar arasında yer alan bir başka yapıt ise Süleymaniye Camii’dir. Mimar Sinan tarafından tasarlanmış ve yapılmış olan bir yapıttır.
 • İstanbul denildiğinde sarayları büyük bir ihtişam ile dikkat çekmektedir bu nedenle İstanbul seyahatlerinde mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında Beylerbeyi Sarayı ve Topkapı Sarayı da yer almaktadır.
 • Üsküdar bölgesinin nadide mekanlarından biri olan ve yapılışı halen ayakta dimdik duruşu ile göze çarpan yapı Kız Kulesi gidilip görülmesi gerekenlerin başında gelmektedir.

Tüm bu mekanları isteğe bağlı olarak ister araç kiralama yaparak ister toplu taşıma araçlarından yararlanarak gezmek mümkündür. Ziyaretçilerinin düşüncesi ve isteğine bağlı olarak hareket edilebilecek bir ortam sağlanabilmektedir.