İstanbul - Diyarbakır Uçak Bileti

İstanbul – Diyarbakır

Farklı iki bölgede bulunan İstanbul ve Diyarbakır, birbirine oldukça uzak iki şehirdir. 1.440 kilometrelik mesafeden dolayı, bu iki şehir arasında yolculuk yapmak için sıklıkla uçak tercih edilir. İstanbul’dan Diyarbakır’a kültürel turizm, iş turizmi gibi nedenlerden dolayı pek çok kişi gelir. Oldukça fazla tarihi mekana sahip olan Diyarbakır, her yıl oldukça fazla yerli ve yabancı turist ağırlar. Yurtdışından gelen turistler, öncelikle İstanbul’a gelerek buradan aktarma ile Diyarbakır’a ulaşır. İstanbul Diyarbakır uçuş havayolu şirketlerine göre değişse de yaklaşık 2 saat sürmektedir. Günde oldukça fazla sayıda İstanbul – Diyarbakır uçuş seferi bulunur. Böylece uygun saat ve havayolu şirketini seçebilirsiniz. Diyarbakır’da tek bir havalimanı bulunur ve Bağlar ilçesine bağlıdır. Merkeze oldukça yakında bulunan havalimanı, şehir içine kolayca ulaşabilmenizi sağlar. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde en sık kullanılan havalimanlarından biridir. İstanbul’dan Diyarbakır’a tek yön veya gidiş – geliş bileti alabilirsiniz. Diyarbakır’a direkt uçuş yapmak için Sabiha Gökçen veya Atatürk Havalimanı’ndan bilet alabilirsiniz. Bulunduğunuz konuma yakın havalimanı için bilet almanız daha mantıklıdır. Bu sayede havalimanına daha kolay ulaşabilir ve köprü ücreti ve uzun yol ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Rota

İstanbul’dan Diyarbakır’a uçakla 2 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekir. Uçuş saati ve bilgileriniz oldukça önemlidir. İstanbul - Diyarbakır uçak bileti bilgilerinizi iyice kontrol etmeli ve havaalanına tam zamanında gelmelisiniz. İstanbul’da ulaşım uzun sürdüğünden uçak saatinize göre yola çıkmalısınız. Havalimanına gittiğinizde uçağınız gelmemiş olsa bile havalimanında vakit geçirebilirsiniz. Pek çok mağazaya girebilir veya kafede oturabilirsiniz. Diyarbakır’da ihtiyacınız olabilecek şeyleri temin edebilirsiniz. Mutlaka biletiniz yanınızda olmalı. Gittiğinizde bavullarınızı verebilmeniz, uçağa binebilmeniz ve indikten sonra havalimanı imkanlarından yararlanabilmeniz için biletiniz gereklidir. Diyarbakır sert kara iklimine sahip olduğundan İstanbul’a göre daha düşük sıcaklıklara sahiptir. Özellikle kış aylarında gidiyorsanız, yanınıza atkı, bere gibi eşyalarınızı almalısınız. Gitmeden önce mutlaka Diyarbakır’ın hava durumunu kontrol etmelisiniz. Diyarbakır Havalimanı merkeze çok yakın konumda bulunduğundan şehir içi ulaşımı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Havalimanına gitmeden önce İstanbul Diyarbakır uçuş bilgileri ile koltuk seçimi yapabilirsiniz. Eğer havayolu firması erken check in hizmeti vermiyorsa, havalimanına erken gidip koltuk seçimi yapmalısınız. Bulunduğunuz yakadaki havalimanından bilet almadıysanız, köprü geçmeniz gerekir. Bu yüzden uçağa yetişmek için daha erken yola çıkmalısınız. Anadolu Yakası’ndaysanız Sabiha Gökçen’den, Avrupa Yakası’ndaysanız Atatürk Havalimanı’ndan bilet almanız sizin için daha avantajlıdır.

Yola Çıkarken

Uçaktan indikten sonra ulaşım açısından İstanbul Diyarbakır uçak iniş saatleri oldukça önemlidir. Diyarbakır’da merkeze ulaşım için taksi, otobüs, servis gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. Ancak uçaktan gece indiyseniz, otobüs ve servis bulma konusunda zorlanabilirsiniz; çünkü seferler daha seyrektir. Bu yüzden taksi veya araç kiralama ile şehir içine daha kolay gidebilirsiniz. Diyarbakır Havaalanı içinde bulunan oto kiralama ofislerinden araç kiralayabilirsiniz. Aynı zamanda Diyarbakır’da kaldığınız süre boyunca araçla daha konforlu bir şekilde gezebilirsiniz. Dönüş gününüzde araçla havaalanına gelme avantajına sahip olabilirsiniz. İstanbul havalimanı Diyarbakır uçak bileti saatiniz sabah saatlerindeyse, şehir içine ulaşım için daha fazla imkanınız vardır. Diyarbakır, İstanbul kadar yoğun trafiğe sahip olmadığından ve havaalanı merkeze yakın olduğundan gideceğiniz konuma kısa süre içinde ulaşmanız mümkündür.

 

Ulaşım

Farklı havayolu şirketlerinin İstanbul Diyarbakır uçuş saatleri ve yolculuk sürelerine bakarak bilet alabilirsiniz. İstanbul’da havaalanına ulaşmak için tercih edebileceğiniz pek çok seçenek bulunur. Metro, otobüs gibi toplu taşımaları kullanabilirsiniz. Eğer zamanınız yoksa ve çok fazla yükünüz varsa taksiyi tercih edebilirsiniz. Ancak İstanbul’daki havalimanları merkeze uzak konumlarda bulunduğundan taksi biraz maliyetli olabilir. Kendi aracınız varsa onunla da gelebilir ve havalimanının otoparkına bırakabilirsiniz. Belirli noktalardan kalkan havayolu şirketlerinin servislerini de kullanabilirsiniz. İstanbul Diyarbakır uçuş seferleri ve saatlerine göre düzenlenen servis hizmetinden yararlanabilir ve tam zamanında uçağa yetişebilirsiniz. Atatürk Havalimanı veya Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Diyarbakır’a direkt uçuş yapabilirsiniz. Uçağınızın kalktığı havalimanına geldikten sonra havalimanı olanakları ile vakit geçirebilirsiniz. Eğer çok fazla eşyanız varsa bunları belirli bir ücret karşılığında taşıtabilir ve bagaja yerleştirmeleri için yetkililere verebilirsiniz. Ayrıca uçak saatinize daha varsa, havalimanı içindeki restoranlarda yemek yiyebilir veya mağazalarda zaman geçirebilirsiniz. Uçağa bindiğinizde İstanbul’dan Diyarbakır’a yaklaşık 1 saat 55 dakikalık bir yolculuk yapmanız gerekir. Uçaktan indikten sonra ise Diyarbakır merkeze ulaşmak için farklı seçenekleri kullanabilirsiniz.

2 saatlik İstanbul Diyarbakır uçuş süresi ardından Diyarbakır’a iniş yapabilirsiniz. Diyarbakır, İstanbul kadar kalabalık ve yoğun trafiğe sahip olmadığından ulaşım daha rahattır. Zaten Diyarbakır Havalimanı merkeze çok yakında bulunduğundan kısa süre içinde nihai konuma ulaşabilirsiniz. Havalimanında indiğinizde oto kiralama ofisleri aracılığıyla araç kiralayabilir ve Diyarbakır seyahatiniz boyunca rahat edebilirsiniz. Dönüş gününüzde yine araçla kolayca havalimanına gelebilirsiniz. Ayrıca taksi de oldukça mantıklı bir ulaşım kaynağıdır. Akan bir trafikte 10 dakikalık bir yolculuk sonucu çok yüksek ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Hesaplı bir ulaşım için ise servisleri veya otobüsleri kullanabilirsiniz. Ancak otobüse binebilmek için ulaşım kartı almanız gerekir. İstanbul Diyarbakır uçak bilet fiyatları, seferler ve saatler hakkında bilgi sahibi olmak ve hemen bilet satın almak için Cepyol’u kullanabilirsiniz.

Varınca

İstanbul Diyarbakır uçuş saatleri farklı seçenekler sunar. İster gece ister gündüz yolculuğu yapabilirsiniz. Diyarbakır’a ne için gittiğinize bağlı olarak bilet saati seçebilirsiniz. Diyarbakır’da tek günlük bir işiniz varsa sabah erken saatlerdeki biletleri tercih edebilirsiniz. Böylece işinizi hemen halledebilir ve kalan zamanınızda gezebilirsiniz. Kültürel bir seyahat için Diyarbakır’a gidiyorsanız, birkaç gününüzü ayırmalısınız. Diyarbakır’da oldukça fazla görülmesi gereken yer vardır. Küçük bir şehir olması ve her yerin birbirine yakın olması sayesinde pek çok yeri aynı gün içinde görebilirsiniz. Eğer uçaktan sabah saatlerinde indiyseniz taksi ile hemen konaklayacağınız yere gidebilir ve gezinize başlayabilirsiniz. Havalimanının merkeze yakın olması ulaşım ve zaman açısından oldukça avantajlıdır. Zamanınız kısıtlı ise uçaktan indikten sonra görebileceğiniz yerlerden bazıları aşağıda verilmiştir:

  •   Diyarbakır Ulu Cami
  •   Tarihi Hasan Paşa Hanı
  •   Diyarbakır Kültür Evi
  •   Cemil Paşa Konağı
  •   Sülüklü Han
  •   Saint George Kilisesi
  •   Şeyh Mutahhar Cami ve Dört Ayaklı Minare
  •   Meryem Ana Kilisesi
  •   Diyarbakır Kalesi ve Keçi Burnu
  •   On Gözlü Köprü

İstanbul Diyarbakır uçak bileti gidiş dönüş şeklinde aldıysanız, kalacağınız güne göre bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. Eğer havaalanında indiğinizde araç kiralarsanız, seyahatinizi çok daha konforlu geçirebilirsiniz. Diyarbakır’da görmeniz gereken pek çok yere kolayca ulaşabilir ve esnek bir planlama yapabilirsiniz. Havalimanına geri dönerken de kiraladığınız aracı kullanabilir ve uçağa rahatça yetişebilirsiniz. Konakladığınız yer Diyarbakır merkezde ise araçla yaklaşık 10 dakikada havaalanına varabilirsiniz. Kiralık aracı ofise teslim ederek uçağa binebilirsiniz. Oldukça hızlı ve kolay bir şekilde havaalanındaki tüm işleri halledebilirsiniz. Diyarbakır İstanbul uçak kalkış saatleri arasından seçim yaparken yolculuk süresini, İstanbul’a indiğinizdeki trafiği ve ulaşım imkanlarını göz önünde bulundurmalısınız. Atatürk Havalimanı veya Sabiha Gökçen Havalimanı için Diyarbakır’dan direkt uçak bileti alabilirsiniz. İstanbul’da gideceğiniz yere, bütçenize ve sefer saatlerine göre seçim yapabilirsiniz.