ucakta-yas-siniri

Kaç Yaş Çocuğa Uçak Bileti Alınır? Uçakta Yaş Sınırları

Kaç Yaş Çocuğa Uçak Bileti Alınır? Uçakta Yaş Sınırları

Modern yaşamın hızlı akışı içinde seyahatin en hızlı ve en güvenli yollarından biri uçak bileti almaktır. Teknoloji çağında imkanların artmasıyla beraber uçak sefer sayısı artmıştır. Buna paralel olarak bilet satın alırken sizlere sunulan tercih skalası da genişlemiştir. Yaş tercihine özel bilet hizmeti zenginlik içinde yer alanlardan biridir. Çocuk ve bebek yolcular özel kurallara tabi tutulan gruplar arasında yer almaktadır.

Uçak Bileti Çocuk Yaş Sınırı

Uçak biletlerinde yaş sınırları birtakım genel kabullere göre şekillenir. Gelişim daha çok yaşa bağlı şekillendiğinden dolayı belirli yaş aralığındaki yolcu belirli sınıra dahil olmaya hak kazanır. Bu ölçüte bağlı olarak uçak bileti çocuk yaş sınırı 2-12 olarak kabul edilir. Bir çocuğun bu sınıfa dahil olabilmesi için öncelikle 2 yaşından gün almış olması gerekir. Diğer uç sınır olarak 13 yaşından gün almama şartı ortaya çıkar. Bu sınırların altında veya üstünde kalanlar başka sınıflara dahil edilirler. Bundan dolayı çocuğun kimliğinde yer alan doğum tarihinin sınırla uyuşması elzemdir. Firmaların genel kuralları çerçevesinde çocuk yolcular genellikle yanlarında bir refakatçi olarak seyahat edebilirler. Refakatçi olarak anne, baba, abi, abla veya ailenin onay bir yakın uçakta yer alabilir. Tek şart 18 yaşını doldurmuş olması gerektiğidir.

12-18 yaş aralığında olan yolcu, her ne kadar çocuk sınıfında kabul edilmese de çocuk yolcuya refakat edemez. Bunun yanında 7-12 yaş arasındaki çocuklar, ebeveynlerinin onayıyla refakatçi olmadan da seyahat edebilmektedirler. Bunun için tek şart çocuğun 7. yaşından gün olmuş olması gerekmektedir. Bu koşulu karşılayan çocuğunuza havalimanında check-in işlemi sırasında eşlik ederek görevlilere refakatçi olmadan yolculuk edebileceğine dair belgeleri ulaştırabilirsiniz. 2-12 yaş uçak bileti işleminde bir diğer önemli nokta pasaporttur. Yeni düzenlemelerle birlikte bilet alma işlemi sırasında çocuklara özel pasaport gerekmektedir.

Uçak Bileti Bebek Yaş Sınırı

Uçak bileti alırken yaş sınıflarında bebeklere çocuklardan ayrı sınır ayrılır. Bebekler için uçak bileti 2 yaş sınırı çizilmiştir. Yolcunun bebek olarak kabul edilebilmesi için 2. yaşını doldurmamış olması gerekir. Alt sınır olarak ise genellikle 0-2 yaş göstergesi karşınıza çıkar. Fakat bebek için 2 yaş altı uçak bileti alabilmek için bebeğin birtakım nitelikleri karşılaması gerekir. Genellikle firmalar tarafından sorunsuz olarak uçağa kabul edilebilmesi için doğumundan itibaren 7 gün geçmiş olması gerekir. Bunun dışında eğer 2. gününü doldurmuşsa 2-7 aralığı için firmalar, aileden alınan bebeğin yolculuğuna dair sakınca olmadığı yönündeki doktor raporu sayesinde bebeği kabul ederler. Doğumundan itibaren 48 saat geçmemiş olan bebek için ise sağlık açısından güvenli olmadığından dolayı bilet alınamaz.

Bebeklerin güvenli seyahati için bir diğer gerekli unsur refakatçidir. Anne, baba veya 18 yaşını doldurmuş herhangi bir yakını olmadan bebeğin seyahatine izin verilmez. 18 yaş altı veya çocuk yolcuların bebeğe refakatçi olarak eşlik etmesi mümkün olmaz. 2 yaş bebek uçak bileti için bir diğer önemli ölçüt pasaporttur. Yeni düzenlemeyle beraber bilet satın alırken bebek için ayrı pasaport numarasının girilmesi elzem kabul edilmektedir. Bilet satın alırken uçuş sırasında uçak bileti bebek yaş sınırı koşullarına uyan bebeğiniz için özel koltuk talep etmenize firmalar tarafından olanak tanınır. Uçuş sırasında bebeğinize özel ayrıca bagaj hakkı sizlere tanınır. Ulaşımda kolaylık olması amacıyla bebeğinizi indiğiniz konumda taşımaya yardımcı olacak olan arabası bagaja konulabilir. Bu işlem genellikle uçuş başlamadan evvel firmalar tarafından gerçekleştirilir.

Çocuk ve Bebek için Uçak Bileti Fiyatları

Çocuk ve bebekler yetişkinlerden ayrı yolcu sınıfı kabul edildiğinden dolayı doğal olarak yolculuğu onlardan farklı koşullarda gerçekleştirirler. Bu temel koşullardan birisini uçak bileti çocuk yaş fiyatları oluşturur. Firmalar genellikle herhangi bir yaş grubu için ücretsiz bilet seçeneği sunmamaktadır. Genellikle belirli indirim oranları belirleyerek çocuk ve bebekler için ayrıcalık sağlamayı tercih ederler. Bunun yanında firmaların stratejisine bağlı olarak kampanya bazlı bebeklere veya çocuklara belirli dönemlerde ücretsiz hizmet sağlandığı durumlar olabilir.

Firmalar genellikle çocuk ve bebeklere ayrı indirim oranları uygulamaktadırlar. 2 12 yaş uçak bileti fiyatları çoğunlukla standart fiyattan %10 oranında bedel düşülerek belirlenir. İndirim oranının uçuş sınıfına göre arttığı veya azaldığı durumlar olabilir. Ekonomi sınıfında yolculuk yapılıyorsa genellikle iadesiz bilet satın alındığında çocuklara indirim olanağı tanınmadığı durumlar olabilmektedir. Bunun yanı sıra firmaların stratejilerine bağlı olarak 4 yaş uçak bileti fiyatları ortaya çıkabilir. Bebek uçak biletlerine ise çocuk biletlerine kıyasla daha fazla indirim oranıyla ulaşmanız mümkündür. Genellikle sınıf ve iade koşulları fark etmeksizin 0-2 yaş uçak bileti fiyatları firmalar tarafından farklı indirim oranlarıyla sizlere sunulabilmektedir.

Çocuk ve bebekleriniz için bilet fiyatı sorgulaması yaparak onlarca teklif arasından seçim yapmak isterseniz Cepyol uçak bileti hizmetine yönelebilirsiniz. Bilet fiyatlarına ulaşmanız için uçak bileti ekranındaki lokasyon, tarih, uçuş sınıfı, yolcu yaş sınıfı ve sayısı bilgilerini doldurmanız yeterlidir. Bu bilgiler ışığında hizmet veren firmaların seferleri karşınıza liste olarak sıralanır. Bu listeden kendiniz, bebeğiniz veya çocuğunuz için indirimli fiyatlara göz atabilirsiniz. İşlem sırasında aklınıza takılan bir konu olduğundan 7/24 müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz.