Adana - Ankara Otobüs Bileti

Adana – Ankara 

Ülkemizin başkenti olan Ankara, Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Türkiye’nin en kalabalık 2. şehri olan Ankara, birçok iş imkanı ve yaşam olanağı sayesinde diğer şehirlerinden en çok göç alan illerimiz arasındadır. Yoğun nüfusun geniş bir alana yayılmasından dolayı şehirde birçok merkez bulunmaktadır. Her ne kadar siyasetin merkezi olan bir şehir olsa da oyun havalarıyla da meşhur olmuştur. Eski dönemlerde birçok medeniyet Ankara’da yerleşik ve göçebe hayatlar sürmüştür. Çok fazla göç alması ve eski bir tarihi olması sebebiyle kültürel çeşitlilik çok fazladır. Başkentimizi ziyaret etmek için Cepyol’dan Adana Ankara otobüs bileti alabilirsiniz. 

 

Adana - Ankara Otobüs Rotası

Adana Ankara otobüs bileti fiyatları firmadan firmaya değişkenlik göstermektedir. Adana – Ankara arasındaki mesafe 500 kilometredir. Otobüs yolcuğu ortalama olarak 7 saatte tamamlanır. Ankara Adana otobüs yol güzergahı çoğunlukla Ankara -Tarsus - Adana şeklindedir. Yolculuk esnasında otobüsler belirli noktalarda duraklayarak, mola verirler. Coğrafi yapı gereği Ankara’ya yaklaştıkça rakım yükselir ve kulaklarınızda bir basınç hissedebilirsiniz. Yolculuğunuzun son durağı AŞTİ otogarı olacaktır. AŞTİ nispeten merkezi bir konumda olup, şehrin birçok bölgesine ulaşım aracı bulma imkanı barındırır. 

Adana yazları sıcak ve nemliyken kışları ılık ve yağışlı geçer. Yazları sıcaklık çok fazla yükselir. Bunun yanında Ankara yazları kuru ve nispeten daha az sıcak ve kışları hava sıcaklığı eksi derecelere düşmektedir.  

 

Adana’dan Yola Çıkarken

İki şehrin iklimi birbirinden çok farklı olduğu için gitmeden önce hava durumunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Özellikle kış aylarında Ankara’yı ziyaret edecekseniz valizinize kalın ve yünlü kıyafetler almanız gerekir. Aynı zamanda yolculuk esnasında Ankara’ya yaklaştıkça hava serinleyebilir. Her ihtimale karşı yanınızda bir ceket bulundurmanız, bu gibi bir durum için işinize yarayacaktır. 7 saatlik bir yolculukta vakit geçirebilmeniz adına bulmaca, dergi gazete gibi taşınabilir eşyaları da yanınıza alabilirsiniz. Böylece yol çok daha keyifli geçecektir.

Adana’da evden çıkmadan önce otogara varış sürenizi hesaplayıp ona göre yola çıkmalısınız. Trafik, araç bulamama gibi durumları göz önünde bulundurmalısınız. Adana Ankara otobüs firmaları herhangi bir yolcu gecikmesi olduğunda kendi seferlerini aksatmamak için bekleme yapmazlar. Yolculuk esnasında otobüs görevlileri bilet kontrolü yapacaktır. Bu sebeple elektronik ya da kağıt biletinizi yanınızda bulundurmalısınız.

 

Ulaşım

Adana otogarına ulaşmak için taksi, metro, belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Adana otogarına yakın geçen bazı otobüsler;

Ayrıca M1 metrosunu kullanarak da Adana otogarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Bazı firmalar düzenledikleri Adana Ankara otobüs seferleri baz alarak yolcu servis hizmeti vermektedir. Biletinizin saati bu servisleri kullanmak için uygunsa, tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz.

Ankara’ya vardığınızda AŞTİ otogarında ineceksiniz. AŞTİ gelen yolcu reyonlarında indikten sonra tabelaları takip ederek metro, Ankaray, belediye otobüsleri gibi ulaşım araçlarına ulaşabilirsiniz. Ankaray ile şehir meydanı olan Kızılay’a 8 dakika gibi kısa bir sürede ulaşım sağlamanız mümkündür.

 

Varınca 

Ankara’ya vardığınızda valizlerinizi bagajdan aldıktan sonra ulaşmak istediğiniz noktaya nasıl gideceğinizi öğrenmelisiniz. Eğer zaman kaybetmeden şehri gezmeye başlamak isterseniz Ankaray ile Kızılay’a giderek gezinizi başlatabilir ve hoşunuza giden bir yerde yemek yiyebilirsiniz. Şehir merkezi birçok alana yayıldığı için her semtin farklı bir dokusu vardır. Bununla beraber turistik geziler için ziyaret edebileceğiniz bazı yerler;

  • Kızılay
  • Anıtkabir
  • 1. TCMM Kurtuluş Savaşı Müzesi
  • Göksu Parkı
  • Ankara Kalesi
  • Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Geri dönüş biletinizi Adana Ankara otobüs saatleri seçeneklerine bakarak alabilirsiniz. Keyifli ve sağlıklı bir gezi geçirmeniz dileğiyle!