İstanbul - Antalya Uçak Bileti

İSTANBUL – ANTALYA

 

Türkiye’nin en çok turist alan şehri İstanbul ile yaz tatillerinin vazgeçilmezi Antalya arasında keyifli bir rota oluşturabilirsiniz. Bu rotanın hangi ulaşım aracı ile gidileceği konusunda seyahat amacı ve zaman karar verir. Türkiye’nin güney sahillerinin tadına varabilmek adına Antalya doğru bir tercihtir. Bu doğru tercih varış yöntemi ise duruma göre değişkenlik gösterir. İstanbul ile Antalya arasında araba ile yapılacak mesafe yaklaşık 700 kilometre civarındadır. Verilecek mola ve tercih edilecek hıza göre değişmekle beraber araba ile İstanbul Antalya arası ortalama sekiz buçuk saat sürer. Diğer yandan otobüs ile seyahat edildiğinde bu yolculuk süresi, 13 saati bulabilir.

Seyahat amacı zamandan tasarruf etmek olanların, ilk tercihi uçak ile seyahat etmektir. Bu uçuş rotası konforlu ve keyifli bir rotadır. İstanbul gibi dünya mirasına sahip bir şehirden Antalya gibi masmavi denizlerle sarılı cennet bir şehre yapılacak seyahat her şekilde çok güzel ve keyifli olur. Bu keyifli rota uçak ile yapıldığında ise ekstra bir konfor sağlanmış olur.

Rota

 

Kabin bagajı denilen bagaj türünü yanınızda taşınabilecek boyutlarda olan çantaları kast eder. Öte yandan, yolcu bagajı ise havayolu şirketinin ağırlık sınırlamasına uygun olacak bir şekilde doldurulmalıdır.

Bagaj kontrolleri tamamlandıktan sonra, Check-in işlemlerinin yapılması gerekir. Bu işlemler, sağlıklı ve huzurlu bir yolculuk için gerekli olan ilk adımlardır. Bu ilk adımlardan sonra, kontrol noktasına gidilir. Gerekli kontroller sağlandıktan sonra uçağa biniş yapılacak kapıya gidilir. Uçuş saati gelmeden kapının önüne gidilmesi gerekir. Uçuş saati geldiğinde ilgili görevliler, kapıları açarak, sizleri uçağa yönlendirirler. Uçakta kabin memurları, gerekli hatırlatmaları ve yönlendirmeleri yaptıktan sonra uçak hareket eder.

Bu aşamalar, teker teker geçildikten sonra, konforlu bir seyahatin keyfini dilediğiniz gibi sürebilir, İstanbul’dan Antalya’ya kısa sürede varabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, İstanbul Antalya uçak bileti satın almaktır.

 

Yola Çıkarken

 

İstanbul Antalya uçuşları keyifli olur. Antalya’ya doğru yola çıkarken uygun bir fiyata uçak bileti bulmak için yapılması gereken ilk şey, gerekli araştırmaları yapmaktır.  Uygun fiyatlı bir uçak bileti bulabilmek adına uçuş tarihinden en az bir ay evvel, bileti almış olmak gerekir. Seyahat tarihine yaklaştıkça, uygun fiyata bir uçak bileti bulma ihtimali azalır.

İstanbul’dan ayrılırken iki tane seçenek mevcuttur. Anadolu Yakası tarafı için Sabiha Gökçen tercih edilir. Avrupa Yakası için ise İstanbul Havalimanı daha uygundur.  İstanbul’un eşsiz atmosferinden ayrılırken şehir içi ulaşım olanaklarından en uygun olanını seçmekte fayda vardır. Dünyanın sayılı metropollerinden biri olan İstanbul’da havalimanına giderken kullanmak için çeşitli alternatifler mevcuttur.

 •   İstanbul Havalimanı Taksi
 •   İstanbul Belediye Otobüsleri
 •   Havaş Servisleri
 •   Metro
 •   Marmaray
 •   İstanbul Havalimanı Araç Kiralama Şirketleri

Bu alternatiflerden amaca uygun olan bir tanesini seçilir. İstanbul trafiğinin hesaba katılarak uçuş alanına uçuş saatinden birkaç saat önce hareket etmek gerekebilir. Bagaj ağırlığının uçulacak olan havayolu şirketinin bagaj sınırlamasına uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.  Bagaj genel kuralları çerçevesinde patlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddelerin kesinlikle bagajda bulunmaması gerekir. Check-in işlemlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi adına uçuş saatinden en az bir buçuk saat evvel havalimanında olmaya özen gösterilmelidir.

 

Ulaşım

 

İstanbul’dan uçağa binip yaklaşık bir saat kadar havada kaldıktan sonra, Akdeniz’in masmavi denizleri görülmeye başlanır. Akdeniz ikliminin, Torosların ve antik kentlerin tarihsel dokusunun bir araya gelerek oluşturdukları Antalya, her daim Türkiye’nin ve de dünyanın en ilgi çekici köşelerinden biri olmayı başarıyor. Antalya, Türkiye’nin güneyinde yer alan bir turizm cennetidir. Bu turizm cenneti, her sene yerli ve yabancı milyonlarca misafire ev sahipliği yapıyor. Bu turistler, şehrin tarihi dokusu ve eşsiz doğa manzaraları ile karşılaşmadan evvel, ilk olarak Antalya Havalimanı ile karşılaşıyorlar.

Antalya Havalimanı, gelişmiş altyapısal sistemleri ve kaliteli hizmet anlayışı ile gelen misafirlerini mutlu etmeyi başarıyor. Antalya havalimanı, Türkiye’nin en yoğun yolcu trafiğine sahip havalimanlarından biridir. Bu yoğunlukta bir havalimanının, gelen yolculara üstün bir hizmeti verebilmek için çeşitli özelliklere sahip olması gerekir.

 •   1960 yılında hizmete girmiştir
 •   Antalya’nın 10 km doğusunda bulunur
 •   3 adet pist bulunur
 •   Bir yılda ortalama 10 milyon yolcuyu ağırlıyor
 •   2.100 kapasiteli araç otoparkı

Çeşitli mağazalar sayesinde yolcular uçuş saatini beklerken keyifli vakit geçirebiliyor. Antalya Havalimanı, Lüks restoranlar, fast food yiyecekler, kahve mağazaları ve büfeler ile herkesin ihtiyacını karşılayabileceği donanıma sahip bir havalimanıdır. Bu havalimanından, şehri gezmeye başlamak için gereken ulaşım olanakları mevcuttur.

Türkiye’nin en işlek üçüncü havalimanı konumunda bulunan Antalya Havalimanı, şehir merkezine ulaşım açısından zengin bir içeriğe sahiptir.

 •   Tramvay
 •   Belediye Otobüsleri
 •   Antalya Havalimanı Taksi
 •   Havaş
 •   Antalya Havalimanı araç kiralama şirketleri

Bu seçenekler arasında en uygun olanı amaçlar doğrultusunda tercih edip, kolayca şehir merkezine ulaşılabiliyor.

Belediye otobüsleri, 7/24 hizmet veren bir anlayışla havalimanından aldığı yolcuları şehir merkezine taşıyor. 600 nolu otobüs hattı, havalimanından şehir merkezine ortalama 45 dakikada varıyor. Havalimanından, harekete başlayan 600 nolu otobüs, sırasıyla TEDAŞ, Topçular, Meydan, Mevlana, Devlet Hastanesi ve Tıp Fakültesi üzerinden geçerek nihai olarak Otobüs Terminaline varıyor.

Bir diğer, belediye otobüs hattı ise 800 nolu otobüs hattıdır. Havalimanından sahil yoluna varmak için kullanılan bu hat yaklaşık olarak bir saat içerisinde son durağa ulaşabiliyor. Antalya’nın en meşhur halk plajları olan; Lara ve Konyaaltı Plajlarına, 800 nolu hat ile ulaşılabilir.

Belediye otobüsleri dışında, Havaş servisleri ile şehir merkezine ulaşılabilir.  Havaş ile yaklaşık 45 dakika kadar bir süre içerisinde şehir merkezine ulaşım sağlanıyor. Havalimanından başlayıp, Serik, gazi bulvarı, otogar ve Akdeniz üniversitesi üzerinden son olarak Migros AVM durağına ulaşılabilir.

Havalimanından en hızlı bir şekilde şehir merkezine varabilmek için en sık tercih edilen yöntem Antalya Havalimanı taksi seçenekleri oluyor. Diğer alternatiflere göre biraz daha pahalı olan taksi seçeneği, zamandan tasarruf etmek isteyenler için cazip bir seçenek olabilir.

 

Varınca

 

Antalya, geniş doğa güzelliklerinin yanı sıra eşsiz tarihi dokusu ile gezip görmenin bitmeyeceği, zengin içeriklere sahiptir. İstanbul’dan Antalya’ya tek seferliğine değil birkaç kere gelerek, bütün görülmesi gereken yerler görülebilir. Akdeniz’in bütün iklimsel özelliklerini birebir yansıtan bu kent, gerek yöresel lezzetleri gerekse de özgün şehir dokusu ile bir geleni bir kez daha kendine çekmeyi başarıyor.

 •   Aziz Nikolaos Müzesi;  tüm dünyanın Noel Baba olarak tanıdığı Nikolaos’un mezarının bulunduğu yerdir
 •   Konyaaltı Plajı; Antalya’nın bu en meşhur halk plajını görmeden Antalya görülmüş sayılmaz. Antalya’nın simgesel mekânlarından biridir
 •   Olimpos Antik Kenti;  Meşhur Tanrılar Kenti, Likya yolu üzerinde bulunan bu antik kent, kamp alanları ile meşhurdur
 •   Patara Antik Kenti;  Likya medeniyetine başkentlik yapmış olan tarihi bir mekân
 •   Termessos Antik Kenti; Milli Park kapsamına alan bu tarihi alan, el değmemiş bir cennet köşesidir.
 •   Aspendos Antik Kenti; müthiş bir amfi tiyatroya sahip olan tarihsel mekanda bugün hala gösteri dünyasına hizmet ediyor.