Ankara - İstanbul Uçak Bileti

Ankara – İstanbul

Ülkemizin başkenti ve kültür başkenti, en yoğun iki şehirdir. Ankara ve İstanbul gelişmişlikleri sebebiyle yoğun nüfusa sahiptir. Aynı zamanda yıl içinde oldukça fazla turist ağırlar. İş turizmi, sağlık turizmi, kültür turizmi gibi farklı amaçlarla bu iki şehre çok fazla kişi gelir. Türkiye’nin en kalabalık nüfusuna sahip İstanbul ve Ankara illeri arasına oldukça fazla sefer yapılır. 442 km mesafeye sahip bu iki şehir arası uçakla 1 saat 5 dakika sürer. Farklı havayolu şirketlerinin farklı saatlerde oldukça fazla uçuşu vardır. Ankara – İstanbul uçak bileti tek yön veya gidiş geliş şeklinde olabilir. Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan, hem Atatürk Havalimanı’na hem de Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek mümkündür. Yolcular İstanbul içinde gidecekleri konuma, bütçelerine ve zamanlarına göre iki havalimanı arasında seçim yapabilir. Aynı şekilde dönüşte de her iki havalimanından Ankara Esenboğa Havalimanı’na uçuş vardır. Yurt içinde sefer sıklığının en fazla olduğu rotalardan biridir. Çünkü kurum ve kuruluş merkezlerinin çoğu İstanbul ve Ankara’da yer alır. Önemli işleri halletmek için bu iki şehir arasında sürekli seyahat etmek gerekebilir. Ayrıca Ankara İstanbul uçuşlar açısından fazla seçeneğin olması, her iki şehrin kültürel turizm bakımından elverişli olmasından kaynaklanır. Kültürel seyahat yapmak için bu iki şehir arasında da sürekli gidip gelinir.

Rota

Ankara’dan İstanbul’a gidecekseniz sizi yaklaşık 1 saatlik bir uçuş bekliyor. Çıkmadan önce mutlaka hava durumuna bakmalısınız. İstanbul’un iklimi ile Ankara’nın iklimi farklı olduğundan özellikle mevsim geçişlerinde uygun kıyafetleri yanınıza almalısınız. Aynı şekilde İstanbul’dan Ankara’ya gelirken de hava durumu oldukça önemlidir. Bahar dönemlerinde Ankara soğuk olduğundan yanınıza kışlık eşyalar almalısınız. Ankara İstanbul uçuş süresi kısa olduğundan uçuş esnasında vakit geçirmek için kısa bir kitap alabilirsiniz. Böylece uçuşunuz göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Her iki şehir de kalabalık olduğundan yoğun trafiğe alışkın olabilirsiniz. Ancak yine de yanınızda o şehrin ulaşım kartının bulunması size avantaj sağlar. Eğer ilk defa Ankara veya İstanbul’a gidiyorsanız, uçaktan inince kart alabilirsiniz. Havalimanları pek çok konuda hizmet sağladığından rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz. Uçağınızın gelmesini beklerken yemek yiyebilir, kahve içebilir veya alışveriş yapabilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı, merkeze 27 kilometre uzaklıkta bulunur. Buraya servisle, otobüsle veya araçla gelebilirsiniz. En hızlı seçenek ticari aracı tercih etmektir. Eğer araç kullanmak istemiyorsanız, İstanbul Ankara uçak seferleri saatleri baz alınarak yola çıkan servisleri de tercih edebilirsiniz.

Yola Çıkarken

Ankara’dan İstanbul’a giderken hangi havalimanını tercih ettiğiniz önemlidir. Çünkü bu iki havalimanı farklı kıtalarda yer alır. İstanbul içinde gideceğiniz konuma göre seçim yaparsanız, köprü geçmek zorunda kalmazsınız. Ankara İstanbul uçak Sabiha Gökçen Havalimanı için bilet aldıysanız, Anadolu kıtasında ineceksiniz demektir. Havalimanı önünden kalkan servisler veya taksilerle şehir içi ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca araç kiralama hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Eğer gideceğiniz yer Avrupa yakasındaysa servis yolculuğunuz köprüden dolayı uzayabilir. Avrupa kıtasında yer alan Atatürk Havalimanı’nda inecekseniz, ulaşım için yine taksi, servis veya kiralık aracı tercih edebilirsiniz.

Ulaşım

Ankara ve İstanbul havalimanları hem uçağa giderken hem de uçaktan indikten sonra pek çok ulaşım seçeneği sunar. Havalimanına gitmek için havayolu şirketleri belirli saat aralıklarında servis seferi düzenler. Bu sayede merkezden havalimanına gitmek çok kolay olur. Ankara İstanbul uçuş saatleri göz önünde bulundurularak Kızılay’dan servis kalkar. Havaalanına gitmek için bir diğer seçenek otobüstür. Ancak otobüs, servise göre daha uzun sürede gider. Farklı güzergah kullanır ve sürekli dur kalk yapar; bu yüzden uçağa yetişebilmek için çok önceden binmelisiniz. Taksi ile de havalimanına gidebilirsiniz. Eğer vaktiniz çok azsa ve eşyanız yoksa taksi iyi bir seçenektir. Havalimanının içine kadar girer ve oldukça hızlı bir şekilde sizi havalimanına götürür. Eğer eşyanız çoksa havalimanı içinde taşıma hizmeti alabilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı’nda oldukça fazla kafe, restoran, alışveriş mağazası olduğundan sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz. Uçak saatinizi beklerken pek çok etkinlik yapabilirsiniz. Ankara İstanbul havalimanı bilet ve kimlik bilgilerinizi yetkili kişiye söyleyerek bavullarınızı bagaja verebilir ve uçağınız gelince binebilirsiniz.

Ankara İstanbul arası uçak varış süresi havayolu şirketlerine göre değişse de ortalama 1 saat 5 dakikadır. Uçaktan indikten sonra havalimanından İstanbul şehir içine gitmek için farklı yolları kullanabilirsiniz. İstanbul’daki her iki havalimanı da araç kiralama hizmeti verir. Bu sayede vardığınızda oto kiralama yaparak İstanbul içinde dilediğiniz lokasyona ulaşabilirsiniz. Eğer indiğinizde köprü geçecekseniz, servis kullanmak daha hesaplı bir seçenektir. İstanbul’un pek çok merkezine giden servislere, güzergahlarına bakarak binebilirsiniz. Eğer havalimanına yakın bir yere gidecekseniz ve aceleniz varsa, hemen havalimanı çıkışında bekleyen taksileri tercih edebilirsiniz. Ankara İstanbul uçak bileti fiyatları ve seferlerini incelemek için Cepyol’a göz atabilirsiniz. Farklı havayolu şirketlerinin seferlerini görebilir ve kendinize uygun olanı satın alabilirsiniz.

Varınca

Ankara İstanbul havalimanı yolculuğunuzu tamamlayıp İstanbul’a vardığınızda pek çok yeri ziyaret edebilirsiniz. Eğer Atatürk Havalimanı’nda indiyseniz, aynı gün içinde Avrupa Yakası’nda pek çok yeri gezebilirsiniz. Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı Müzesi, Kapalı Çarşı, Yerebatan Sarnıcı, Galata Kulesi, Dolmabahçe Sarayı gibi tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz. İyi bir rota planlaması ile aynı günde bu yerlerin çoğunu görebilirsiniz. Avrupa Yakası’nda bulunan Atatürk Havalimanı, pek çok merkeze yakındır. Bu yüzden uçaktan indikten sonra Eminönü, Karaköy, Galata, Cihangir, Beşiktaş gibi pek çok gidebileceğiniz yer var. Eğer Sabiha Gökçen Havalimanı’nda indiyseniz; Kız Kulesi, Anadolu Hisarı, Polonezköy, Moda Sahili, Bağdat Caddesi gibi yerlere yakınsınız demektir. Ayrıca Anadolu Yakası’nın yemyeşil doğası ile karşılaşabilirsiniz. Kadıköy, Üsküdar, Kartal gibi merkezlere sahip Anadolu Yakası’nda kalabalıktan uzak bir gezinti yapabilirsiniz. Ankara İstanbul havalimanı otobüs saatlerine bakarak uçaktan indikten sonra küçük bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. Anadolu Yakası’nda lokasyonlar birbirine yakın olduğundan pek çok yeri aynı gün içinde görebilirsiniz. Bakırköy’de bulunan İstanbul Havalimanı’na indiyseniz, Florya Sosyal Tesisleri’nde vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Akvaryum, Florya Atatürk Ormanı, Bakırköy Botanik Parkı, Özgürlük Meydanı ve Atatürk Deniz Köşkü buraya oldukça yakındır. Günübirlik İstanbul gezinizi buralarda değerlendirebilirsiniz. İndiğiniz havalimanına göre şehir içi gezi rotanızı belirleyebilirsiniz.

Eğer İstanbul’da birkaç gün kalıp dönecekseniz, havalimanına yakın yerlerde konaklamalısınız. İstanbul trafiğinden dolayı uçağı kaçırma riskiniz olabilir; bunu önlemek için otelinizi havalimanına yakın tutmanız oldukça avantaj sağlar. Kalacağınız süre boyunca bulunduğunuz yakadan ayrılmadan pek çok etkinlik yapabilirsiniz. Eğer tarihi bir gezi yapmak istiyorsanız, Avrupa Yakası’nı yani Atatürk Havalimanı veya İstanbul Havalimanı’nı tercih etmelisiniz. Doğa içinde ve daha sakin zaman geçirmek için ise Sabiha Gökçen Havalimanı’nda inmeli ve Anadolu Yakası’nda konaklamalısınız. Döneceğiniz gün havalimanına yakın olmak size zaman kazandırır. Köprü geçmek zorunda kalmadan havalimanına ulaşabilirsiniz. Kısa bir İstanbul gezisi yapmak için iyi bir plan hazırlamalısınız. İstanbul-Ankara gidiş-dönüş uçak bilet fiyatları tek yönlere göre daha ekonomik ve avantajlıdır. Son dakika uçak bileti bulamama riskiyle karşılaşmazsınız. Keyifli bir uçuş ve seyahat için Ankara’dan İstanbul’a gelirken her konuda hazırlıklı olmalısınız.