İstanbul - Adana Uçak Bileti

İSTANBUL – ADANA     

 

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık nüfuslu şehridir. İstanbul’dan sadece Türkiye sınırları dahilinde değil, aynı zamanda uluslararası uçuş imkanı mevcuttur. İstanbul üzerinden en sık uçulan bölgelerden biri de Adana’dır.  Akdeniz ılıman iklim etkisiyle Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin birleşimi sonucu ortaya çıkan Adana, her dönem Türkiye’nin popüler kentlerinden biri olmayı başarıyor. Bu iki büyük şehrin arasında yapılacak uçak seyahati öncesi yapılması gereken bazı işlemler vardır.

 •   İnternette uygun fiyata bilet bulmak
 •   Kalkış ve Varış havalimanlarının ulaşım imkânlarını araştırmak
 •   Varış lokasyonundan yapılacak işlemleri listelemek
 •   Varış havalimanındaki araç kiralama firmalarını kontrol etmek

Hem İstanbul, hem Adana, kalabalık nüfuslu şehirler olduğundan, araç trafiği her zaman yoğun olan şehirlerdir. Bu durumda,  gerek başlangıç gerekse de varış noktalarında hareket edilmeden evvel trafiği hesaba katmak gerekir.  Örneğin, iş çıkış saatlerinde İstanbul trafiği durma noktasına geldiği için uçuş saati bu yoğun trafiğe denk gelenlerin, uçuş saatinden iki üç saat önce yola çıkmaları gerekir.

Rota

 

Uçak yolculuğu dünyanın en güvenli ve de en hızlı ulaşım şeklidir. Bu ulaşım şeklini daha da kaliteli hale getirmek için yolculuğa başlamadan evvel dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. İstanbul-Adana uçak bileti almadan önce iyi bir araştırma yapılır.

Herkesin vücut kimyası ve özellikleri farklılıklar içerir. Bu anlamda en basit ve masum besinler bile bazı hassas bünyelerde sorunlar yol açabilir. Uçak yolculuğu sırasında, uçuş konforunu daha da arttıran ikramların tadına bakılmadan evvel, herhangi bir besin grubuna karşı alerji olup olmadığını bilmek gerekir. Bu bilgiyi edinebilmek için de uçuştan önce alerji testi yaptırılmalıdır.

Özellikle yaz aylarında Adana ve civar bölgelerde polenler uçuşur. İstanbul’dan Adana’ya gitmek isteyenlerin bu durumu göz önünde bulundurmalarında yarar vardır. Polen hassasiyeti olan kişilerin, seyahat tarihlerini polen durumuna göre ayarlamaları mantıklıdır.

Çocuklu ailelerin uçak bileti almadan evvel çocuklarını geniş bir alerji testine sokmalarında fayda vardır. Çünkü uçaktaki besinlerden yenmese bile, uçaktaki yastığa, koltuk kumaşına veya battaniyeye karşı bir alerjisi olabilir.

 

 

Yola Çıkarken

 

Türkiye’nin iki önemli şehrini birbirine bağlayan İstanbul –Adana rotasında, en konforlu ve en kısa süren seyahat yöntemi uçak yolculuğudur. Önceden alınan uygun fiyatlı bir uçak bileti ile güvenli bir şekilde uçup, istenilen zamanda Adana Şakirpaşa Havalimanı bölgesine varılır. Uçak konforu ile İstanbul’dan Adana’ya varmak yaklaşık olarak bir buçuk saat sürer. Bu yolculuk sırasında tek ihtiyacınız olan şey, uçak biletinizdir. İnternetteki uygulamalar üzerinden ilerlenerek uygun fiyatlı bir uçak bileti alındıktan sonra ekstra bir şeye ihtiyacınız yoktur.

 Ulaşım

İstanbul iki tane havalimanına sahiptir. İstanbul Havalimanı, Avrupa Yakasında iken Sabiha Gökçen Havalimanı ise Anadolu Yakasındadır.  Bu iki havalimanından hangisinin tercih edileceği çok önemlidir.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Kurtköy semtinde yer alır. Bu havalimanına ulaşmak için çeşitli yöntemler mevcuttur.

 •   VIP Servisler
 •   Sabiha Gökçen Havalimanı Taksiler
 •   Belediye Otobüsler
 •   Havaş Servisleri

Bu seçenekler arasından uygun olan bir tanesi seçilerek, uçuş saatinden önce Sabiha Gökçen Havalimanı’na varmak mümkündür.  İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na varıldıktan sonra havalimanının imkânlarından faydalanıp, uçuş saatine kadar keyifli dakikalar geçirilebilir. Stratejik konumu ve geniş ulaşım olanaklarıyla farkını yansıtan Sabiha Gökçen Havalimanı tamamen yolcuların konforu göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır.

Sabiha Gökçen Havalimanı,  Kadıköy’e 40 km uzaklıktadır. Taksim ise Sabiha Gökçen havalimanına 50 km uzaklıktadır. İstanbul’un iki merkezine olan uzaklığı göz önüne alındığında, uçuş saatinden önce yola çıkmak önemlidir.

İstanbul Havalimanı ise Avrupa Yakasındadır. Geniş ulaşım imkânları sayesinde havalimanına kolayca ulaşılabiliyor. İstanbul’a açılan sihirli kapı olarak adlandırılan İstanbul Havalimanı, uluslararası bir havalimanıdır. Bu gelişmiş havalimanında, altı adet pist bulunmaktadır. Dünyanın en geniş otoparklarından biri İstanbul Havalimanı’nda bulunur. 40.000’e yakın bir araç kapasitesine sahip İstanbul Havalimanı otoparkı görenleri büyülüyor. İstanbul Havalimanı, İstanbul’un en çok kullanılan ana yollarına bağlantısı bulunan bir havalimanı olduğundan ulaşım açısından avantajlıdır.

 •   Metro
 •   Marmaray
 •   Havaş
 •   Belediye Otobüsleri
 •   VIP Servisleri
 •   Taksi

Çeşitli araçlar ile İstanbul Havalimanı’na erişilebilir. Trafik hesaba katılarak uçuş saatinden iki saat önce yola çıkmak mantıklıdır.

 

  

Adana Şakirpaşa Havalimanı Türkiye’nin en eski havalimanlarından biridir. Şehir merkezine oldukça yakın olan Adana Havalimanı sahip olduğu ulaşım imkânları ile erişimi kolay bir lokasyonda yer alır.

 •   Belediye Otobüsleri
 •   Taksi
 •   Özel Transfer Araçları

Bu ulaşım yöntemlerinin her birinin ulaşım süresi bir diğerinden farklıdır. Bütçeye ve amacına uygun bir seçenek tercih edilir.  İstanbul’dan Adana’ya ulaşmak için en konforlu yöntem uçak yolculuğudur. Şakirpaşa Havalimanı iç hatlar geliş departmanından çeşitli ulaşım imkânları kullanılarak şehir merkezine ulaşılır. Belediye otobüs hatlarından dört tanesi doğrudan şehir merkezine gider. Bu hatlar; 125, 135, 159 ve 251 nolu hatlardır. 

Ucuz uçak bileti alabilmek için seyahat tarihinden en az 30 gün önce bilet almak gerekir. Bilet alınan tarih ile seyahat edilecek tarih birbirine ne kadar yakın olursa bilet fiyatı o kadar pahalı olur. Bunun için bileti önceden almak mantıklıdır. İstanbul Adana uçak bileti fiyatları firmalara göre değişir.

Adana’ya turizm amaçlı seyahat edenler çoğunluktadır. Bilhassa yemek turizmi açısından Adana’nın misafiri çok olur.  Adana yazın sıcak olmasına rağmen en çok turisti yaz aylarında alır. Haziran ve Temmuz aylarında, İstanbul-Adana rotası bilet fiyatları sezonun en pahalı fiyatlarına ulaşır. Özellikle yazın Adana’ya gitmek isteyenlerin uçak biletlerini daha kış mevsiminde iken almaları çok mantıklı olur.

İstanbul Adana rotası yaklaşık olarak 715 km uzunluğunda olup, keyifli bir uçak yolculuğu ile bir buçuk saat kadar bir sürede, varış noktasına ulaşılır.

Bu iki şehri birbirine bağlayan rotayı otobüs seyahati veya özel araç ile geçmek mümkündür. Önceden alınan bir bilet ile oldukça uyguna gelen bir uçak bileti sayesinde keyifli bir uçak yolculuğu yapılır. Böylece, zamandan kazanılır.

Varınca

İstanbul’dan Adana’ya seyahat etmek için pek çok neden bulunuyor.  Bu iki harika şehir arasında, yolcu trafiği her zaman yoğundur. Özellikle yaz aylarında iki taraflı bir yoğunluk mümkündür.

 

 •   Adana’nın eşsiz ve özgün mutfağının tadına bakmak
 •   İş seyahatleri
 •   Konferanslar
 •   Kültüler geziler

Bu sebepler bir araya geldiğinde yaz aylarında Adana’ya uçak bileti almak için acele edilmelidir. Çok fazla talep olduğundan, biletler hemen tükenir.

İstanbul Adana uçak rotası keyifli bir rotadır. Hazır, Adana’ya kadar gelmişken illaki bir Adana Kebabı yenir. Bu kebabın yanına bir tane şalgam istenir. Böylece Adana’nın coğrafi işaret tescili almış ürünleri tespit edilir. Çukurova’nın bereketli topraklarından yetişen sayısız yerel ürün ilen eşsiz bir mutfak deneyimini yaşamak isteyenler kesinlikle Adana’yı ziyaret etmelidir.

Adana salt mutfağı ile değil şehrin tarihi dokusuna yapılan modern dokunuşlar ile de bir saygı gezini hak ediyor. Uçaktan iner inmez heyecan başlıyor. Adana mutfağının çekici kokuları burnunuza gelmeye başlar. Adana’da ne yapılır sorusunun cevabı da budur. Adana’da hemen internetten en lezzetli mekânlar bulunur ve adana havalimanı araç kiralama opsiyonları değerlendirilerek doğruca restorana varılır.