İstanbul - İzmir Otobüs Bileti

İstanbul – İzmir

Ege bölgesinde bulunan İzmir, Türkiye’nin tatil için en çok tercih edilen şehirleri arasındadır. Ilıman ve yumuşak iklimi sayesinde seyahat için keyifli bir noktadır. Hem şehir içinde hem de ilçelerinde her zevke uygun olanaklar, ziyarete gelen herkese kucak açar. İstanbul’un yoğun temposundan kaçmak isteyenler için denizin güzelliğiyle stresten arınmanıza ve dinlenmenize olanak sağlayabilir. İzmir, birçok farklı kadim medeniyete ev sahipliği yaptığı için Ege’nin kültür başkentidir diyebiliriz. Bu şehre Cepyol aracılığı ile çeşitli firmaların sefer detaylarını inceleyerek İstanbul - İzmir otobüs bileti alarak şimdi seyahatinizi düzenleyebilirsiniz. 

 

İstanbul – İzmir Otobüs Rotası

İstanbul İzmir otobüs saatleri firmaların kendi çizelgelerine göre değişkenlik göstermektedir. Ancak her iki şehrinde uğrak ve tercih edilen şehirler olması sebebiyle her 30 dakikada bir sefer bulmanız mümkündür. İstanbul – İzmir arasındaki mesafe 477 kilometredir. Ancak İstanbul’dan yola çıkacağınız konuma göre bu mesafe değişkenlik gösterecektir. Aynı şekilde İstanbul İzmir otobüsle kaç saat sorunun cevabı hangi yakada bulunduğunuza göre değişkenlik gösterir. Örneğin; Alibeyköy Otogarı üzerinden yola çıktığınızda ortalama olarak 8 saat gibi bir sürede varabilirsiniz. Trafiğe bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterecektir. 

 İzmir ve İstanbul’un iklimi genel olarak birbirine benzediği için tatilinizde özel istekleriniz dışında alışveriş yapmanız gerekmez. 

 

İzmir’den Yola Çıkarken

 İzmir’e gitmeden önce nasıl bir tatil yapmak istediğinizi belirlemeniz, zaman kazanmak açısından mantıklı olacaktır. Eğer deniz tatili yapmak istiyorsanız, gitmek istediğiniz yere karar verip önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Çok tercih edilen bir tatil beldesi olduğu için konaklama yerlerinin kapasitesi dolmuş olabilir. Bununla beraber daha çok kültürel bir gezi taraftarıysanız, rotanızı önceden belirlemelisiniz. İzmir’de 2-3 gün gibi kısa bir süre kalacaksanız, iyi bir rota size ciddi anlamda zaman kazandıracak ve daha fazla yer görmenize olanak sağlayacaktır. 

Otogara gitmek için, evinizle otogar arasındaki mesafeyi hesaplarken trafiği hesaba katmalısınız.  Otobüse binerken size ait İstanbul - İzmir otobüs bileti kontrolü için biletinizi ulaşılabilir bir yerde bulundurmalısınız. 8 saat gibi uzun bir yolculuk yapacağınız için keyifli vakit geçirmek adına yanınıza okumaktan hoşlandığınız bir kitap alabilirsiniz.

 

Ulaşım

İstanbul’da bulunduğunuz konumdan otogara gitmek için birçok seçenek bulunmaktadır. Metro, metrobüs, dolmuş, belediye otobüsü gibi birçok imkan vardır. Bununla beraber İstanbul - İzmir arası otobüs firmaları belirli bölgelerden otogara giden servisler kaldırmaktadır. Biletinizi alırken servislerin saatlerine uygun şekilde bilet alırsanız, bu hizmetten yararlanabilirsiniz. 

8 saat süren uzun bir yolculuk olduğu için İstanbul İzmir otobüs güzergahları üzerinde ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz dinlenme tesisleri, otogarlar bulunmaktadır. Mola sürelerinde bu ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

 İzmir’ e vardığınızda otogardan şehir merkezine gitmek için otobüs firmalarının kendine ait servislerini, belediye otobüslerini, dolmuşları vb. ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

 

Varınca

Geçmişte birçok kadim kültüre ev sahipliği yapmış olan İzmir için bir kültür hazinesidir diyebiliriz. Birbirinden değerli tarihi kalıntıları, farklı lezzet durakları ve eğlence merkezileriyle sizlere birçok seçenek sunar. İzmir’de gezebileceğiniz bazı yerler;

  • Kordon
  • Efes
  • Pasaport
  • Gazi Kadınlar Sokağı 
  • Agora
  • Kadifekale
  • Ayavukla Kilisesi
  • Etnografya Müzesi olarak sıralanabilir.

Tercihiniz deniz ve otel tatilinden yana olacaksa Çeşme, Alaçatı, Foça, Bergama, Özdere, Sığacık gibi ilçeleri tercih edebilirsiniz. Özellikle yaz döneminde konaklayacağınız yeri önceden rezervasyon yapmak, yer bulmak açısından sizlere kolaylık sağlayacaktır. 

Zeytinyağlı yemekleri, boyoz ve kumrusuyla meşhur olan İzmir’in eşsiz tatlarını denemeyi unutmayınız.

İstanbul İzmir otobüs seferleri düzenleyen firmalardan geri dönüş biletinizi alabilirsiniz.