İzmir Uçak Bileti

İzmir

Türkiye’nin ekonomik ve nüfus anlamında en büyük üçüncü şehri olan İzmir, köklü tarihi ve modern şehir hayatıyla son yıllarda giderek popüler hale geldi. İzmir’e uçak ile seyahat edildiğinde Adnan Menderes Havalimanı’na inliyor. İstanbul’dan İzmir havalimanına yaklaşık olarak bir saat gibi bir sürede varılıyor. Uçak yolculuğu sayesinde, Türkiye’nin en önemli merkezleri arasında kısa sürede ulaşım sağlanır. İzmir Türkiye’nin batı kısmında bulunur, dinamik şehir hayatı ve liman ticaret hacminin büyüklüğü gibi nedenlerden oldukça gelişmiş bir şehirdir. İzmir gibi büyük bir şehre, özel araçla, otobüsle veya uçak ile ulaşım imkânı mevcuttur. İzmir- İstanbul arası otobüs yolculukları ortalama sekiz saat kadar sürer. Özel araç ile ücretli geçişler kullanılarak, bu rota dört ila dört buçuk saat arasında alınabilir. Uçak yolculuğunun bir saat sürdüğü göz önüne alındığında, zaman konusunda acele edenler için Türkiye’nin en işlek rotasını uçak ile geçmek avantajlı olduğu söylenebilir.

 

Lokasyon

İlk kez uçak yolculuğu yapacak olanlar için İstanbul-İzmir rotası kısa süresinden dolayı uygundur. İlk kez uçağa binecek olanlar, internetteki favori bilet uygulamalarından yararlanarak, uygun bir fiyata uçak bileti alarak ilk adımı atabilir. Yine aynı uygulamalar sayesinde, İzmir’e varıldığında Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama opsiyonları değerlendirilerek şehir merkezine ulaşılabilir.

 • Uçak bileti alarak ilk adım atılır. Pratik ve kolay kullanıma sahip mobil uygulamalar aracılığıyla en uygun fiyata bilet bulunur
 • Bagaj hazırlık aşamasında, aldığınız bilette belirtilen ağırlığı aşamazsınız. Bagaja sığmayan eşyalar, uçuş sırasında yanınızda bulundurabileceğiniz kabin bagajı ile taşınabilir
 • Yolcu bilgi ve biletinin kontrolünün sağlandığı check-in aşaması, en dikkat edilmesi gereken aşamadır. Bu işlemler vaktinde gerçekleşmesi adına, havalimanına uçuş saatinden bir buçuk saat kadar önce gitmekte fayda vardır
 • Check-in işlemleri tamamlandıktan sonra, görevlilerin eşliğinde uçağa binilir

İlk kez uçağa binecek olanların, yaşayacakları süreç, bu aşamalar üzerinden ilerler. Günümüzde, uçak seyahat firmalarının sayılarının artması, eskiye göre, uçak ile seyahati daha fazla kişiye erişilebilir kıldı. Uçak seyahatinin konforu ve zamandan tasarruf imkânı onu oldukça çekici hale getiriyor. Gelişmiş ulaşım imkânları sayesinde Türkiye’nin çoğu lokasyonundan, uçak ile seyahat ederek, İzmir’e ulaşmak mümkündür.

 • Gaziantep – İzmir uçuş süresi yaklaşık 1 saat 45 dakika
 • Erzurum- İzmir uçuş rotası 2 saat 15 dakika 
 • Hatay- İzmir arası uçakla yaklaşık 1 saat 30 dakika
 • Trabzon-İzmir uçuş süresi 2 saat 10 dakika
 • Ankara-İzmir arası uçak seyahati yaklaşık 1 saat 10 dakika

Türkiye’nin kuzey, güney ve orta merkez lokasyonlarından İzmir’e uçak ile seyahat süresi bir saat ile iki buçuk saat arasında değişiyor.

 

Ulaşım

İzmir’in Gaziemir ilçe sınırları içerisinde kalan Adnan Menderes Havalimanı, 1987 yılında hizmet vermeye başladı. Havalimanı içerisinde çeşitli markalara ait restoranlar ve cafeler mevcuttur. Adnan Menderes Havalimanı dış hatlar geliş terminalinin yanında fast food satışı yapan mekânlar da mevcuttur. İsteyenin aradığını bulabileceği çeşitlilikte yeme-içme opsiyonları olan gelişmiş bir havalimanıdır. Adnan Menderes Havalimanı otopark ücreti, aracın kalacağı süre ve kampanya durumlarına göre değişiklik gösterir.

Açık otopark ücretleri saatlik, üç saatlik, altı saatlik, on iki saatlik ve bir gün için farklı farklı şekilde fiyatlandırılıyor.Katlı otopark ücretleri ise açık otopark ücretlerine göre biraz daha pahalıdır. Arabalar için geçerli olan ücretler,  otobüsler için biraz daha pahalı seyrederken, motosiklet için daha ucuz seyreder. Otopark ücretleri değerlendirilip, duruma göre aracın ne kadar süre ile otoparka park edileceğine karar verilir.

Kısa süreli uçuş seyahatinin ardından, Adnan Menderes Havalimanı konumunda şehir merkezine gitmek için;  

 • Havaş Servisleri
 • Halk Otobüsleri
 • Metro
 • Taksi
 • Araç Kiralama

Seçenekleri arasında kullanım amacına göre ve bütçeye uygunluğu neticesinde bir tercih yapılır. Özel araç veya kiralık araç ile İzmir havalimanından şehrin merkezine trafik durumuna bağlı olarak değişmekle beraber ortalama yarım saat gibi bir sürede varılıyor.  

Havaş Servisleri ile İzmir’in farklı noktalarına erişilebilir.  Havalimanından Urla, Çeşme, Alaçatı, Aydın ve Kuşadası gibi turistik lokasyonlara Havaş ile ulaşım imkânı mevcuttur. Öte yandan sadece turistlik noktalara değil, Alsancak, Karşıyaka gibi şehir merkezi noktaları ve hatta Manisa gibi komşu şehirlere de Havaş Servisleri aracılığıyla gidilebilir. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ESHOT otobüs işletmesi ile havalimanından şehir merkezine ulaşılabilir. 200, 202 ve 204 nolu hatlara binerek Mavişehir, Alsancak ve Bornova gibi İzmir şehir merkezi noktalarına gidilebilir.

 

Konum

 İzmir Türkiye’nin batısında yer alan, Ege Denizi ile iç içe harika bir şehirdir. Son yıllarda popülaritesi giderek artan İzmir sadece doğa güzellikleri ile değil, konforlu şehir hayatı ile de öne çıkıyor.  Gerek doğal bitki örtüsünün zenginliği, gerekse doğal bir olması İzmir’i her daim cazibe merkezi kılmıştır. Uygarlık tarihi boyunca, merkezi bir lokasyon olma sıfatını korumuş olan İzmir, bugün de yine bulunduğu bölgenin merkezi bir lokasyonudur.

 • 4.5 milyona yaklaşan nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık popülasyonlarından birine sahiptir 
 • Coğrafi konumu itibariyle Manisa, Aydın ve Balıkesir şehirleri ile komşudur.
 • Bergama, Dikili, Foça, Çeşme ve Kuşadası gibi hem kültür hem deniz turizmi açısından ilgi çekici merkezlere sahiptir
 • Eğitim düzeyi sıralamasında, Türkiye’nin başı çeken şehirlerinden biridir.
 • Liman ticareti ile uluslararası bir alışveriş ağının parçasıdır

Antik Yunan kültürünün önemli merkezlerinden biri olan İzmir, tarih boyunca Roma, Bizans ve Osmanlı gibi büyük imparatorluklara ev sahipliği yaptı. Denizle iç içe geçmiş doğal bir liman nitelediğinden ötürü, yüzyıllar boyunca şehrin katmanlarında tarihsel miras birikimi oluşmuştur.  

Akdeniz İkliminin verimli ürünleri ile tarım anlamında her zaman için canlı olan topraklar üzerine kurulu olan İzmir başta zeytinyağı olmak üzere incir, ve üzüm gibi keyifli lezzetlerin yanı sıra tütün gibi ekonomik ürünleri de bünyesinde bulundurur.

Şehrin tarihsel ve iklimsel özellikleri şehri bütün dönemlerde çekici bir lokasyon kılmaya yetecek kadar güçlüdür. Son yıllarda adeta yeniden keşfedilen İzmir, gelişmiş havalimanı sayesinde her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. İstanbul, Ankara ve Gaziantep gibi büyük sanayi ve ticaret şehirlerine uçakla bir-iki saat içinde varılabilindiğinden, ticaretin kalbi İzmir’de atıyor.  

 • Tarihsel zenginlik
 • Doğal Liman
 • Uluslararası ve yerel ticaret ağlarının beşiğinde olması
 • Tarih ve Deniz Turizmine uygun yapısı

Maddelerinde özetlenebilecek özellikleri ile İzmir, tarih boyunca olduğu gibi bugün de merkezi ve ilgi çekici bir lokasyon olarak ön plana çıkıyor.

 

Lezzetler

İzmir,  Ege’nin verimli topraklarında Akdeniz iklim özellikleriyle şekillenmiş geniş ve zengin bir mutfağa sahiptir. Dünyanın ve Türkiye’nin neresinde olursanız olun, İzmir’e konforlu bir şekilde uçak seyahatiniz gerçekleştirebilirsiniz. Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar geliş departmanından tercihinize uygun olarak araç kiralayıp veya otobüs seferlerin değerlendirip kısa sürede şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine varır varmaz, İzmir’e özel lezzetlerin tadına bakmaya başlarsınız.

İzmir’in kendine has havası tüm şehre sirayet ettiği gibi mutfağına da sirayet etmiştir. Enfes zeytinyağının üzerine domates salçası eklenerek lezzetli kahvaltılar yapılır. Bu kahvaltılardan sonra mevsimine göre incir veya üzüm gibi bölgenin en lezzetli meyvelerinin tadına bakılır. Tüm Türkiye’de artık tamamen İzmir ile özdeşlemiş belirgin yemekler ve lezzetler vardır.

 • Boyoz: Neredeyse İzmir’in simgelerinden biri oldu. Fırından çıkar çıkmaz sıcak iken tüketildiğinde keyfi bir kat daha artar.
 • İzmir Köfte: Yoğun domates sosunun köfteyle bir araya geldiği, sosuna ekmek banarak yenen müthiş bir esnaf lokantası yemeğidir
 • Kumru: Meşhur bir aperatif çeşididir. Özellikle İzmir Çeşme, kumrularıyla meşhur bir tatil yöresidir.
 • Genelde hayır için dökülen meşhur İzmir Lokması; coğrafi işaret tescili almış, İzmir’in özel lezzetlerinden biridir.
 • İzmir midye dolma: Şehrin farklı noktalarında tezgâhlarda yerini alıyor. İzmir’in eğlenceli gece hayatı sonrası, midye dolma yemek şehrin kültürel bir zenginliğidir.
 • Son dönemin en meşhur tatlısı İzmir Bomba Tatlısıdır. Çelebi Unlu Mamulleri’nin piyasaya sürdüğü üründen tatmak için işletmenin önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Bu yöresel lezzetler haricinde İzmir’de şık restoranlarda yemek yenebilir. Türk mutfağı veya dünya mutfağının zengin içeriklerine sahip pek çok başarılı restoran ve pastane işletmesi vardır. Bu işletmelerin arasında balık restoranları, pastaneler ve esnaf lokantaları da vardır.

 

 • Adil Müftüoğlu Lokantası: Esnaf lokantaları şehir hayatının olmazsa olmazlarıdır. Yılların tecrübesi ile İzmir’e özel yemekler farklı bir boyuta taşınıyor
 • Reyhan Pastanesi, 60 yıla yaklaşan tarihiyle İzmirlilerin buluşma noktasıdır
 • Kaplan Dağ, Ege’ye has otlu yemeklerin sunulduğu, özgün içeriklerin lezzet buluşma noktasıdır
 • Hayyam Meyhanesi,  20 yıldır Konak’ta meyhane kültürünü yaşatan, lezzetli mezelerin yenebileceği bir mekândır
 • Kokoreçci Asım Usta, geleneksel sokak lezzetlerinden olan kokorecin en lezzetli İzmir hali burada yenebilir.

 

Konaklama 

Adnan Menderes Havalimanı ulaşım imkânlarının genişliği sayesinde konforlu uçak yolculuğunun keyfini şehrin merkezinde çıkartmaya devam edilir. İzmir’in gelişmiş altyapısı ile konforlu ve güzel bir şehir hayatı deneyimi yaşamak için her şey uygundur. Bu konforlu deneyimi bir üst seviyeye çıkaracak olan şey, kaliteli bir konaklama hizmetidir.

Konaklama imkânlarının genişliği arasında kaybolmamak adına amacına uygun bir yöntem belirlemekte fayda vardır.  Duruma göre şehir merkezinde veya İzmir’in turistik bölgelerinde kalınabilir. Kalış amacı belirlendikten sonra İzmir’de pek çok konaklama alternatif bulunur.

Lokasyon olarak en sık tercih edilen konaklama noktaları genellikle şehir merkezine yakın noktalardır.

 • Konak
 • Basmane
 • Alsancak
 • Bornova

İzmir şehir merkezindeki en sık tercih edilen konaklama lokasyonlarından bazılarıdır. Konaklama noktasında en sık tercih edilen konaklama yöntemi otellerdir. Oteller kendi içlerinde farklı alt başlıklara ayrılır. Turistik bölgelerde daha çok havuzlu, her şey dâhil oteller tercih edilir. Öte yandan Ege sıcak yer altı sularının varlığı ile sağlık turizminde de adından söz ettiren bir bölgedir. Bu anlamda, kaplıcalarda konaklanabilir. 

Deniz turizminin yaygın olduğu bölgelerde 5 yıldızlı oteller daha çok tercih ediliyor. Bu oteller her şey dâhil konsepti anlayışıyla hizmet ettiğinden, kullanıcılarına bütün hizmetleri bir arada sunuyorlar. Çeşme, Kuşadası gibi denize kıyısı olan ilçelerde, butik otellerde konaklanabilir. İşletmecilerin yakında ilgisi ve el işi ürünlerden oluşan kahvaltıları ile butik oteller, samimi bir konaklama sunuyor.

Kamp sevdalıları için, İzmir il sınırları içerisinde sayısız uygun konaklama bölgeleri mevcuttur.  Şehir merkezinin ve ilçelerinin önemli bir kısmının denize kıyısı bulunan İzmir’de muhteşem manzaraya sahip kamp alanları buluyor. Kamp yapmak isteyenleri gönül rahatlığıyla, altyapısal hizmetleri kusursuza yakın olan bu kamp alanlarında konaklayabiliyor.

Adnan Menderes Havalimanı ulaşım konusunda, şehir içi konaklama seçenekleri bir adım öne çıkar. İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan havalimanı ile şehir merkezi arasında yaklaşık 26 kilometre mesafe bulunur. Şehir dışı lokasyonlar tercih edildikçe havalimanına olan mesafe artar. Şehir iç konaklama seçenekleri arasında günlük kalımlar için uygun fiyatlarda pansiyonlar bulunabilir. Öte yandan bir hafta on gün gibi orta ve uzun vadeli konaklama açısından 5 yıldızlı ve lüks oteller tercih edilebilir. Kalış amacına göre geniş yatak kapasitesi bulunan İzmir’de kesinlikle konforlu bir konaklama seçeneği bulunabilir. Önemli olan kalış amacının belirlenmesidir. İş Seyahatleri veya mesleki konferansların düzenlendiği lüks oteller şehir merkezinde ve havalimanı ulaşım imkânı ile bir adım öne çıkan konaklama yerleridir.

 

Görülmesi Gereken Yerler

İzmir, deniz ve tarih turizmi açısından Türkiye’nin en geniş seçeneklerini bulunduğu şehirlerinden biridir. Pek çok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış olan İzmir il sınırları içerisinde Efes antik kenti ve Bergama Kalesi gibi dünyaca meşhur tarih ve kültür turizm merkezleri bulunur. Öte yandan sıcak havaların bastırmasıyla İzmir nüfus patlaması yaşar çünkü yazın keyfi İzmir’de çıkar. Ege Denizinin en güzel köşeleri ve koyları İzmir il sınırları içerisinde yer alır. Çeşme, Kuşadası gibi deniz turizminin en popüler merkezleri İzmir’de bulunur

 • Konak Meydan’da bulunan Saat Kulesi İzmir’in simgesidir ve kesinlikle görülmesi gerekir. İkinci Abdülhamit tarafından 1901 yılında inşa ettirilen kule, şehrin kalbi niteliğinde oaln bir yerdir.
 • Kemeraltı Çarşısı iki bin yılı aşkın süredir, alışverişin sürdürüldüğü tarih kokan bir mekandır. Açık hava alışveriş merkezlerinin en bilinenlerinden olan Kemeraltı Çarşısında binlerce mağaza bulunur Bu mağazalardan alışveriş yapmadan İzmir’in havası solunmuş olmaz.
 • İzmir Tarihi Asansör
 • Saint Polycarp Kilisesi
 • Deniz turizminin Türkiye’de en çok sayıda turisti çektiği şehir İzmir’dir. Bu anlamda İzmir’in her biri bir diğerinden güzel olan koylarını gezmeye gerçekten vakit yetmez. Kısa süreliğine gelindiyse tekne turu ile en azından bu eşsiz koyların bir kısmı görülebilir.

Tarihsel ve kültürel anlamda eşsiz güzelliklere ev sahipliği yapan İzmir, illeriyle de turizmin keyfini misafirlerine yaşatıyor.

 • Bergama Kalesi
 • Efes Antik Kenti
 • Yedi Uyuyanlar Mağarası
 • Şirince Köyü

İzmir’in kültürel mirası ve doğal güzellikleri oldukça fazladır. Muhtemelen bu kültürel ve doğa güzelliklerinin tamamını görebilmek için birkaç sefer Adnan menderes havalimanı gelip gitmek gerekir. 

Deniz turizminin başkenti olan İzmir pek çok farklı lokasyonu ile hem yerli hem yabancı turistlerin yaz mevsimi geçirmek için geldiği bir yerdir. 

 • Çeşme
 • Dikili
 • Urla
 • Seferihisar

Dikili, Ege Denizi’nin kıyıda köşede saklı kalmış, eşsiz güzelliklerinden biridir. Seferihisar Türkiye’nin ilk sakin şehri seçildi. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir hayat anlayışına şahit olmak için muhakkak görülmeye değer. Urla, İzmir şehir merkezine en yakın turistik bölgedir. İçindeki balıkçıları ve denize sıfır restoranları ile tam bir keyif yeridir. Özellikle İzmir’de ikamet edenlerin şehrin yorgunluğundan sıyrılmak için tercih ettikleri oldukça şirin bir dinlenme yeridir. Çeşme, Türkiye’nin belki de en çok turist çeken yazlık mekânıdır. Özellikle son yıllarda Alaçatı’nın meşhur olması ile Çeşme nüfusu yazın patlama noktasına gelir Meşhut Ilıca Plajı ve eşsiz koylar Çeşme’nin popülerliğinin ardındaki doğal nedenlerden yalnızca birkaçıdır. Çeşme’nin dar sokakları ve eşsiz koyları yerli yabancı bütün turistlerin ilgisini çeker. İzmir Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biridir. Gerek çok sayıda yolcu ağırlama kapasitesi bulunan Adnan Menderes Havalimanı, gerek çeşitli otobanlar üzerinden ulaşılabilen geniş karayolları imkânı ile ulaşım konusunda standartların üzerinde bir lokasyondur. Lokasyonu ve stratejik konumu ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı başaran kent, efsane lezzetleri ve tarihi köşeleri ile gelen misafirlerinin beklentilerini boşa çıkarmıyor.